Novinky

Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá jak

svatá pravda, dalo by se reagovat na tato slova. Tento názor patří naší čtenářce s nickem mařinka. Možností, jak pomoci je mnoho a kromě pravidelných příspěvků na vybrané organizace pomáhá i při jednorázových akcích jako je Kytičkový den, nebo Bílá pastelka

Znám nemálo lidí, kteří tvrdí, že charita je blbost, že je to jen okrádání lidí a těm potřebným peníze nikdy nedojdou. Ale spíš je to tak, že kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá jak.

Mně je charita blízká a ráda pomohu. A to nejen lidem v tzv. třetích zemích, ale i u nás. Máme s manželem vybráno několik věcí, které podporujeme pravidelně, a k tomu se přidávají jednorázové akce typu kytičkový den, bílá pastelka a podobně. Jediné, čemu se vyhýbám, je dávání peněz žebrákům na ulici - ti, které potkávám, často vídám s cigaretami a levným alkoholem, a na toto peníze dávat nechci.

Možností, jak pomoci, je mnoho. Nejen adopce na dálku, DMS na konkrétní projekty, skutečný dárek, ... Pomáhat můžou i ti, kteří momentálně nemají peněz nazbyt. Například napříč ČR je mnoho sbírek víček od PET lahví. Místo toho, abyste víčko od mlíka či džusu vyhodili do koše, tak je odnesete na nějaké sběrné místo. Pak se víčka prodávají firmě, která se zabývá jejich zpracováním, a výtěžek z prodeje putuje ke konkrétní rodině s postiženým dítkem - na nákup nějaké zdravotní pomůcky, jako příspěvek na asistentku a podobně.

Tohle je charita zadarmo - nic vás to nestojí (jen trošku času), a přece pomůžete. Nebo jsou organizace, které se zabývají prací s problematickými či ohroženými dětmi - ti jsou rádi, když jim někdo pomůže třeba tak, že upeče pro děti narozeninový dort či napeče nějaké dobroty na dětskou akci.

Také lze darovat oblečení, darovat krev či krevní plazmu, ... Existuje občanské sdružení HoSt, které pomáhá rodinám v obtížné životní situaci - shání dobrovolníky, ženy-matky, které by vybranou rodinu navštěvovaly a pomohly s péčí o dítě či domácnost, poradily, popovídaly si, ... Možností je opravdu hodně, a kdo chce, vždy si nějakou formu dle svých aktuálních možností najde.

I malá pomoc se počítá. :)

Mařinka

Milá mařinko, vidím, že jste žena s otevřeným srdcem a za to vám patří dík

Text nebyl redakčně upraven

   
06.01.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [4] dadma [*]

  Souhlasím dá se pomoci i bez peněz.Moc hezky jsi to napsala.Sml16

  superkarma: 0 06.01.2014, 16:52:33
 2. avatar
  [3] PBD [*]

  mařinka — #2jj,také na pastelku a kytičky přispívám,když je ptkám - tam věřím tomu že nedotuji něčí dovolenou nebo tak něco.

  Já jsem si tvuj příspěvek četla-ale nedalo mě to,abych neragovala hned k tomu prvnímu odstavečku.Protože to prostě vyznělo tak,že kdo neveří,tak je lakomec -a to se mi nelíbilo.Věřím,že si to tak přímo nemyslela -ale psaný text postrádá " ten ton " -víš jak:)

  Žádná pomoc není malá,a oblečení,nebo třeba deky a krmení do utulku,hračka do dětského domova atd - to není "jen" maličkost,protože maličkost k maličkosti,víš jak:)

  A víčka taky sbíráme:) Už jsou takové sbírky xlet - takže to děláme automaticky...většinou je to tak,že někdo s rodiny či se známých má možnost to předat tak kam to patří,tak to všichni vždycky hrneme k nim a oni dál:) Nejvíce to asi jde přes tetu- zdrav.sestru - protože ta je o všem informovaná:) 

  App - na alkohol a kuřivo bezdomovcům také nepřispívám.Ani na takovéto " chybí mi deset korun na cestu dom" - což dotačnému/né chybí x krát deně...

  superkarma: 0 06.01.2014, 15:05:36
 3. [2] mařinka [*]

  PBD — #1 Vidíš, a to je to, co jsem se snažila napsat. Taky na ulici odmítám kdejaké výběrčí peněz na nejrůznější věci (vyjma těch opravdu velkých akcí typu Bílá pastelka). Také je mi milejší pomoct přímo, bez prostředníků, protože část peněz poskytnutá na dobrou věc se utopí v platech a administrativních poplatcích. Ale jsou věci, kde se jinak než financemi pomoct nedá, i za tu cenu, že část peněz spolknou platy organizátorů.

  Ty chceš pomoct, tak pomáháš přímo. Někdo přímo pomoct nemůže, tak pomáhá finančně. Jde jen o to, najít si svůj způsob, jaký mně osobně vyhovuje. A i kdyby to bylo jen "blbé" darování oblečení či sbírání víček od PET lahví, i to je pro mnohé pomoc a ocení ji. Charita nemusí být jen dávání peněz na kdejaké sbírky, jak jsem se snažila ve svém příspěvku napsat.

  1. na komentář reaguje PBD — #3
  superkarma: 0 06.01.2014, 14:51:06
 4. avatar
  [1] PBD [*]

  Stačí sledovat zprávy a je jasné,že charita také může být bohužel jen okrádání lidí.Prostě jen zaminka jak z lidí vytáhnout peníze.Takže nesouhlasím s tím,že jsou to jen výmluvy těch co nechtějí pomoci.Já osobně přispívám na ulici jen málokomu.A raději pomáhám přímo a materiálně než nepřímo a finančně.Netvrdím,že to dělám pravidleně nebo tak - to bych lhala.Ale občas také pomohu.

  1. na komentář reaguje mařinka — #2
  superkarma: 0 06.01.2014, 14:43:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme