Až si příště budete házet citrónek do oblíbeného horkého nápoje, třeba se vám bude hodit informace o tom, jak vlastně přišel grog ke svému jménu.
Představte si, co asi tak dokáže napáchat banda zťatých námořníků na jedné lodi. A to nemluvím jen o několika nebezpečně kluzkých, natrávených večeřích, volně se povalujících po palubě.
A od teď jen ředěný!
Bylo nebylo, roku 1740. Admirál Edward Vernon byl muž činu. Velel početnému mužstvu všehoschopných námořníků a jeho speciální image, dlouhý plášť zvaný grogram, mu vysloužil přezdívku Old Grog.
Kdo ví, možná tento svérázný chlapík na palubě po něčem uklouzl, či se mu nechtělo stále doplňovat posádku a nahrazovat nenalezené a nevytažené muže přes palubu, každopádně to jednoho dně rázně „zařízl“ a nařídil oblíbený rum posádce ředit vodou. „Když to neumějí pít, tak se jim to bude ředit.“ A bylo vymalováno. Od té doby, pod jeho velením, v době plavby nebylo námořníka, který by rozkaz překročil. Nařízení brzy přijali i jiné lodní autority a námořníci sami vynesli zvyk i na souš.
Tak až si zase budete zahřívat útroby horkým rumovým
lektvarem, budete prostě o jednu zajímavost bohatší.
Ovšem i po grogu můžete být náhle zcela grogy.
Nový komentář
Komentáře
A já slyšela, že námořnický grog je totéž, co grog, ale bez vody.
grog mám ráda a když přijdu v zimě z procházky s
, už se na něj těším
Ty dva na obrázku určitě neředili