buranTo je ale buran!" uleví si kde kdo, po nepříjemném setkání. Jenže, kdo to vlastně je buran? Slovník se domnívá, že buran je hrubián, neotesanec, křupan, neomalenec, přesto má asi každý vnímání buranství posunuté trochu někam jinam. Někdo vidí burana v člověku, který je nevzdělaný, jiný v člověku postiženém nějakou duševní chorobou, další hledají burany v naší politické garnituře. Jak vidí burany redakce magazínu Žena-in?

Eva Soukupová
Řekla bych, že buran je člověk, kterej se neumí chovat tak moc, že to vytáčí i mě :-) Ale to by bylo moc obecné. Někteří mě totiž nevytáčí. Existuje hodně druhů buranů. Například buran vesnický, který jde ke štědrovečernímu stolu rovnou z hospody oděn v montérkách. Buran silniční, se tě pokusí zabít na přechodu ve chvíli, kdy tě před ním jedoucí auto zastaví, aby tě pustilo a on šlápne na plyn a pokusí se ho objet, načež prudce brzdí, neb v druhém pruhu už přecházíš ty. Buran konzumní je ten, který pije šampus z porcelánového hrníčku. Buran počítačový zadává www adresu do vyhledávače na seznamu místo do adresového řádku. Buran prádelní při hledání jedné ponožky rozhází po celém pokoji koš s vypraným prádlem a nechá to tak. Buran sexuální vypouští z úst při aktu hlášky typu: „Moje kláda má tě ráda." A tak dále. A tak dále...

Zuzana Sommerová
Podle mě je to taková snůška negativního chování, které si uvědomíte třeba v zahraničí. Oblečením počínaje (a to fakt nejsem snob), hlasitým hovorem, pomlouváním všeho a všech, krkáním a prděním konče.

Se stádem takových buranů jsem byla v květnu na výletě v Jeruzalémě. Všechno špatně - proč nás na hranicích kontrolují, proč musíme chodit zahalení, když je vedro, proč ti Arabové tak smrdí a ti Židé jsou tak divní, proč si nesmím sednout do restaurace a nic si nedat.... Já zase nepochopila, proč takoví lidé někam jezdí.

Lukáš Čejka
Můj názor plně vystihuje jedna modlitba českého burana z Reflexu...

Pane Bože, dej ať sousedovi chcípne koza a ať mému šéfovi stát zvýší daně. Dej, ať všichni bohatší jsou chudší a ať nikdo jiný nemá nic moc. A ochraňuj Evu a Vaška!

Kateřina Vozková
Burana si představuju jako člověka tupého ne nedostatkem vzdělání ale tak nějak z podstaty. Týpka v duchu mačoidního, vychcaného a prospěchářského. Buran může být klidně z Prahy nebo okolí. O slámě čouhající z bot to není. Buranka se projevuje stejně, jen je to místo mača slepice klasická.

Linda Wimmerová
Hned si vybavím chlapa od sousedů, který vedle nás dvacet let bydlí a když jde kolem, dělá, že nevidí a ani zabučet nedokáže. To je buran, chlap z vesnice, vidlák!

Téma a fototéma: Burani

Setkala jste se někdy s buranem?

Odpovězte mi na tuto otázku a můžete získat s dnešním (1. 9. 2010) tématem krásný dárek. Vaše odpověď ale musí být dlouhá nejméně jako tento odstavec. Můžete ji rozvést i o svůj názor na to, kdo je vlastně buran a jak byste takového člověka definovala. Své texty můžete doplnit i fotografiemi. Podařilo se vám, vyfotit burana? Pokud ano, pochlubte se s ním! Získat můžete kazetu PICKWICK 9 chutí čaje - originální kombinace bylinných, zelených a bílých čajů!

Své příspěvky posílejte na redakční e-mail...

Reklama