Magie

Kdo se o půlnoci prohání našimi lesy?

demon

Je několik minut před půlnocí. Jakýsi farmář se vrací domů z hospody a cestu si krátí přes potemnělý les. Najednou se zlověstně zvedne vítr a z dálky se ozve dusot koní, štěkání psů a zběsilé halekání jezdců. Zvuky jsou blíž a blíž. Tento noční chodec dobře usoudil, že to neznamená nic dobrého. Padl k zemi, obličejem dolů a tak setrval.

Za pár vteřin dorazila skupina přízračných lovců až k němu. A jeden z nich ho začala vzývat, ať se připojí. Nejdřív sliboval pytel zlaťáků, pak celý poklad, pak zase vyhrožoval roztrháním zaživa. A když ani teď farmář nereagoval, temný jezdec strašlivě zařval a odjel pryč i se svou družinou. A náš nebožák ležel na místě nehnutě raději až do svítání.

Dobře totiž věděl, že lovci, s nimiž se setkal, nebyli z tohoto světa. Byla to divoká honba. Jindy též štvaní. Štvaní je takzvané kolektivní strašidlo. Na rozdíl od většiny jiných tajemných úkazů se při štvaní sdružují ty nejrůznější druhy přízraků. Psi, vlci, koně (někdy jim s očí a tlamy šlehají plameny), bezhlaví jezdci, démoni i čarodějnice. Divoká honba je fenomén, který se má už celá staletí zjevovat v lesích západní, severní i střední Evropy.

A Česko není výjimkou. Divoká honba se prý zjevuje i v blízkosti obce Kostelec nad Černými Lesy. Už jen název obce zní zlověstně. Přízvisko černý se většinou spojovalo s něčím, co nahání strach. S něčím, co nemá nejlepší pověst. V Česku máme například bezpočet černých jezer a rybníků.

Štvaní se zjevuje po půlnoci, prohání se lesy až ke kraji přilehlých vesnic. A kdo štvaní potká, toho čeká neblahý osud. Pokud se totiž necháte zlákat sliby a zalovíte si s nimi, nebo pokud budete jíst kořist, kterou tito démoni ulovili, stanete se jedním z přízraků. Jedinou obranou je lehnout si tváří k zemi, nedívat se na ně a nemluvit s nimi. Tak, jak to udělal farmář z našeho příběhu.

   
06.09.2010 - Záhady současnosti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] kosík [*]

  se bojím Sml32

  superkarma: 0 22.09.2010, 20:37:25
 2. [5] Marchesa Casati [*]

  Rikina — #4 Jejda, tak je tady někdo, kdo má rozum.

  superkarma: 0 08.09.2010, 14:53:54
 3. [4] Rikina [*]

  Ad Kostelec nad Černými lesy - tento název dostala obec až teprve za první republiky, lesy bývaly převážně smrkové a jedlové, tedy se při pohledu zdáli "černaly" v krajině. Odtud název. Sml80 Pokud chce někdo za každou cenu tajemno, tak ve znaku tohoto města je nahý divý muž, držící šíp. To se mi zdá poměrně pozoruhodné, leč nejsem vzdělána v heraldice, tak netuším, jaký je původ a význam.

  1. na komentář reaguje Marchesa Casati — #5
  superkarma: 0 07.09.2010, 14:42:22
 4. avatar
  [3] paníliška [*]

  Rikina — #2 Sml30

  superkarma: 0 07.09.2010, 14:24:03
 5. [2] Rikina [*]

  Mno, fakt, že farmář, který se vracel z hospody, padl obličejem k zemi a setrval tak až do svítání, by se dal jistě vysvětlit poměrně prozaicky. Sml57 Ale barvitá historka o strašidlech je určitě lepší argument než nějaká obyčejná pustá výmluva na okamžitou indispozici.

  1. na komentář reaguje paníliška — #3
  superkarma: 0 07.09.2010, 13:55:49
 6. avatar
  [1] kuty [*]

  Ještě že nemám zálibu chodit v noci po leseSml24

  superkarma: 0 06.09.2010, 12:05:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme