Víte, že lidská kůže dokáže velice efektivně přijímat léčivé látky? Věděli to už staří Egypťané, kteří používali k léčení různé hojivé masti, a vědí to i současní vědci.

K nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím medicíny dnes totiž patří právě transdermální aplikace léčiv (trans dermis – latinsky přes kůži). 

Náplasti se staly revoluční metodou léčení. Jejich účinnost je srovnatelná s tabletami nebo tobolkami, náplasti jsou však šetrnější k organizmu a mají méně nežádoucích účinků. Zásadní rozdíl mezi aplikací léků ve formě náplastí a tablet plyne z rozdílného způsobu vstřebávání. Orálně podávané účinné látky procházejí zažívacím traktem, poté játry a teprve pak jsou propuštěny do dalšího cévního oběhu. Účinné látky v náplasti pronikají do organizmu kůží (obvykle přes středně průchodnou pokožku na pažích, zádech či břichu) a vstřebávají se přímo do krve. Obcházejí tak trávicí trakt a díky tomu jsou ušetřeny negativních vlivů kyselosti žaludku, různých enzymů nebo mikrobiálních látek ve střevě, které mohou snižovat jejich účinnost.

„Výhody aplikace léků prostřednictvím náplastí spočívají nejen v šetrnosti vůči organizmu a komfortu užití pro pacienty, ale také ve vyrovnané hladině účinné látky v organizmu,“ říká Doc. RNDr. Pavel Doležal, CSc. z farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. „Náplast předává tělu přesné množství účinné látky, a to postupně po dobu jednoho dne až týdne,“ upřesňuje Doc. Doležal. Naopak nevýhodou náplastí může být pomalejší nástup vstřebávání účinné látky – například účinnost náplastí na tlumení bolesti se projevuje zhruba půl hodiny po aplikaci, což ale třeba u antikoncepčních náplastí nehraje žádnou roli.

Náplasti se používají zejména tehdy, když je potřeba udržovat v těle stabilní hladinu léčiva, nejčastěji při léčbě chronických bolestí*. Zatímco tabletka dokáže tlumit bolest nejdéle 12 hodin, náplast zbavuje bolesti až tři dny. Transdermální aplikace léčiv je však už běžně využívána v různých oblastech léčby, vedle tlumení chronické bolesti a kinetóz také k léčbě hypertenze či anginy pectoris, k odvykání kouření, snižování tělesné hmotnosti, hormonální substituční léčbě žen po menopauze nebo k prevenci početí hormonální antikoncepcí**.

*Matrixová náplast k terapii chronické bolesti
Moderní analgetikum s obsahem fentanylu, nahrazující starší typy rezervoárových náplastí, které se dnes již příliš nepoužívají. Zajišťuje vysokou účinnost při vysoké míře bezpečnosti,
a to zejména díky menšímu výskytu nežádoucích účinků. K dalším výhodám matrixových systémů patří diskrétnost a malá velikost náplasti, ale i dávkování jednou za tři dny.

**Hormonální antikoncepční náplast
Kombinovaná hormonální antikoncepce s nízkou hladinou hormonů, která působí podobně jako pilulky. Na rozdíl od nich však šetří zažívací ústrojí a udržuje stabilní hladinu hormonů
v těle, dokáže potlačovat výkyvy nálady a zmírňovat bolesti hlavy spojené s menstruačním cyklem. Protože se aplikuje jen jednou týdně, minimalizuje chyby v užívání.  


Další příklady transdermální aplikace
ANGINA PECTORIS Protože nemocní mívají největší obtíže nad ránem, náplast se lepí na noc, během které udržuje účinná látka dostatečně rozšířené cévy. Zajišťuje tak dobrý spánek
i bezproblémové vstávání.

MENOPAUZA Náplast doplňuje estrogen, jehož produkci ženské tělo po čtyřicítce snižuje. Tím omezuje problémy spojené s obdobím menopauzy (návaly, špatné spaní, náladovost, deprese, ale také stárnutí kůže a vysychání sliznic). Aplikuje se jednou za tři nebo čtyři dny.

ZÁVISLOST NA NIKOTINU Náplast působí 16 hodin, během nichž poskytuje tělu nikotin, ovšem v menších a menších dávkách. Pomáhá tak zmírnit abstinenční příznaky a lépe se zbavit kuřáckých návyků.

CESTOVNÍ NEVOLNOST Tento problém postihuje každého desátého člověka. A každého desátého člověka může zbavit stresu z toho, že účinky kinedrilu brzy pominou, náplast tlumící příznaky nevolnosti po celou dobu cesty.

MÍSTNÍ ZNECITLIVĚNÍ Tak zvaná nalepovací mininarkóza dokáže znecitlivět určité místo na těle a je vhodná pro ty, kdo mají strach z injekcí. Aplikuje před vpichem injekce.

OMEZENÍ CHUTI K JÍDLU Plynule účinkující omezovač chuti k jídlu pomáhá po dobu
24 hodin snižovat příjem potravin a odbourávat nadbytečný tuk.

U celé řady léků je transdermální aplikace právě připravována nebo je ve stadiu klinických zkoušek. Kromě širšího použití ve stávajících oblastech terapie bychom v budoucnu mohli další nové léky v podobě náplastí využívat v kardiovaskulární oblasti, u Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby, deprese a psychotických poruch, migrény, různých sexuálních poruch, ženské i mužské antikoncepce a dalších forem léčby bolesti.

V celosvětovém měřítku se má podle kvalifikovaných prognóz zvýšit obrat transdermálních léčiv z 8 miliard dolarů v roce 2002 na 16,3 miliard dolarů v roce 2007, což znamená výrazný nárůst v porovnání s ostatními lékovými formami.
Rozšíření náplastí do nových oblastí medicíny umožňuje pokrok v technologiích a výrobě, použití nových adheziv a membrán. Vývoj se projevuje také ve zmenšení velikosti náplastí, dobré přilnavosti, nedráždivosti a svou roli hraje i estetický dojem.  

Reklama