hrdina

Přiznávám se, že poslední roky se úvahami o hrdinství příliš nezabývám, ale v letech mladických jsem své hrdiny měla. Četla jsem o nich, obdivovala je a představovala si sebe, jak riskuji svůj život pro pokrok lidstva.

Možná se budete trochu divit, ale mými největšími hrdiny byli vědci, kteří obětovali svůj život ve jménu záchrany lidstva. Byla jsem totiž trochu divné dítě – nikdy mě nezajímali herci, kapely, filmy, sportovci ani jiné běžné záliby mých vrstevníků. Když kamarádky milovaly Delona, ze srdce jsem jimi pohrdala. Když si vystřihovaly a lepily do sešitů fotografie Rolling Stones, Belmonda nebo Jeana Maraise, já si schraňovala výstřižky vědeckých objevů. Ty sešity už bohužel zmizely ze zemského povrchu, ale dnes by to byla daleko větší legrace než nějací hopsalové od kytary. Vzpomínám si například na jednu zprávu, která tvrdila, že biologové z Lomonosovy university vymysleli mast, která po potření amputované končetiny zaručí, že úd znovu doroste. Příklad byl uveden na kohoutovi, jemuž bylo uťato křídlo a po aplikaci „živé vody“ během několika týdnů dorostlo i s peřím. Články to byly zcela seriózní, žádná parodie – to by si na sovětské vědce ani nikdo tenkrát dovolit nemohl. No a já takových zpráviček měla několik velkých sešitů.

Od takových dvanácti do sedmnácti let jsem totiž byla přesvědčená, že budu mikrobioložka, pak jsem přesedlala na malířství, ale v této oblasti jsem žádné hrdiny-zachránce neobjevila, jen jsem žasla, co bídy a srabu byli schopni pro své umění někteří vytrpět.

Dodnes ale ze srdce obdivuji Kocha, Pasteura, Bantinga – objevitele inzulínu, Fleminga, Semmelwaisse, nebo například laborantku Alici Evansovou, která se neváhala sama záměrně nakazit brucelózou a zemřít, jen aby dokázala pravdivost své teorie. Nebyla v tom sama, mnoho vědců položilo za pokrok lidstva svůj život a dnes po nich neštěkne ani pes, i když díky jejich objevu, nápadu nebo jen jednomu z mnoha kroků dnes neumírají miliony lidí.

A ti živí a zdraví lidé se klaní hokejistům, fotbalistům, hercům a muzikantům, kteří si zlatem můžou dláždit náměstí. Tak to je podle mě parodie na hrdinství, ale tak to prostě je a basta.


Dnešní téma dne je nejen o hrdinech, ale i zachráncích a záchranářích.

A proto se vás ptám: „Zachránili jste někomu život? Pomohli jste svému bližnímu, nebo třeba někomu docela cizímu, v těžké životní situaci? Podařilo se vám zachránit něčí vztah či manželství? A naopak, zachránil někdy někdo vás? Před vyhazovem z práce, špatným rozhodnutím, zdravotními komplikacemi, finanční ztrátou? Koho považujete za hrdinu? Jaký druh dobrých skutků nejvíce obdivujete? Byli byste pro někoho ochotné obětovat vlastní život?

Já se moc těším, co všechno na toto téma vymyslíte. Věřím, že mnoho z vás už nějaký dobrý skutek většího formátu vykonalo nebo bylo někým zachráněno. Pište na známou adresu. Nejzajímavější příspěvky odměníme!!!

redakce@zena-in.cz

Reklama