Novinky

Kde se vlastně vzaly aprílové vtípky?

Aprílem se u nás označuje čtvrtý měsíc v kalendářním roce. Většina lidí si však tohle slovo spojí s konkrétně prvním dubnem a kupou legrace. Tento den se stal svátkem pro všechny vtipálky, kteří jej oslavují žertíky a drobnými zlomyslnostmi na účet druhých. Jak se tato tradice podlých vtípků dostala do České republiky?

Veselá nálada díky přicházejícímu jaru

První písemná zmínka o aprílu u nás pochází z roku 1690, jejímž autorem byl jistý Bartoloměj Chrystellia z Prahy. Častější zprávy o „aprílovém řádění“ se pak začaly objevovat na konci 18. století. Předpokládá se, že tento svátek vznikl zásluhou změny ročního období, kdy se ze smutné zimy stalo mnohem veselejší jaro. To mělo velký vliv na náladu většiny lidí, kteří tak začaly vymýšlet nejrůznější neplechy. V minulosti se kromě 1. dubna dodržovaly stejné zvyky i 30. dubna, tato tradice se však do dnešních dnů nedochovala. Každopádně u nás tento svátek velmi rychle zdomácněl a dodnes se těší poměrně velké oblibě.

bara

„Jdi a sežeň zaječí peří!“

V dřívějších dobách se aprílovými oběťmi stávali hlavně příbuzní a známí, kterým vtipálci posílali fiktivní nákupní seznamy. Sehnat věci jako je bublinka do vodováhy, komáří sádlo nebo hodinářská motyka, to byl úkol pro všechny, kteří se nechali napálit. Dnes se už sice tato tradice dodržuje minimálně, i tak je ale dobré být v tento den ostražití. Pokud chcete sami nachytat druhé, podívejte se na www.vykutalenarostarna.cz, kam budou během března denně přidávány video rošťárny, které si můžete nejen na apríla sami vyzkoušet.

Kolébka aprílových srandiček

Tradice „aprílování“ se k nám dostala z Francie, kde apríl lidé slaví už od roku 1564. Tento den se tam nazývá poisson d’avril podle ryby z papíru, kterou vyrábí hlavně děti. Tu následně přilepí na záda člověka, který o tom samozřejmě nemá vůbec tušení a aprílový žertík je na světě.

A co dnešní šprýmování?

Určitě stojí za to vidět, jak se vaše přítelkyně ráno probouzí vedle vousaté figuríny. Nebo jaký poprask způsobí váš pes, když mu pořídíte umělou lví hřívu a necháte ho pobíhat po parku. Rošťáckou tutovku potom představují umělí hadi, pavouci a brouci všech podob a velikostí. Připevněte hada na provázku na něčí batoh, a pak dotyčného rychle upozorněte, že se za ním něco plazí. Není nic zábavnějšího, než úprk před hadem, který se nevzdaluje ani o píď!

Každodenní porce legrace

Rošťárny se ale v žádném případě nemusí omezovat jenom na duben. Provádět je můžete celý rok. Vyhrnujete v zimě zasněžený chodník k vašemu domu? Zkuste si trochu pohrát s trajektorií pěšinky. Uvidíte, že si příchozí zákrutů vůbec nevšimnou a budou poslušně cupitat každou serpentinou! V létě si s sebou na pláž zase přibalte sáček popcornu. Až váš kamarád usne na dece, posypte popcornem okolní písek a čekejte. Za chvíli se začnou slétat hladoví racci a plážový povaleč se vyplašeně vzbudí uprostřed ptačího hejna.

lukas

Pošli nápad na svou rošťárnu a vyhraj

Navštivte www.vykutalenarostarna.cz a inspirujte se vtípky druhých pro opravdu povedený aprílový žert. Najdete zde také několik rošťáren, jejímiž autory jsou opravdoví mistři tohoto oboru, Lukáš Pavlásek a Bára Poláková. Přidávejte své vlastní nápady na originální rošťárnu a zapojte se tak do soutěže o skvělé ceny. Padesát autorů nejlepších příspěvků (video, obrázek nebo textový popis) bude odměněno pořádnou zásobou oplatek Fidorka a tři absolutní vítězové obdrží stylovou Full HD kameru Canon Legria MINI.

   
20.03.2015 - Redakční novinky - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] ZdenaZ [*]

  byl rok1956 já v 6 třídě a 1 duben když jsem přišla do školy kamarád mi řekl že mám jít tehdy soudružce ředitelce já poslušně odešla se strachem proč.zaklepu vlezu do ředitelny a než jsem stačila pozdravit ozvalo se hlasité ,,ven" když jsem přišla do třídy všichni se smáli a le to jsem netušila že už jsem byla v té ředitelně čtvrtá.obešlo se to tehdy bez poznámky ale dívky které jsme byly napáleny už jsme si 1.dubna vždy dávaly dobrý pozor někoho z dobráků poslechnout

  superkarma: 0 21.03.2015, 14:42:28
 2. [3] Rikina [*]

  Kýbl laseru do tiskárny, hřebíky ve spreji, ložiska na krumpáč, vlny do vířivky a pruhy do zubní pasty. Sml80 Jo, je to strašně vtipné... a staré jak hnědé uhlí. Umělý had nebo pavouk, to je tak na úrovní dvanáctiletých dětí, a co tam ještě máte - pes s hřívou? No, že by to byla originální rošťárna? Sml80 Fotky jsem nepochopila taky, proč vůbec vznikly. No nic, holt nebudou ty fidorky. Sml57

  superkarma: 1 20.03.2015, 16:21:18
 3. avatar
  [2] kobližka [*]

  Asi budu nějaká natvrdlá,ale vůbec jsem nepochopila,co má být vtipného na těch fotkách?

  superkarma: 2 20.03.2015, 15:52:55
 4. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Na apríla moje kamarádka volala svému muži (kolegovi z práce), že jí praskla voda a on musí okamžitě z práce domů a jet za ní do nemocnice. Než ovšem sedl do auta, tak mu volala opět, že to byl jen žert. A on sice vyplašený se vrátil zpět do na pracoviště. Všichni jsme se tomu potom společně zasmály, že ho pěkně manželka napálila.

  Jaké bylo překvapení, když druhý den přišel do práce a sdělil nám, že večer ve 22:30 se jim opravdu narodila krásná zdravá Kristýnka Sml16

  superkarma: 2 20.03.2015, 14:34:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme