Domácnost

Kdo šetří, má za tři

 

Také neustále přemýšlíte nad tím, kde ušetřit, abyste dětem mohli koupit to či ono? Proč neušetřit na bydlení? Nesnažíme se vám teď říci, že byste se měli přestěhovat do lesní chaloupky, topit dřevem a svítit svíčkami… Bydlet se dá velmi kvalitně, dokonce nadstandardně, a navíc na tom ušetřit. Jak? Trendem budoucnosti jsou nízkoenergetické domy. To jsou takové, které spotřebovávají podstatně méně energie na vytápění ve srovnání s klasickými budovami. Jen pro srovnání – máte-li byt o rozloze 90 m2, zaplatíte ročně za vytápění kolem 21000 Kč; pořídíte-li si nízkoenergetický byt, který nabízí společnost JRD (zatím jako jediná v ČR), o stejné rozloze, zaplatíte ročně za „teplo rodinného krbu“ jen cca 6000 Kč. A to už je slušná úspora, ne?

 

Jak je možné, že nízkoenergetický byt má tak malou spotřebu? Je to tím, že splňuje velmi přísné podmínky na izolaci. Základem je tedy velmi dobrá izolace obvodového pláště domu a kvalitní okna. Byt navíc dokáže zpracovat až 90 % odpadní energie, které se jinak zbavujeme větráním. Tuto energii zpracovává centrální vzduchotechnická jednotka a rekuperační výměník (v němž se zpětně získává energie). V praxi to vypadá tak, že centrální vzduchotechnická jednotka odsává odpadní vzduch z koupelen, WC a kuchyně a přivádí jej do jednotky s rekuperačním výměníkem a následně ven z objektu. Místo něj nasává čerstvý venkovní vzduch, který je v rekuperačním výměníku předehřán odpadním vzduchem, dle potřeby dohříván a následně rozveden do jednotlivých místností malými průduchy v podlaze. V tuto chvíli jistě zajásají designérské duše, protože žádnou z místností nehyzdí radiátory.

 

Stejně jásat mohou i alergici a ty z vás, které úklid neřadí do kolonky „hobby“. Pokud totiž chcete v normálním panelákovém bytě zajistit prostředí vhodné pro alergiky, musíte neustále větrat. Tím ale vzduch v bytě, zvlášť v suchém panelákovém, ještě více vysychá, a dráždí pak sliznice, vede ke kašli a slzení očí. Otevřenými okny navíc do bytu pouštíte prach a venkovní nečistoty, takže se vysavač a prachovka stávají vašimi nerozlučnými kamarády…

I toto má ale řešení a velmi jednoduché. Nízkoenergetické byty, které nabízí společnost JRD, jsou vybaveny řízeným automatickým větráním, které neustále přivádí čerstvý vzduch do místností. Vzduch prochází skrz prachový filtr, takže snižujete i obsah prachu ve vzduchu, který dýcháte, a tím i frekvenci úklidu. Pokud máte v rodině alergika, můžete prachový filtr doplnit také pylovým, který zachytí většinu alergenních částic. Díky řízenému větrání máte po celý rok zajištěný čerstvý vzduch bez větrání a hlavně konstantní teplotu v jednotlivých místnostech.

 

Nechcete si pořizovat nízkoenergetický byt, ale stejně byste chtěli ušetřit? Vyzkoušejte naše tipy:

·         Chovejte se šetrně - ekologicky a ekonomicky.

·         Šetřete vodou. Teplou koupel si dopřávejte jen občas, raději dejte přednost sprše. Při sprchování proteče odpadem přibližně 50 l vody, zatímco koupelí spotřebujete 160 l vody.

·         Používejte úsporné spotřebiče – standardem by pro vás měly být spotřebiče energetické třídy A+, pokud se chystáte bydlet v nízkoenergetickém bytě či domě, oceníte spotřebiče s možností využití teplé vody (pračka a myčka pak nespotřebovávají tolik energie na ohřev vody).

·         Používejte úsporné osvětlení – nesviťte, pokud to není nutné, a používejte úsporné žárovky.

·         Nevětrejte zbytečně. Právě otevřeným oknem odchází nejvíce tepla. Lepší je větrat nárazově – vzduch se tak vymění rychle, na rozdíl od „větračky“ či „mikroventilace“, kdy ven vypouštíte především teplo a ne pachy.

·         Nastavte si doma teplotu o stupeň nižší, než jste zvyklí. Budete otužilejší a navíc touto malou změnou ušetříte až 8 % energie.

