Píše mimo jiné ve svém příspěvku naše čtenářka s nickem Maryene. No vidíte, zrovna včera bych tuto informaci přivítala. A to ji přitom pěstuji a suším

Hezký den, dnes jsem se rozhodla odpovědět na otázky jednu hezky po druhé.

1. Bylinky mi nejenom krášlí zahradu, ale jsou zdravé, dají se z nich připravit výborné čaje, dokáží dochutit jídlo, jsou nejlepším přírodním kořením i lékem a v neposlední řadě krásně voní. 

2. Bylinky si pěstuji především na zahradě, ale mnohé i v květináčích na okenním parapetu. 

Na zahradě mám levanduli, mátu, meduňku, mateřídoušku, tymián, šalvěj, rozmarýn a spoustu dalších.

3. V přírodě nejčastěji sbírám a potom suším lipový květ na čaj.

4. Mám vlastní, takže nemusím nic kupovat v lékárně.

5. Naposledy jsem užívala odvar ze šalvěje při bolesti zubů, pomáhá to.

6. Znalosti o bylinkách jsem načerpala od babičky a od maminky, dnes už je snad i předčil můj nejmladší syn, který se zajímá o vše, co se týká zdraví nebo zdravé výživy. A v tomto ohledu mi dnes pomáhá i internet.

7. Mojí nejoblíbenější je levandule. Nejenom že mi krášlí zahradu, ale také odpuzuje mšice od záhonů. Je prý symbolem čistoty, proto mám ráda přípravky s vůní levandule i v koupelně. Má nejenom krásnou barvu a vůni, ale obsahuje látky, které přispívají k duševní pohodě, působí i proti stresu, navozuje dobrou náladu a prý dokonce působí proti stárnutí. 

A kdo nemůže spát, pomůže polštářek s levandulí pod polštářem. Proto jsem ji letos opět nasušila a naplnila jí vlastoručně ušité pytlíčky, se kterými obdarovávám děti i přátele. Kdo ji nechce pod polštářem, může použít pytlíček jako přírodní přípravek proti molům do skříně nebo do šatny. 

Levandule je pro mě královská bylinka. Má mnohostranné využití a je i inspirací pro umělce. Dalo by se o ní psát a povídat donekonečna.

Myslím si, že je to ta nejlepší bylinka pro blížící se sychravý podzim.

Učarovala mi i levandulová pole ve francouzské Provence. Už dlouho se chystám tuto oblast navštívit.

Maryene

Milá Maryene, tak s tou levandulí to musím vyzkoušet

A pak vám dám vědět, jestli to opravdu funguje

Text nebyl redakčně upraven

Reklama