Mami,

já vím! Řekla bys určitě, že si z tebe nemám brát příklad a že už zase něco zbytečně řeším.       

Ano, řeším. Musím. Nezbývá mi nic jiného, když se na sebe podívám do zrcadla. Co vidím? Holku, které bude za nedlouho dvacet pět let. Tobě, když bylo dvacet pěl let, byla jsi mnohem dál, než jsem já dnes.

Jo, já vím, co mi namítneš: „Byla jsem hloupá, když jsem se vdávala těhotná v jednadvaceti, abych se o pár let později rozvedla.“ Nevěř tomu, co říkáš. Myslím, že mnohem hloupější jsem já teď.

Chodím s přítelem přes rok a pořád zvažuji pro a proti. Děláme to oba, neustále si necháváme čas. Na co? Asi na rozmyšlenou…

Vyjdeme nám to spolu? Nevyjde? A z toho neustálého rozvažování se mi zdá, že postupně ztrácíme zamilovanost ze začátku a možná i trochu té lásky. Je to škoda.

Ty jsi se alespoň vdávala šťastná. I přesto, že ti to vydrželo jen pár let. Vždyť, ale za pár let jsi přece našla super chlapa, kterého sis vzala a všechno bylo ještě mnohem lepší. A já? Budu se vdávat rozumná a třeba nám to také vydrží jen pár let.

Co se to stalo s dnešní společností?

Chceme snad zabránit stoupajícím žebříčkům rozvodovosti tím, že spolu chodíme dlouho? Přemýšlíme a do lásky vkládáme stále více rozumu, protože jsme snad rozumnější, než byli naši rodiče.

Stejně tu rozvody budou a možná jich bude časem mnohem víc.

Na co dva lidé přišli až po několika letech společného manželství, já přicházím už nyní, když bych měla mít vlastně teprve všechno před sebou. Je pravda, že později už nebudu překvapená. Ale…

Nestárneme kvůli těm všem jakýmsi opatřením proti zklamáním trochu předčasně? Neděláme si tak vrásky dřív, než přijdou problémy? Nezůstáváme raději sami bez partnera, než abychom příště nemuseli řešit stejné problémy?

Snažíme se sami sebe uchránit před neštěstím a mít vztah co nejlepší a bez poskvrny. Ale tím se stává spíše všechno horší než lepší. Ani se nedivím lidem, kteří se rozejdou s partnerem, se kterým jen žili mnoho let a vezmou si člověka, kterého znají třeba jen rok.

Život je risk a zdá se, že kdo se bojí, nesmí do manželství… A já? Já se bohužel stále bojím!

Reklama