Zdraví

Kdo si hraje, nezlobí!

Tak už nám to zase začalo – věčný kolotoč školek, družin i přípravy na druhý den. Škola volá a s ní i změna režimu našich nejmenších. Končí období prázdnin a nastávají povinnosti, které budou děti plnit dobře, jen když budou mít i dostatek volného času. Ale jak s volným časem správně naložit?

Aby se dítě dobře vyvíjelo, je potřeba i v jeho volném čase nastolit určitý řád, který je podle paní Aleny Zapské z pedagogicko-psychologické poradny, stejně individuální, jako je jedinečné každé dítě.

Jak tedy vyřešit volný čas prvňáčkům?

„U prvňáčků je to trošku složitější. Děti si zvykají na úplně nové povinnosti, nový režim a nebylo by dobré je hned od začátku zahltit spoustou kroužků. Po vyučování je potřeba si odpočinout, ideální je návštěva družiny, kde si děti pohrají, jdou na procházku a ve tři hodiny jsou zase schopni soustředění na přípravu do školy. Samotná příprava by měla trvat půl hodiny, maximálně hodinu. Po té je vhodné vybrat nějaký kroužek, ale i ten by mělo dítě navštěvovat zatím jen třikrát v týdnu.“

A ti odrostlejší?

Pro starší děti už není nástup do školy takovou zátěží, takže ponecháme-li dítěti prostor na přípravu do školy, je návštěva zájmových kroužků vhodná. Avšak i tady postačí třikrát, maximálně čtyřikrát týdně. I děti potřebují prostor na seberealizaci. Také je důležité dobře rozvrhnout organizovanou a neorganizovanou činnost. I hraním vybíjené s kamarády na hřišti u domu dítě získává cenné zkušenosti - musí se aktivně podílet na programu, není jen pasivně vedeno k určité činnosti, a tím rozvíjí svou osobnost."

Jaké zaměření dítěti vybrat?

Neexistuje univerzální rada na to, jaký kroužek dítěti vybrat, zda humanitní, či sportovní. Důležité je vybírat z takových činností, pro které má dítě předpoklady. Budete-li ho nutit k něčemu, co ho nebaví, dítě bude zbytečně nešťastné a vystresované. Ale určitě by bylo vhodné nějaký kroužek najít, protože mimoškolní výchova zaplní volný čas a chrání naše děti před nepříznivým vlivem pochybných part."

Výběr zájmových kroužků i sportovních oddílů je v současné době opravdu nepřeberný. Stále fungují organizace zaměřené výhradně na činnost s dětmi – znovunavrátivší se Junák, tolik diskutovaný Pionýr, Tělovýchovná jednota i Sokol. V každém větším městě je Dům dětí a mládeže, který zpravidla úzce spolupracuje i se školami.

Existují lidové školy umění, kam zcela určitě můžete dát děti s  talentem výtvarným, hudebním i tanečním. Při městech jsou provozovány nejrůznější sportovní oddíly od fotbalistů, přes hokej, tenis a volejbal až po basketbal či plavání.

Vytáčí vás váš desetiletý kluk s věčným vysedáváním u počítače? Pošlete ho do kroužku programování, kde se vedle her naučí i spoustu zajímavých a užitečných věcí. Rozčiluje vás vaše dvanáctiletá dívenka, trávící veškerý volný čas převlékáním se z jednoho oblečení do druhého? Přihlaste ji do kroužku mladých modelek… Těžko však budete buclatou holčičku malující na vše, co jí přijde pod ruku, nutit k baletu, protože vy jste se toužila stát primabalerínou v Národním divadle. Stejně tak těžko budete nutit kluka, každý den prohánějícího merunu na hřišti a sledujícího všechna fotbalová utkání, k hodinám houslí.

Výběr jednotlivých kroužků už je tedy na vás a hlavně na vašem dítku.

Podpořte své děti v jejich zájmech, ač vám tanec u vytáhlého puberťáka přijde přinejmenším překvapivým a hokej u jemné dívky holým šílenstvím. Před tím, než je přihlásíte, se však dobře seznamte s organizací i oddílovým vedoucím, poptejte se přátel a známých na jejich zkušenosti. A když už se opravdu rozhodnou nějaký kroužek navštěvovat, vyhněte se trestům spojeným se zákazem vybraných hodin.

A nezapomeňte na to, že kdo si hraje, nezlobí...  

         
   
06.09.2004 - Zdraví - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Luciš [*]

  No dyž já právě jako ta něžná dívenka sklouzla od houslí právě k tomu hokeji a byla samý modrák a vyražený zub
  Ale vždycky sem spala jak zabitá, utahaná jak kotě a lezly mi žebra. Tak mě dneska ani ten můj nabíječ neunaví

  superkarma: 0 06.09.2004, 15:06:35
 2. avatar
  [8] Gabi [*]

  Jéžíš, já myslím, že s kroužkama se musí opatrně. Ony jsou přece stejná povinnost jako škola, je to časová zátěž. I kroužky někdy chtějí přípravu (jazyky, hra na hudební nástroje). Já měla na základce obvykle 2 kroužky týdně(anglina, výtvarka) a dvakrát odpolední vyučování, jednou týdně jsem musela do Pionýra (ale začal mě bavit až v 7. třídě, kdy už jsme měli spíš zájmové kroužky - já chodila na ruční práce). Občas jsem si zašla do knihovny apod. a měla jsem toho až nad hlavu. A s prvňáčkama se musí vůbec opatrně - jeden kroužek je až-až.

  superkarma: 0 06.09.2004, 12:16:47
 3. avatar
  [7] Petronilka [*]

  Vivian: to docela určitě utrpěl, koneckonců i já jsem jako dítě šprtala pionýrské zákony a skládali jsme pionýrský slib , ale to už teď není, alespoň co já vím, moje holky nic nešprtají

  superkarma: 0 06.09.2004, 12:09:32
 4. avatar
  [6] Vivian [*]

  Petronilka: já o tom nic moc nevím, ale myslím, že Pionýr dost utrpěl propagandou minulého režimu, jehož vinou se z organizace Pionýra stalo něco, jako byla např. organizace Hitlerjugend nebo Bund Deutscher Mädel (a podobné) pro NSDAP, prostě instituce zajišťující "správnou" výchovu mladých straníků...
  Ale dnes už bude Pionýr určitě zase "o něčem jiném"

  superkarma: 0 06.09.2004, 11:45:52
 5. avatar
  [5] Žábina [*]

  taky myslím, že děti potřebují nějaký čas pro sebe - kdy nemusí nic - a ne lítat z kroužku do kroužku ....

  superkarma: 0 06.09.2004, 11:43:28
 6. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Ono by pomalu bylo načase, aby si lidi zase uvědomili, co slovo pionýr původně znamená a přestali si pod tím představovat modrásky s červenými šátky.

  superkarma: 0 06.09.2004, 11:33:51
 7. avatar
  [3] Petronilka [*]

  JanaVi: léta pracuji pro Pionýr a musím říct, že všichni lidé kolem mě jsou skvělí. Většina z nich to dělá jen pro děti, aniž by za to dostávali peníze, a přesto každý týden vedou své kroužky.Je to opravdu o lidech a né o názvech

  superkarma: 0 06.09.2004, 10:23:55
 8. avatar
  [2] JanaVi [*]

  ketulinka: Záleží na lidech, Pionýr může mít prima vedoucí a být pro děti ( které nemají k tomuto názvu averzi) skvělou náplní času stejně jako Junáka mohou vést lidi bez chuti a bez nápadů.

  superkarma: 0 06.09.2004, 10:07:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme