ins

Víte, že hmyz je na světě největší skupinou živočichů, a že k němu patří čtyři pětiny známých živočišných druhů? A víte, že je jedlý a zdravý? Takový pražený červ je prý velice chutný..nebo včela...já do toho jdu!

Hmyz najdete i na takových místech jako jsou solné doly, ropná jezírka a horké prameny. Protože je velice přizpůsobivý.

Žádná jiná živočišná skupina není tak mnohostranná a početná.

Už jsme ho jedli a chutnal

Hmyz a tráva byly spolu s úlovky a sběrem ovoce prazáklad potravy člověka. Někteří z nás si ale časem řekli, proč by jedli červy, když jim mohou mít svíčkovou.

Vypadá daleko lépe než červ a je větší. Podle mnoha studií děláme chybu!

Hmyz obsahuje mnoho látek lidskému vývoji prospěšných, ať už jde o tuky, bílkoviny, či některé z vitamínů.

Tvrdí to alespoň dnes většina lékařů a vědců, kteří se zabývají výživou. Jsou dokonce přesvědčeni o tom, že právě v pojídáni hmyzu je záchrana budoucího lidstva před hladem!

Humr nebo pavouk, vlastně je to jedno!

Víte, že neexistuje vlastně vůbec žádný rozdíl mezi tím, zda jíte krevety, humry a kraby, nebo brouky a červy? Všichni totiž patří do jednoho kmene a jediný rozdíl je ve velikosti. Ve vzhledu a chuti rozhodně ne. Jen v našem podvědomí.

Lidská psychika je vskutku zvláštní, protože do stejného kmene členovců, patří i vši, pavouci, či blechy.

Krevetu, nebo langustu, které vypadají úplně stejně jako většina hmyzu, sní každý s chutí, ale když je ta kreveta malinká a říká se jí brouk, přijde člověku odporná.

Otázkou je i to, co je krásnější: langusta  nebo střevlík?

V konečném modelu vypadá langusta daleko odpudivěji a přesto je považována za lahůdku.

Kromě sluníčka sedmitečného vidíme brouky jako cosi nechutného, ale například v armádní příručce v kapitole o přežití se hmyz uvádí jako nejvýživnější a nejspolehlivější zdroj potravy v krizové situaci, protože se vyskytuje všude a je ho mnoho. Kdo četl „Motýlka?“

Na srdce i nervy – kobylky a červy !

Hmyz, jakkoli sebou škubete při té myšlence, poskytuje  v kvalitní formě vitamíny A, C, D, E, a B-komplex, dále vápník, zinek a hořčík.

Bez bílkovin neexistují žádné známé formy života. Bílkoviny jsou organické sloučeniny tvořené aminokyselinami. Tvoří základní stavební tvárnice lidského těla.

V těle máme 33% bílkovin ve svalech, 2O% v kostech a chrupavkách, ,l0% v kůži a 37% v ostatních tkáních, krvi a tělesných tekutinách. Bílkoviny, které potřebujeme, vytváříme z potravy. Získáváme je především z masa. Hmyz by ovšem byl podstatně  stravitelnější!!

Zejména ve formě larev je skoro čistá bílkovina, kterou naše tělo upotřebí beze zbytku!!

Hmyz má navíc ještě lehce stravitelné tuky, uhlovodíky a přírodní cukry. Tyto věci jsou nesmírně důležité pro tvorbu hormonů a pro výrobu energie.

Nejsme vlastně nic jiného než počítač s baterkami a ty potřebují pravidelně dobíjet. Z tohoto hlediska je hmyz pro lidstvo jako strava naprosto ideální. Něco jako ta vysněná kapsle astronautů, která obsahuje úplně všechno pro život.

Mravenci chutnají jako oříšky

Chuť hmyzu je velmi rozmanitá.

 • Vosy prý chutnají jako borovicová semena, mravenci  jako sladký oříšek, housenky jezinek chutnají slanečeky.
 • Jako ryba mají chuť i larvy vodního hmyzu a vážek. Když jsou sušené, nerozeznáte je od krevet. Jako kaviár se podávají také jejich vajíčka a vajíčka znakoplavek.
 • Mouční červi mají chutnat jako chléb, housenky soumračníků nerozeznáte od škvarků.
 • Housenky šedivek nerozeznáte od kukuřice.
 • Červci chutnají jako smažené brambory,
 • Chrousti chutnají jako sladké brambory
 • Housenky drvopleňů mají chuť jako exotické koření
 • Kněžice připomínají jablka
 • Larvy dřevokazů chutnají jako kůže z vepřové pečeně
 • Cvrčci, sarančata a kobylky mají jemnou chuť, kterou všechno ostatní překryje, proto se ještě s moučnými červy přidávají hojně jako surovina do těst, pečení, čalamád, mletých mas, omáček, polévek a vyrábí se z nich různé zálivky.

