Domácnost

Kde se vzal, tu se vzal – úžasný pomocník!

Ruční šití
Byl to úžasný vynález. Ušli jsme opravdu dlouhou pouť od pravěké ostré kosti, kterou naši prapředkové provrtávali kůži, aby ji pak sešili úzkými řemínky do požadovaného tvaru.

Cesta ke skutečně fungujícímu šicímu stroji byla nejen dlouhá, ale i svízelná.

Jehla – zázrak techniky

Klasická "singrovka"Za triumf techniky byly označovány už jehly vyrobené z ocelového drátu. Ten zázrak se podařil norimberským výrobcům jehel kolem roku 1370. Do té doby se náročné róby šily a vyšívaly hrubými dřevěnými, kostěnými či železnými jehlami.

Zatímco si švadlenky smířené s osudem ničily prsty až do krve, muži – jak jinak – přemýšleli, jak se té roboty zbavit. Historie domácích mašinek pro šikovné hospodyňky se začala psát v roce 1755. Tehdy podal Charles Weisenthal patent, který ale v praxi nikdy nezrealizoval.

Kolem roku 1790 Angličan Thomas Saint sestrojil stroj, který uměl řetízkový steh. Na přelomu 18. a 19. století Němec Baltasar Krems Saintův stroj vylepšil a vymyslel jehlu s ouškem ve špičce.

Rakouský krejčí Joseph Madersberger u svého stroje použil dvě takové jehly a dokázal udělat dvě stě stehů za minutu. Nikdo však jeho dílo neocenil a ubohý krejčík skončil v chudobinci. Francouzský vynálezce Thimonnier dokonce snahu prosadit šicí stroj vlastní výroby málem zaplatil životem. Rozzuření krejčí mu z obavy o existenci rozmlátili dílnu a zničili i jeho šicí stroje. Zachránil jediný a do konce života s ním objížděl poutě, kde ukazoval, co ten zázrak umí.

Američani zase první!

Šicí strojZa vynálezce prvního skutečně použitelného šicího stroje s výkonem tři sta stehů za minutu je označován Američan Elias Howe. Jehlu s ouškem na konci totiž údajně vymyslel sám nezávisle na svých předchůdcích. Pozměnit tvar jehly ho prý napadlo, když se zbrocený potem probudil po úděsném snu, ve kterém ho pronásledovali indiáni. Jejich oštěpy měly ve špicích oválné díry.

Howe byl geniální konstruktér, ale špatný obchodník. Za své šicí stroje žádal na tehdejší poměry příliš – tři sta dolarů. Neprodal se ani jediný.

Jeho nápadu se však chopil Isaac Singer a šicí stroje šly brzy na dračku. Howe po řadě soudních pří od Singera dostal svůj podíl a stal se milionářem. Zbohatl jako jediný ze všech, kteří se o zhotovení šicího stroje po staletí snažili.

V Československu se první šicí stroj objevil v roce 1862, a to díky Vojtovi Náprstkovi, který ho do Čech přivezl z Ameriky.

Majitelkou tohoto prvního stroje dovezeného do Čech se stala Josefa Náprstková, manželka Vojty Náprstka, stroji říkala Libuše.

Tip na výlet:

V České republice najdete hned několik expozic, kde jsou k vidění šicí stroje od jejich vynálezu až po současnost: Pokud se s jejich historií chcete blíž seznámit, můžete navštívit třeba:

Oblastní muzeum v Lounech Expozici šicích strojů v Žirovnici

Městské muzeum v Čelákovicích Muzeum Boskovicka

Náprstkovo muzeum v Praze Národní technické muzeum v Praze

Regionální muzeum v Českém Krumlově Technické muzeum v Brně

   
28.07.2009 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [5] Anime Otaku [*]

  U mámy máme starou Veritasku, Je to jediný stroj v rodině, který prošije dvakrát přehnuté džíny bez zadrhávání, trhání nití a lámání jehel.

  superkarma: 0 28.07.2009, 22:38:39
 2. avatar
  [4] čiperka [*]

  Maminka měla  ponořovací Bobinu a já mám v obýváku Singrovku od tchýně, s malovaným poklopem..Miluji tyhle věci. Jinak, kdo se staré šicí mašinky chce zbavit,nechť ji nabídne Vietnamcům.Ti by za ní "utrhli ruce"Sml39

  superkarma: 0 28.07.2009, 12:38:31
 3. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  cicinka — #2 Rok nevím, šila na něm manželova babička, takže to bude obdoba tvého. Já ho mám v obýváku, mě se sem náramně hodí:)

  superkarma: 0 28.07.2009, 12:17:57
 4. avatar
  [2] cicinka [*]

  ToraToraTora — #1 Z kterého roku? Já mám po babičce.Ta jí dostala asi tak v roce 1940. Taky je funkční, ale vůbec se mi nevejde do bytu. Mám jí uloženou v komoře a nevím kam s ní. navíc manžel by se jí nejraději zbavil.Sml15

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 28.07.2009, 12:04:28
 5. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Mám krásnou prehistorickou plně funkční minervuSml67Sml25

  1. na komentář reaguje cicinka — #2
  superkarma: 0 28.07.2009, 11:10:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme