Světoznámé památky, krásné pláže, moderní letoviska a v neposlední řadě i bezkonkurenčně nejlepší a nejbližší potápění pro nás Středoevropany - to je Egypt. Slavné pyramidy patří mezi sedm divů světa a tajemný úsměv Sfingy dodnes nedá záhadologům spát. Firo

Dvě poznávací znamení Egypta - pyramidy a velbloudi.

Na pláž za relaxem, nebo k památkám za poznáním - Egypt nabízí obojí. A cestovní kanceláře dnes přicházejí s možností obě tyhle příjemné prázdninové činnosti spojit. Elegantním kompromisem jsou pobyty, které jsou na úvod poznávací a na závěr nabízí možnost relaxu v některém z letovisek. Problém není ani strávit část dovolené plavbou po Nilu.

Káhira - nejlidnatější město Afriky

Vstupní branou do země faraonů je buď letiště v Hurghadě nebo v Káhiře. A právě v Káhiře často startují poznávací okruhy. Káhira je totiž velkolepou metropolí a také nejlidnatějším městem v celé Africe. Občas se jí přezdívá „Matka světa“ - leží totiž na pomyslné hranici tří kontinentů a její ulice, paláce a domy byly svědky mnoha důležitých historických milníků.

Městem se jako tlustý had vine majestátní Nil. Za staršími památkami turisté musí vyrazit dál od jeho břehů, naopak moderní zástavba leží v jejich těsné blízkosti. Hlavní město se ale rozkládá spíše na pravém břehu. Na protějším stojí Gíza a u ní i pyramidy - jeden ze sedmi divů světa.

Firo

Dávné pyramidy a moderní budovy - jeden z mnoha egyptských kontrastů.

Než ale řeku překročíte, navštivte ještě Egyptské muzeum, kde kromě jiného uvidíte slavnou Tutanchamonovu posmrtnou masku i jeho dvě zlaté rakve. Na severozápad od Káhiry se pak podívejte také do Severního města mrtvých, kde jsou na kameni v jedné z mešit údajně dochované stopy proroka Mohameda.

Big Apple? Ne, Big Mango!
Matka světa není jedinou přezdívkou, kterou Káhira má. Někdy se jí také, v reakci na newyorský Big Apple, říká Big Mango. To díky její kulturní rozmanitosti a velkému množství obyvatel. Přezdívky ale nejsou jediným rysem, který mají obě města společný. Tím dalším je rušný noční život. Město, které nikdy nespí, už se ale mnohým zdá v porovnání s Káhirou dost unavené. Egyptská metropole je prý nesrovnatelně živější a rušnější - 24 hodin denně.

Ve vodách Nilu

Pokud netrpíte mořskou nemocí, můžete krásy Egypta poznávat přímo z hladiny řeky Nil. Podle těch, kteří tuto romantickou plavbu absolvovali, je právě z paluby lodi na Egypt ten nejkrásnější pohled. Kde začít? Většina lodí obvykle vyplouvá z Asuánu a pokračuje do města Kom Ombo, neboli Města zlata. Téměř povinnou zastávkou je potom světoznámý Horův chrám v Edfu. Většina plaveb pak končí v Luxoru.

Někdejší centrum celé egyptské říše je dnes mezi turisty velmi populární. Dílem i díky tomu, že je to z něj jen pár desítek minut jízdy do Údolí králů - místa, kde odpočívají nejvýznamnější osobnosti egyptské historie.Firo

Vedle Údolí králů můžete navštívit i Údolí královen.

Odpočívá tady i Ramesse II. Podle mnohých nejlepší panovník, který kdy Egyptu vládl. Mezi laiky je ale známější Tutanchamon, jehož slavnou zlatou pohřební masku střeží jako oko v hlavě pracovníci muzea v Káhiře. V Luxoru také najdete největší chrámový komplex v zemi - Karnak se prý stavěl více než 1600 let.

Na závěr relax

Po několika dnech nabytých poznáváním přijde několik dní volna u Rudého moře víc než vhod. Právě Rudé moře navíc platí za nejlepší a zároveň nám nejbližší lokalitu pro potápění. Na své si tu přijdou nejen ostřílení matadoři, ale i začátečníci. Pokud chcete s tímhle koníčkem začít, je Egypt ideální destinace. Ceny jsou přijatelné a instruktoři perfektně proškolení. Jen je potřeba počítat s tím, že v celém Rudém moři je zakázáno krmit ryby, sbírat mušle a jakkoli ničit korály.

Firo

Nil je druhou nejdelší řekou na světě a jeho úrodné vody daly vzniknout staroegyptské civilizaci.

Na závěr malý tip. Pokud patříte mezi ty, kteří si na dovolené rádi přečtou dobrou knihu, pak si do Egypta nemůžete přibalit nic jiného než tematickou nestárnoucí klasiku s názvem Egypťan Sinuhet, která vás vtáhne do dob egyptské slávy a vaše dovolená pak bude dotažená do dokonalosti.

Autorka: Petra Novotná & FIRO-tour


Cestovní kancelář FIRO Tour, odborník na dovolenou v Tunisku, Turecku, Egyptě, Řecku, Španělsku a dalších oblíbených destinacích, vybírá ze své nabídky zájezdy Egypt.

FiroNechbet - velké putování Egyptem
Na dvoutýdenním putování po krásách Egypta navštívíte každý kout, který stojí za vidění - od Káhiry po slavné pyramidy.

FiroPlavba po Nilu a pobyt u moře se službami All Inclusive
Ideální zájezd pro ty, kteří by rádi zkombinovali poznání s odpočinkem na pobřeží Rudého moře - relax a poznání v jednom.


FiroRamses - klasický okruh Egyptem s třídenní plavbou po Nilu
Káhira, Luxor, Údolí králů, západy slunce na Nilu - to vše a ještě víc na tomto jedenáctidenním zájezdě, kde poznáte krásy Egypta i z hladiny majestátní řeky.

Foto zdroj FIRO-tour

Reklama