Dny se zkracují čím dál více. Na našem území převládá oblačnost a sluníčko mraky ne a ne porazit. Dny vypadají vskutku temně, strašidelně.

Svatá BarboraMožná stejně vypadalo období před slunovratem v dávných dobách. Nebyla zavedena elektřina, málokdo uměl číst a psát. Rodiny se scházely u kamen a vyprávěly si nejrůznější strašidelné příběhy. Možná jako duchovní význam, výchovný prostředek či jen tak pro zábavu se z příběhů zrodily převlečené postavy. Od počátku prosince až do Štědrého dne se zjevovalo hned několik příšer. Jako první chodívaly strašit Barbory. Hodným dětem nosily jablíčka a oříšky, zlobivým dávaly metlou přes zadek. Barbory byly štíhlé ženy v bílém hávu, vlasy měly zčesané přes obličej. Svou přítomnost u stavení ohlašovaly klepáním březovými proutky na okno. Později církev Barbory zakázala. Nebylo myslitelné, aby koledu roznášely ženy. Barboře se sebrala možnost zmlátit sousedovic nevychované spratky, na druhou stranu se stala svatou a dostala legendu novou. Barbořin otec byl pohan, nepřítel křesťanů. Barbora však věřila v Krista, utíkala ke skupině křesťanů. Její otec se to dozvěděl. Nechal Barboru bičovat, mlátit kyjem a nejrůzněji týrat. Takovému brutálnímu zacházení Barbora pochopitelně podlehla. Protože se své víry nevzdala ani za cenu utrpení, církev ji vyhlásila za svatou a stala se patronkou havířů, dělostřelců, zedníků, hasičů, tunelářů a ochránkyní věží.

Jedna pohanská zvyklost přeci jen zůstala. Trhání proutků - barborek. V dobách pohanství se do vody dávaly proutky břízy. Bříza symbolizovala jaro, byla talismanem pro ochranu dětí a domova. V zimě větvičky připomínaly, že vše je dočasné. Zima jednou skončí a bude zase jaro. Nejen bříza bude pučet, kvést. Tento zvyk byl natolik oblíben, že se jej církvi nepodařilo vymýtit. Rozhodlo se, že se budou trhat třešně či višně symbolizující narození Krista. Navíc se počalo tradovat, které dívce barborka vykvete, může očekávat ženicha. Kraj od kraje se zvyk lišil. Někde stačilo větvičky pojmenovat mužskými jmény. Která vykvetla jako první, takové jméno budoucí ženich ponese. Jinde musely dívky každý den zalévat větvičky vodou donášenou v ústech ze studny.
Vdávat se již nechci, studnu nemáme, přesto každoročně pár barborek utrhnu. Ještě se mi nestalo, aby do vánoc nevykvetly. Trhávám po větvičce tři druhy proutků - zlatý déšť, broskev a třešeň. První vždy vykvete zlatý déšť. Je pěkné mít v temných dnech trochu květů.

Svatá BarboraJaký je úkol na dnes, je jisté - opatřit si barborky. Když už jsme u těch květin, můžeme si koupit také vánoční hvězdu či kaktus. Nesmíme zapomenout na další tradiční rostlinu - jmelí. Jmelí zakoupíme proto, abychom ho někomu darovali, možná na oplátku dostaneme jmelí také. Štěstí se nedá koupit. Z toho důvodu se má jmelí darovat. Této rostlině jsou přičítány nejrůznější léčivé a magické schopnosti. Například chránilo ovocné stromy, odpuzovalo zemské záření, pomáhalo k přechodu mezi světy živých a mrtvých. Bylo stále zelené a neopadalo. Možná proto se muž a žena měli pod jmelím políbit, pokud chtěli trvalý vztah. Vánoce bez jmelí si dnes málokdo umí představit. Bohužel následek je vysoký pokles této rostliny. Pokud chceme jmelí přírodě vrátit, po vánocích svazek uchováme v chladu (například na balkoně). V únoru utrháme bobulky a přilepíme na stromy. Nejlépe se jmelí daří na jehličnanech a ovocných stromcích. Loni v únoru jsem jmelí přilepila na borovice. Po skoro roce má nová rostlinka necelý centimetr. Roste neskutečně pomalu. Letos hodlám bobulky přilepit na broskev a sledovat růst přímo na zahrádce. Pokud se chcete k navrácení jmelí přírodě připojit, dejte přednost zelenému, neobarvenému jmelí.

Malinko jsme si osvěžili historii barborek a jmelí. Osvěžme si ještě historii ženy-in. Můžete mi také napsat, které rostliny u vás na Vánoce nesmí chybět

Těším se na vaše tipy.

Vyrobte mužům originální dárek. Určitě jej v chladných dnech ocení :)

Ze zbytků látek si můžete vyrobit pěkná zapichovátka. Třeba do květináče.

Jestli vás baví vyšívání, vyzdobte stěny bytu krásnými obrázky.

Mikuláš je neobyčejný muž. Patron mnoha povolání a ochráncem slabších.

Zavzpomínejme na Kubovi pěkné pohádky.

Něco více o barborkách si můžete přečíst zde.

Reklama