Kdo by to byl řekl, že sehnat obyčejný ruční mlýnek na strouhanku, co se připevní na stůl a točí kličkou, je nadlidský výkon. Dříve jste ho mohli koupit v každých domácích potřebách, ale ty abyste dnes pohledali.

strouhanka

S dárky pro maminku je vždycky trochu potíž. Starší lidé už většinou všechno mají a nechtějí hromadit další věci. A tak se vždycky raději zeptám, co by si přála jako dárek k vánocům. „Já nic nepotřebuju, všechno mám,“ zazněla obligátní odpověď. Nicméně, trvala jsem na svém. Přece nemůžu přijet na svátky s prázdnou. Měla jsem sice nějaké drobnosti, ale chyběl mi „hlavní dárek“. „Tak si to rozmysli a já ti zase zavolám.“

„Už víš, co by ti udělalo radost?“
„Rozbil se mi mlýnek na strouhanku a tady ho nemůžu nikde sehnat, takže bys mi ho mohla koupit,“
řekla maminka.
„Jenom mlýnek? Ten obyčejný mlýnek, co se připevní na stůl a točí kličkou?“
„Přesně ten.“

To přece nemůže být žádný problém, v každých domácích potřebách ho musí mít. No jo, ale klasické domácí potřeby abyste pohledali. Běžela jsem do ulice, kde ještě před nedávnem byly. Možná to nedávno bude už několik let, protože místo nich jsem našla úplně jiný obchod.

Zašla jsem tedy do supermarketu. Oddělení kuchyňských potřeb. Hurá, tady jsou mlýnky, ženu se vítězoslavně k regálu. Mlýnek na maso, mlýnek na mák, mlýnek na ořechy, mlýnek univerzální. Mlýnek na strouhanku nikde. Prohrabala jsem se až úplně na konec regálu, jestli tam náhodou neobjevím nějakou zapomenutou krabici, ale bez úspěchu. No to mě podrž!

Vzpomněla jsem si, že na periferii, kde bydlím, je klasický obchod s domácími potřebami, kde koupíte snad úplně všechno. Od vánočních františků přes hrábě až po záchodovou mísu. Tam tu určitě budou mít. Ten chlapík, co obchod vlastní, má smysl pro kšeft a objednává věci, které už jsou jinde považovány za archaické. Šla jsem celkem na jistotu.

„Máte mlýnek na strouhanku?“
„ Ale jistě,“
a šel cosi štrachat do skladu, zatímco mně se výrazně ulevilo, že nebudu bez dárku pro maminku.
„Tak je mi líto, asi jsem ho už prodal. Ale ještě minulý týden tady byl.“ Hm, tak to je mi na nic, řekla jsem si v duchu, nahlas poděkovala za ochotu a zklamaně odešla.

Obešla jsem několikatery kuchyňské potřeby, ale obyčejný ruční mlýnek na strouhanku jsem nesehnala. Všude mi nabízeli jen elektrický, ale ten maminka nechce. Tak mi poraďte, co mám dělat?

Reklama