Koupím brouky a dokážu vám, že je to jen o pocitu!

Pokud to chcete zkusit, nemusíte na lov na louku, nebo se nořit do mraveniště. Hmyz se začal hromadně dovážet už do všech světových metropolí. 

Ovšem, je drahý.

Můžete ho koupit v Paříži, ve Vídni, v Římě v Německu ,ale už i v asijských velkoobchodech u nás. Za prozatím velmi nekřesťanské peníze si ho můžete koupit v luxusních obchodech i tady. Buď přímo samotný nebo již různě upravený.

 • Kilo mravenců stojí desetkrát víc, než kilo svíčkové.
 • Kilogram soumračníků je ještě dražší.
 • Sarančata, drvopleně a vajíčka znakoplavek jsou dvakrát dražší než hovězí.
 • Lahvička omáčky z kvašených vos, velká asi jako naše maggi, stojí minimálně 25O dolarů.
 • Půl kila mouky z moučných červů 300 dolarů.

Tuto mouku v poslední době doporučují lékaři v USA na klinikách jako nejlepší lék pro rekonvalescenty. Můžete z ní udělat cokoliv, jako s každou jinou moukou.

Ostatně od pohledu a vůně byste ji ani od mouky nerozeznali.

Zrovna tak, jako nerozeznáte nahou královnu od nahé uklizečky :-))) 

Co si můžete ulovit?

Motýli a můry  

Patří mezi chuťově nejlepší. Z nich nejšťavnatější  a nejrozmanitější jsou martináči. Jedí se pouze larvy a kukly!

Chuť motýlů a můr závisí na jejich druhu, na prostředí, ve kterém žijí, a na způsobu kuchyňské úpravy. Dají se pražit, smažit a vařit v osolené vodě. Podle toho chutnají buď jako slepice, treska nebo uzenáč.

Nejchutnější a nejtlustší jsou však housenky brouků vrtající ve dřevě.

Blanokřídlí

Vosy jsou známé tím, že chutnají jako piniové oříšky, nebo semena borovic, a že produkují světlý, krystalický a výživný med.

 • Larvy a kukly včel chutnají někdy jako burské oříšky, někdy jako mandle.
 • Mravenci mají vždycky chuť oříšků.
 • Všechny včely a vosy jsou jedlé!
 • Čmeláky považují v Brazílii za lahůdku. Obalují je v těstíčku z kukuřičné mouky, soli, chilli, a strouhaného sýra a smaží do zlatova.

Rovnokřídlí

Sarančata jsou velmi rozšířená a snadno se chytají a připravují. Bývají kávově hnědá, zelená nebo šedá a při vaření nebo smažení se krásně zbarví do červena. Jsou opakovaně doporučována jako strava.

Termiti a mravenci

Termitiště a mraveniště poskytují v krizových podmínkách obrovské množství potravy. Mravenčí vajíčka a larvy jsou vynikající a dají se používat místo omastku.

Velmi vhodná pro ženy je včelí královna, protože obsahuje snad tisíce látek, pro ženský organismus prospěšných.

KAŽDOU VTEŘINU SNESE KRÁLOVNA JEDNO VAJÍČKO. V LIDSKÉM SVĚTĚ BY KRÁLOVNA VÁŽILA DESET TUN.

Kněžice, které se vyskytují v borových a dubových lesích pod silnou vrstvou humusu, přidané do omáčky chutnají po jablkách.

V určitých oblastech, kde je vážný nedostatek jódu, jsou pro výživu velice důležité, protože obsahují právě tento prvek. Obsahují také látky s anestetickými a analgetickými účinky.


Tak jak? Je vám to málo? Myslíte, že kecám, když říkám, že pojídat hmyz bude zřejmě rozumné, a že s tím míním začít?

Tento článek je dnešním denním tématem a to zní:

CO NEJODVÁŽNĚJŠÍHO JSTE KDY SNĚDLI A DO ČEHO BYSTE ŠLI?

Předvedu vám, že to myslím vážně, když říkám, že pocit nás zdravými neučiní.

Vybrala jsem si pro dnešní den včelu. Pokud ji najdu. Je to hmyz tuzemský a sympatický. Snad mi to odpustí. Ochutnám. Zeptám se po redakci, kdo by dal se mnou a uvidíme. Během dne vám vše zdokumentuji a předložím.

Zeptám se i vás – dáte si?

Hezký den a stálé zdraví!

Pište na redakce@zena-in.cz co jste kdy nejodvážnějšího snědli a jestli si dáte jako já říct. Přemýšlíte o tom, že byste okusili nějaký druh hmyzu? Který by to byl?

Reklama