 

Více na www.jrd.cz

   
31.08.2007 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [12] Jindra Novák [*]

  Koupil jsem zene novou mycku na nadobi, ale mame doma tvrdou vodu ( nasla ma zena na www.zadnyvodnikamen.cz) bude ji to vadit??

  superkarma: 0 05.06.2008, 17:25:47
 2. avatar
  [11] Vivian [*]

  pani: jako že třeba úsporné topení je neslučitelné se životem?

  superkarma: 0 02.09.2007, 17:46:54
 3. [10] pani [*]

  Kdo šetří má za tři,co život??????????

  superkarma: 0 01.09.2007, 21:01:24
 4. avatar
  [9] átéčko [*]

  šetřím co se dá.( Hlavně sebe.) Třídím odpad, máme šetřící žárovky, topíme co nejméně. Nádobí myje myčka. Ale kde mám ty ušetřené peníze?

  superkarma: 0 01.09.2007, 17:29:25
 5. [8] Tobbi [*]

  K nám vždycky přijíždí jedna teta a brblá, jaké máme doma teplo a že si můžeme dovolit tolik větrat... zatímco oni, kolik dají za teplo. Ale jedním dechem dodává, že v paneláku by tedy ona žít NEMOHLA, že by se z toho zbláznila.
  Je to něco za něco. Jinak se vytápí 60 metrů, když ještě ze stran hřejí sousedé, a jinak obří barák s luxusně vysokými stropy...

  Teplo je něco, s čím my v naše bytě nikdy nemůžeme mít problém. Tedy máme ho, ale opačný. Deset měsíců tam máme hic jak kdybychom topili naplno. Nás totiž vyhřívá slunce.Venku může být klidně pod nulou, ale jak se nám opře slunce do oken a praží celý den... Já jsem zvyklá spát s otevřeženým oknem až do listopadu.

  superkarma: 0 01.09.2007, 12:49:22
 6. avatar
  [7] Ťapina [*]

  tanecnice: Ono taky záleží na tom, kolik toho odpadu kdo vyprodukuje. My třídíme jen papír, sklo a petflašky, ale vyneseme tak jednou týdně normální třicetilitrový koš. A třeba jedna žena-in z Ameriky psala, že jim třikrát týdně odváží jen od jejich domu dvě popelnice. Ovšem tříděného

  superkarma: 0 01.09.2007, 12:25:39
 7. [6] tanecnice [*]

  Souhlasim s Arjev, snazim se setrit,kde se da, vanu si davam doopravdy jen malokdy,nesvitim zbytecne,dokonce i rybickam vypinam vzduch ,ted dokonce pres den, a pusteny je v noci,snazim se varit narocna jidla na cas, az pozde vecer po 10, kdyz nahodou se mi nechce spat, ale bohuzel moc neusetrim,ale, za ten dobry pocit to stoji.Musim take rict, ze bydlim na sidlisti, a tridim odpad,kose mam jen kousek od baraku, a miluju to, jsem vazne, vim ,zni to divne, ale stastna, ze muzu tridit, a tak trochu pomoct,,,nechapu sousedy, kdyz vidim, ze netridi

  superkarma: 0 01.09.2007, 12:22:05
 8. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Šetrnější, než dobře zateplený panelák, to nebude, když tak poslouchám, kolik kdo za zimu protopí.

  superkarma: 0 01.09.2007, 11:19:35
 9. [4] Rikina [*]

  Jasně, nejvíc se ušetří pořízením nadstandardního bydlení v nízkoenergetickém bytě. Takový splácet, tak už nezbude ani na ty svíčky, natož na úsporné žárovky. Dnes spousta lidí žije draho, protože si jednoduše nemůže dovolit taková opatření, která by jim něco šetřila.

  superkarma: 0 31.08.2007, 22:11:31
 10. [3] Alebi [*]

  Já bych ráda šetřila a taky to dělám, ovšem problém je v tom, že bydlím v paneláku, kde nejsou měřáky na topení. Takže i když šetřím, je mi to k ničemu, protože tu máme sousedy, a ne jedny, kteří topí na plno a přitom mají okna dokořán.Několikrát jsem na domovních schůzích navrhovala pořízení měřáků, ale většina je nechce. No proč taky,že,vždyť mi ostatní je sponzorujem.Měla by zde zasáhnout vláda, tak jako to bylo v případě poviného osazení termoregulačními ventily.Nikdo je zprvu nechtěl, ale slouží výborně.

  superkarma: 0 31.08.2007, 16:14:11
 11. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  arjev: Kdo ěetří má za tři...roky tuberu.

  superkarma: 0 31.08.2007, 15:16:28
 12. avatar
  [1] arjev [*]

  dům máme zateplený, je to poznat na topení,plastová okna. Od koupele jsem upustila už dávno, pouze se sprchujeme.
  Spotřebiče postupně vyměňujeme za třídu A .
  Když ušetříme na elektrice a plynu,stejně nám společnost zvedne nájem plyno a elektroměrů. Nula od nuly pojde.

  superkarma: 0 31.08.2007, 09:37:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme