Bulvár

Kdo nestávkuje, není odborář

„Odbory jsou reliktem dělnických hnutí devatenáctého století a v moderní společnosti nemají místo. A stávka není ničím jiným než vydíráním, při kterém se rukojmím stávají nevinní lidé. Především v případě profesí, na nichž je veřejnost závislá – jako jsou lékaři, učitelé, ale i strojvůdci nebo řidiči hromadné dopravy.“

Těmito tvrdými slovy odsoudil nedávno jeden můj známý, specialista na mezinárodní právo, stávku strojvůdců v Německu a zaměstnanců veřejné dopravy v Paříži. A to ještě nevěděl, že stávkou pohrozí i čeští učitelé, protože se jim nelíbí rozpočet školství. Chtějí ho navýšit o tři miliardy, jinak prý budou v úterý 4. prosince stávkovat.

Den volna pro děti?


Co je na takové stávce učitelů hrozného, řeknete si možná. Nejsou to lékaři ani strojvůdci, tak prostě děti nepůjdou jeden den do školy. Jenže když nepůjdou děti do školy, nemůžou často jít ani rodiče do práce – přece nenechají ratolesti doma samotné. A tak má vlastně i tak „nevinná“ stávka, jako je ta učitelská, dopad na velkou část společnosti (pokud samozřejmě nejde o variantu, při níž učitelé na děti dozírají a jen je demonstrativně „neučí“).
Jak to bylo s odbory?
První odborové organizace vznikly z podpůrných a vzdělávacích spolků, cechů a různých bratrstev (např. hornická bratrská pokladna) v devatenáctém století. Jejich účelem bylo především zaopatření vdov a sirotků po zesnuvších a výchova mladé generace.

V roce 1862 vznikla v Čechách první odborová organizace – Typografia, sdružující, jak už název napovídá, typografy. I ta však měla především podpůrný charakter. 15. listopadu roku 1867 usnadnil nový spolkový zákon zakládání spolků, organizování stávek však podle něj bylo stále trestné. Trestná už ovšem nebyla sama účast na stávce.

Za počátek odborového hnutí v habsburské monarchii však bývá považován až koaliční zákon ze 7. dubna roku 1870. Skutečného významu ale dosáhlo odborové hnutí až po vzniku sociální demokracie, s níž bylo spjato zájmy i personálně.

Lidé proti odborům – marný boj
A to je právě oním problémem, na který odpůrci stávek a odborů vůbec upozorňují – v současnosti v podstatě neexistuje profese, jejíž stávka by negativně neovlivnila chod alespoň části společnosti. Snad s výjimkou amerických scénáristů. Stávka tak vlastně má charakter vydírání – „Pokud nepřistoupíte na naše podmínky, bude mít problémy spousta lidí!“ Jako taková je ovšem dvousečná – může se stát, že se lidé nepřidají k odborářům a nebudou za viníka považovat jejich „nepřítele“, ale právě samotné odbory (což se stalo ve Francii i v Německu). Jenže, vzato kolem a kolem, co můžou lidé takovým odborům udělat? Především pokud se jedná o organizaci, která má na danou profesi prakticky monopol?

Kdo má právo stávkovat?

Listina základních práv a svobod, čl. 27 odst. 4: Právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem; toto právo nepřísluší soudcům, prokurátorům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů.

Zákon o kolektivním vyjednávání
§ 19
(1) Příslušný odborový orgán, který rozhodl o zahájení stávky, je povinen poskytnout zaměstnavateli nezbytnou součinnost po celou dobu trvání stávky při zabezpečení nezbytné činnosti a provozu zařízení, u nichž to vyžaduje jejich charakter nebo účel s ohledem na bezpečnost a ochranu zdraví nebo možnost vzniku škody na těchto zařízeních.
...

§ 20
Nezákonná podle tohoto zákona je stávka...
g)  zaměstnanců zdravotnických zařízení nebo zařízení sociální péče, pokud by stávkou došlo k ohrožení života nebo zdraví občanů, 
h)  zaměstnanců při obsluze zařízení jaderných elektráren, zařízení se štěpným materiálem a zařízení ropovodů nebo plynovodů, 
i)  soudců, prokurátorů, příslušníků ozbrojených sil a ozbrojených sborů a zaměstnanců při řízení a zabezpečování letového provozu, 
j)  příslušníků sborů požární ochrany, zaměstnanců závodních jednotek požární ochrany a členů záchranných sborů zřízených podle zvláštních předpisů pro příslušná pracoviště 7) a zaměstnanců zabezpečujících telekomunikační provoz , pokud by stávkou došlo k ohrožení života nebo zdraví občanů, popřípadě majetku, 
...

A tak se z původního gesta svobody stává nátlakový prostředek, navíc používaný často krajně nezodpovědně. A přitom jsou stávkující chráněni zákonem – stávku není možné považovat za porušení pracovních povinností a zaměstnance za ni propustit či potrestat pokutou nebo snížením mzdy. Není už na čase tenhle přežitek z dob dělnických hnutí zrušit? Nebo alespoň přeformulovat znění zákona o kolektivním vyjednávání tak, aby byly odbory povinny zabránit nejen škodě na zařízení zaměstnavatele, ale především škodě způsobené jiným osobám?

Co myslíte, měly by odbory nahrazovat škody, které vinou jejich stávky vzniknou třetí straně? Nebo musíme všichni doplácet na právo odborů na stávku? Jsou stávky a odbory přežitkem z dob dělnického hnutí, který by měl být konečně zrušen? Kdo podle Vás nemá právo stávkovat? Znepříjemnila Vám už někdy stávka život?

   
20.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [131] hajt [*]

  určitě by odbory měli nahrazovat škody, které vinou jejich stávky vzniknou třetí straně

  superkarma: 0 28.11.2007, 16:34:40
 2. [130] Karin [*]

  Tady se nestávkuje,je to k smíchu!Naši politikové vědí,že to dlouho nevydržíme a těch pár hodin nemá vůbec žádný smysl.Když chtějí stávkovat tak musí pořádně!!

  superkarma: 0 23.11.2007, 10:12:13
 3. avatar
  [129] honuska [*]

  risina: jde mi spíše o princip. Na jedné straně musím podepsat každou hodinu, kdy vyučování z nějakého důvodu končí dříve a na druhé straně díky stávce vypustí celé školy "do prostoru" a nezajímá je co budou dělat.

  superkarma: 0 22.11.2007, 13:05:01

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [128] reditelka [*]

  Stejně to nepomůže, protože nahoře mají jiné priority, hlavně ty své.

  superkarma: 0 21.11.2007, 19:54:17
 2. avatar
  [127] ,josef [*]

  Bydlím na vesnici,kousek za Prahou,jezdí k nám MHD,takže v případě stávky dopraváků bych byl bez spojení s městem.Sám u DP pracuju,ale byl bych rád,kdyby jsme dostávky šli.A jak se dostat do práce?Soused má auto a kdyby tohle nevyšlo,z domu to mám do práce ode vrat baráku k bráně 80 minut,tak udělám něco pro zdraví.

  superkarma: 0 21.11.2007, 18:29:46
 3. avatar
  [126] risina [*]

  honuska: Já třeba vím, že když měla dcera tuhle ve středu před podzimními prázdninami ředitelské volno, bylo to proto, že u nich ve škoel opravovlai topení. A všichuni učitelé jeli na středum čtvrtek a pátek na nějaké společné školení. Jinak si pamatuju, že v době jarnícjmm podzimnh a velikonočních prázdnin nosily děti lítečky, jeslti máme zájem o družinu, a že nějak fungovala družina na jedné škole pro celé město.
  Máš pravdu, že pokud by bylo ve školství víc peněz, mohly by tohle (zajištění nějaké činnosti i o prázdninách) školy nabízet jako službu pro rodiče "svých" dětí.

  superkarma: 0 21.11.2007, 16:24:12
 4. avatar
  [125] Dášule [*]

  Ono u těch kantorů je to trochu jinak. Jde především o to, že děti slyší tyhle řeči, které se tady ozývají, doma. A často ještě horší. Zvláštní kapitola je, když se kantorka vrátí domů a učí děti svých spolužáků. Každopádně je faktem, že různá školní volna vedou k tomu, že rodiče mají problémy, které, v tomto případě oprávněně, ventilují, ale nemuseli by to dělat před dětmi. Kantorka si taky může o rodičích myslet cokoliv a nebude to před dětmi říkat. Taková kantorka po 30 letech by tím měla praštit a přihlásit se jako krotitelka tygrů do cirkusu. Byl by to pro její nervy naprostý oddych.

  superkarma: 0 21.11.2007, 09:01:09
 5. avatar
  [124] Simba [*]

  já sirael: víš ..vstrčena není asi ten pravý výraz .. ona se přihlásila do výběrovky, tvrdila že vše umí .. to není vstrčena, tam všichni předpokládali, že ví o co jde,

  superkarma: 0 21.11.2007, 07:44:21
 6. avatar
  [123] honuska [*]

  risina: zaměstnanec ať malé firmy nebo velkého podniku nedostane volno, když má dítě uděleno ředitelské volno nebo nějaké prázdniny. A nemá ani babičky na hlídání, takže si musí hlídání zajistit a zaplatit.

  superkarma: 0 21.11.2007, 01:20:23
 7. avatar
  [121] risina [*]

  honuska: Co znamená "normálně pracující"?

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:54:24
 8. avatar
  [120] honuska [*]

  já sirael: Já nepracovala v hospodě, ale na mezinárodním letišti, takže nějaké vzdělání pro přijetí bylo podmínkou, i když jazyky by mohla umět i ta servírka v hospodě.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:43:21
 9. avatar
  [119] honuska [*]

  Simba: dost dobré, pobavila jsem se

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:39:51
 10. avatar
  [118] honuska [*]

  Ještě by školské odbory k lepším podmínkám pro učitele, mohly zajistit hlídání dětí pro normálně pracující.
  Na to, že školní docházka je povinná, mají děti tolik volna a projektových dnů, kdy se neučí, že se nedivím, že to se vzděláním mládeže tak rapidně dolů.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:38:29
 11. avatar
  [117] Simba [*]

  já sirael: hm, jednu učitelku mŠ, která přešla do jiné sféry jsem zažila, nastoupila u nás na místo asistentky. Když pominu, že neuměla poslat fax ani email, její omluva když hledala na pracovní ploše Outlook E. mne rozesmívá ještě teď ..když u mne doma na počítači to na ty emaily vypadá úplně jinak ..a přes co posíláš emaily? ..přes seznam.cz
  po týdnu jsem řekla šéfovi, že s zaučováním končím, protože bych nedělala nic jiného a nebylo to o zaučení kde co je, ale o naučení práce asistentky... včetně práce na pc, ve wordu atd. .. byla odejita velmi rychle ..takže chápu, s uplatněním mimo mš mohou mít učitelky MŠ problém

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:34:13
 12. avatar
  [116] medoch1 [*]

  Nejenom stávka učitelů, hrozí i stávková pohotovost zdravotníků - nejenom lékařů, ale všech zdravotníků, protože Julínek a ředitelé nemocnic ušili nechutnou boudu na všechny zaměstnance! Co se bude dít s pacienty, je samozřejmě nezajímá! Ale mělo by to zajímat ty pacienty! I potencionální!

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:29:42
 13. avatar
  [115] risina [*]

  já sirael: Třeba dělat servírku?

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:28:20
 14. avatar
  [114] risina [*]

  honuska 107: Jo není to špatný. A odbory k tomu konkrétně u nás pomohly.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:23:57
 15. avatar
  [112] honuska [*]

  já sirael: i servírka může mít vyšší vzdělání - maturita a DiS

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:18:00
 16. avatar
  [111] Simba [*]

  Dášule: A k té mzdě, kterou má vyplatit, přestože není z čeho - odbory mohou tím nátlakem dosáhnout spíš toho, že raději vyhlásí konkurz. A takové případy se staly. Zkusila jsem být zamestnanec i zaměstnavatel, a jako zaměstnanec jsem se měla mnohem lépe, jednodušeji, než jako zaměstnavatel.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:17:49
 17. avatar
  [110] honuska [*]

  Také je super dovědět se 20.12. od učitelky prvního stupně, že je můj syn je šikanista. Dokonce mé dítě strašila před spolužáky policií. Od učitelky s praxí, která by mohla mít odhad a své žáky po roce a půl trochu znát. Nakonec se manželovi omluvila, protože to nebyla pravda, ale já měla zkažené vánoce, tak takový učitel by neměl mít nárok na přidání.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:14:10
 18. avatar
  [108] Simba [*]

  Dášule: zaměstnavatel má povinnost zvyšovat mzu o inflaci? To je myslím pouze ve státní správě a ve velkých firmách. V malých na to prostě nejsou peníze. Problémy zaměstanvatele většinu zaměstnanců nezajímají .. ok, ale na druhou stranu vyžadují, aby jeho zajímaly jejich problémy. Plenkové kalhotky jsou natolik absurdní příklad, předpokládám, že většina odborů tohle neřeší ..mmch, vyřešily to tam odbory nebo mediální tlak?

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:12:29
 19. avatar
  [107] honuska [*]

  Co asi, mít 18 tisíc a pravidelnou pracovní dobu s podepsanými přestávkami po 4 hodinách, no to je super.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:08:06
 20. avatar
  [106] risina [*]

  A co tím chceš říct?

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:03:31
 21. avatar
  [105] honuska [*]

  risina: 7 hodin ve třídě, já pracovala v sezóně dokonce i 20 hodin v restauraci v letišní hale, kde se v dnou hodinových cyklech vyměnilo i 100 hostů, toužící po jídle i pití a vyžadují milou stíhající obsluhu. O ředitelském volnu, jarních , letních , podzinmích prázdninách nebo o přestávce na jídlo jsme si nechali jen zdát. Jo abych nezapoměla, oběd jsme jedli studený tak v sedm večer.

  superkarma: 0 20.11.2007, 22:59:30
 22. avatar
  [104] risina [*]

  já sirael: Asi je v jiné třídě než učitelé ZŠ a SŠ. Ale mně se to na středoškolačku nezdá málo.

  superkarma: 0 20.11.2007, 22:58:19
 23. avatar
  [102] fodorka [*]

  podla mna ucitelia potrebuju v prvom rade postavenie a respekt v spolocnosti
  osobne si myslim, ze stavka nic nevyriesi a neviem si predstavit, ze vsetci do nej pojdu...

  superkarma: 0 20.11.2007, 21:55:15
 24. avatar
  [101] risina [*]

  ad.astra 99: Nebo paraziti na vlastní rodině.

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:39:17
 25. avatar
  [100] ad.astra [*]

  já mám averzi ke všem sdužením, organizacím a podobným svazům - silně mi to připomíná dobu nedávno minulou. A kdo nejde s námi, jde proti nám a kdo neskáče, není Čech...a bla bla bal

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:29:50
 26. avatar
  [99] ad.astra [*]

  OlgaMarie: parazitují - není to silný výraz pro člověka, který pracuje a nehodlá se někde organizovaně sdružovat? O parazitech bych mluvila pouze v případě, že se jedná o ty, co se vyhýbají práci, to jsou paraziti na společnosti

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:24:48
 27. avatar
  [98] OlgaMarie [*]

  POZOR!Příslušný odborový orgán rozhoduje o zahájení stávky na žádost zaměstnanců,a to ať již jsou odborově či nejsou odborově organizováni.Neboť kolektivní smlouvy a výhody jimi získané jsou platné pro všechny zaměstnance a neodborově organizovaní parazitují na těch,kteří si svými příspěvky platí odborníky,aby vyjednávali.Na mém bývalém pracovišti mají např.samoživitelky 1 den placeného volna v kvartálu.
  Autorka článku zaměňuje ROH,pravou ruku KSČ s postavením dnešních odborů.Za ta povolání,která ze zákona nesmí stávkovat,může vyhlásit stávku jiný odborový svaz,což je málo známé.Nejvíc stávka znepříjemnila život těm,kteří byli za komoušů na západě a nejezdily vlaky.To se těžko bolševikům vysvětlovalo,proč jste na západě byli o 1-2 dny déle!Jasně,že potvrzení jste na to nedostali!

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:16:57
 28. avatar
  [97] risina [*]

  Jo, a ještě - asi to moc žeru, ale ač učím denně jen těch cca 5 hodin (i když ne do 13.00 ), rozhodně pracuju víc než těch povinných 42 hodin týdně (nebo kolik to je)... Neříkám, že to tak dělá každý učitel, jen mám potřebu to občas říct, když se někdo ohání naší krátkou pracovní dobou.

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:08:19
 29. avatar
  [96] risina [*]

  A v neposlední řadě mluví odbory do toho, jak se budou rzdělovat peníze z FKSP, který se povinně vytváří ve firmách s více zaměstnanci.

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:05:32
 30. avatar
  [95] risina [*]

  Já učím už 20 let, na plat si nestěžuju (i když byhc se samozřejmě nezlobila, kdybych brala víc), ale peníze do školství by se hodily - na pomůcky, knížky, vzdělávání učitelů, možnost dělení tříd na některé předměty atd.
  A za odbory podepisujem každý rok z ředitelem kolektivní smlouvu, do které jsme si prosadili například to, že si naám dá v případě potřeby ve školním roce 2 dny neplaceného volna (ono je sice fajn mít spoustu dovolené, ale když si nemůžete vzít ani den, když to zrovna potřbujete, je to blbyý), nebo to, že po 4 za sebou odučených hodínách budem mít v rozvrhu nárok jednu volnou (kdo neučil 5, 6 nebo dokonce 7 hodin za sebou, nepochopí, o čem mluvím...), to, že když bud eněkomu dávt výpověď, musí to nejdřív projedant s vedením odborů... a že když se uvolní místo n astálý prcovní poměr, nabídne ho nejřív těm, kdo u nás pracují na částečný úvazek nebo mají smlouvu na dobou určitou. Taky to, že koelgové, kteří jedou se třídami na lyžařský a cyklistický výcvik a "ojíždějí" si tam svoje lyže nebo kola, za to dostanou nějaký příspěvek za každý den atd. nebo že tělocvikáři dostanou určitou částku ročně na sportovní oblečení pro sebe a dílenští na pracovní oděv.

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:03:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme