.

Kdo se stará o vaše auto?

Cestování

Kdo se stará o vaše auto?

Většina z nás žen nejen řídí, ale vlastní i svoje auto. Ale málokterá se o něj dokáže postarat, když vyžaduje pravidelnou údržbu, nebo nedej bože na něm něco hapruje.

car

Ruku na srdce, umíme většinou jen natankovat, nalít vodu do ostřikovačů a možná nahustit pneumatiky.

Ale abych se některých z vás (technicky zdatných majitelek plechových miláčků) nedotkla, budu raději mluvit za sebe.

Pomalu je čas myslet na výměnu zimních pneumatik. Když jsem měla auto s náhradními gumami na ráfcích, nebyl pro mě problém je přehodit. Ale přiznám se, že i takovou banální záležitost jsem raději přenechávala zkušenějším mužům, protože jsem si nikdy nebyla jistá, jestli jsem správně a pevně dotáhla všechny šrouby. Pocit, že mi vlastní blbostí ulítne kolo, není zrovna povznášející.

Vyměnit žárovku je už nad moje chápání, i kdyby mi automechanik stokrát předvedl, jak je to jednoduché. „Tady jenom zmáčknete to perko a je to.“ U některých aut je složité se k žárovce vůbec dostat, natož vyndat tu správnou. Jednou jsem takhle bezradně čučela do otevřeného motoru a snažila se o nadlidský výkon vpravit žárovku na správné místo. Šel kolem muž a já se ho chytla jako veš košile. „Nemohl byste mi pomoct?“ Muži to evidentně zalichotilo, vyhrnul si rukávy u saka, uchopil žárovku a vnořil ruce do útrob vozidla jako chirurg do operovaného těla. Něco tam šmudlal, ale evidentně mu to nešlo a rezignoval. Omluvil se s tím, že má jiné auto a moje je pro něj záhadou. Po jeho zásahu nejen že nesvítilo světlo s rozbitou žárovkou, ale pro změnu nesvítilo žádné. Ani jsem mu nestačila „poděkovat“, jak rychle zmizel.

Nezbývalo než se obrátit na odborníka.
„Proboha ženská, co jste s tím vyváděla?!“
„Nic, jen jsem chtěla vyměnit žárovku,“
pípla jsem a výjimečně to nesvedla na nebohého muže, který byl patrně stejně šikovný jako já a něco tam zkratoval.

To ještě nic není.

A co těžší kalibr?

Jsou věci, kterých si všimneme, ale co třeba emise a technická? Hloupé je, když vás na jejich prošlou lhůtu upozorní policisté, jak se stalo mně. Nebylo se co divit, starý ošoupaný golf byl pro ně jako vábnička. Obcházeli auto a pak mi s vážnou tváří sdělili, že mám dva měsíce prošlou technickou a emise. Správně byste měla odstavit auto a zaplatit pokutu. Začala jsem něco koktat ve smyslu, že to auto není moje a mám ho jenom půjčené. Byla to samozřejmě pravda jen částečně. Ale protože byl techničák ještě na jméno původního majitele, zkusila jsem z toho ještě vybruslit. Se slzami na krajíčku, že jsem jenom hloupá důvěřivá ženská a nepodívala se na značky, jsem je možná obměkčila a vyvázla jen s pětisetkorunovou pokutou.  

Od té doby už si dávám pozor a svěřuji auto jedině odborníkům, protože myslet na nějaké filtry, rozvodové řemeny, výměny oleje, žárovek, pneumatik a podobných záležitostí je nad moje síly. A technická? Emise? Na to mám souseda, který pracuje na správě technické kontroly a moje značky sleduje sám. To se mám! 

Kdo se o vaše auto stará?

Možnost%
Vše okolo auta si zařizuji sama42,1
Nechávám to na manželovi36,8
Mám na to své lidi21,1

   
15.10.2010 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [4] katkaP [*]

  ja osobně mám auto pouze na to, abych se dostala z bodu A do bodu B, jinak je mi to volny, ale ted pry ma byt od noveho roku nova autolékárnička

  superkarma: 0 26.10.2010, 14:40:25
 2. avatar
  [3] Eliana [*]

  Tatínek tušil, koho si vezmu a naučil mě seštelovat a opravit Škodu 100 a 120 Sml52, takže když jsme si tento vůz zapůjčili od rodičů a ještě se setrou vyrazili na výlet. Auto kykslo....já ležím pod autem, hledám závadu,  můj muž (tehdy přítel) a moje sestra koukají jak tam zápasím, šteluju kabely...no byly to pojistky, ale dobrý, dojeli jsme. Jednou nás se ségrou museli pro závadu odtáhnout, ale to stačilo udělat (tehdy štíhlá, krásná a dlouhovlasá) ženu v nesnázích a nebyl probém. Současné auto servisuju většinou já, nechala jsem vyměnit prostřelené přední okno, zajišťovala servis a objednávala na výměnu pneu, občas jel můj muž se mnou, ale to se mi neosvědčilo Sml30...když něco nebylo v cajku tak jsem si dopisovala  se šéfem Fordu, ale to už je za námi a poslední servis byl zajišťovat muž...konečně.....po těch letech. Furt se něco děje :-)))

  superkarma: 0 15.10.2010, 18:24:19
 3. avatar
  [2] wich [*]

  Na vše okolo auta mám šikovného kluka, u kterého necháváme servisovat všechna auta. Dolévám tekutiny, umývám auto zvnějšku i zevnitř cca 1x do měsíce, prach uvnitř utírá, 1x týdně. Drobnější věci zvládnu sama, ale když nemusím, pro pohodlí to nechám na mechanikovi Sml57Sml30

  superkarma: 0 15.10.2010, 12:01:04
 4. [1] Anime Otaku [*]

  U některých aut tyhle údržby ani nejdou u posledních dvou služebáků tátovi řekli na rovinu, že když se pokusí vyměnit žárovku sám, tak to bude na velice drahou opravu, protože bez nářadí a dílny poškodí mechanismus světlometu, který sám o sobě stojí kolem deseti tisíc. Je pravda, že s prvním autem jezdil přes tři roky a než se žárovka stihla odporoučet, tak ho vyměnili za to druhé a tomu žárovky slouží už taky druhým rokem bez problémů.

  Ještě když jsme měli s přítelem Škodu 120, tak šlo spoustu věcí udělat doma na koleně (například vyklepat naťuknuté dveře - poprvé v životě jsem vyjížděla z podélných stání a ta lampa prostě neuhlaSml15)  ale teď když máme fábii tak tak děláme pouze pravidelnou kontrolu provozních kapalin a kontrolujeme gumy. Ono ostatní bez diagnostických přístrojů tak trochu nejde, ale žárovky vyměnit umím sice to celé stojí 40 tisíc, ale byly nové i se světlomety, ono mokré dláždění klouže, takže auto jede i když stojíte plnou silou na brzdě. Autíčko naštěstí bylo pojištěné, takže se prohla pojišťovna, ale už vím, že i když jedu po hlavní za autem co mi ukazuje cestu, je dobré si držet odstup, protože vždycky může z vedlejší nějaký pako vylítnout a pak ujet a pak zůstanou jen dvě nabouraná autíčka.Sml22

  superkarma: 0 15.10.2010, 07:10:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme