.

Kde se ochladit? Nejlepší místa, kde se dají přežít horké dny

Cestování

Kde se ochladit? Nejlepší místa, kde se dají přežít horké dny

Ze začátku jsme to brali jako pořádné léto, mnozí dokonce říkali, že je konečně teplo, jak má být. Po pár dnech, kdy se ploužíme ve stínu do práce a z práce, už to přestává být až tak příjemně letní. A bohužel to zatím vypadá, že vysoké teploty vydrží ještě celkem dlouho…

Byt rozpálený jako pekařova pec po noční směně. To je to, co čeká většinu z nás, když se dostaneme k večeru po lopotné cestě do svého příbytku. Zeptali jsme se našich čtenářek, jak letošní nezvykle horké léto prožívají, resp. přežívají.

Ilona (36 let)

Ačkoliv za normálních okolností nesnáším nakupování v moderních obchodních centrech, poslední dny tam po práci vždy zamířím. Děti mám na prázdninách, tak naštěstí nemusím nikam spěchat. Procházím pomalu obchody, posedím na lavičce, zpravidla nic nekupuji. Je to zabíjení času, mohla bych doma udělat tolik užitečných věcí, ale vím, že bych to v tom horku stejně nedala. Už jsem si na to zvykla, beru to jako jistý druh dovolené. A mám snad poprvé v životě perfektní přehled, co kde mají za pěkné zboží. Až skončí vedra, něco hezkého si za odměnu koupím.

Lavička v nákupní zóně

Lenka (24 let)

Skoro každý večer se domluvím s nějakou kamarádkou nebo kolegyní z práce a posedíme v  příjemně klimatizované restauraci vedle našeho pracoviště. Leze to trochu do peněz, ale když to člověk nepřehání a dá si nějaký salát nebo usrkává osvěžující drink, je to docela příjemná „povinnost“ (smích). Bohužel mě pak stejně čeká cesta domů autobusem, ale čím později, tím v tomto počasí lépe.

Marie (42 let)

S manželem jsme objevili hned u našeho domu příjemnou zahrádku v hospodě, která je ve vnitrobloku a řadu let nám zůstala utajena. Postupně se tu seznamujeme se svými sousedy a je to vlastně docela fajn. Pivečko, utopenec, pokec. Děti jsou u babičky na venkově a vysoké teploty prý snášejí překvapivě dobře.

Pavla (31 let)

Bydlím v Praze a vždy jsem se snažila vyhnout cestování metrem, nemám to ráda. Naučila jsem se chodit velký kus pěšky a vystačit si s tramvajemi. Letos ovšem s povděkem zalézám „do díry“ a říkám „miluji metro“. A už chápu, proč se ve všech katastrofických filmech stěhují jedinci, kteří přežijí, do podzemí!

Magda (23 let)

Zní to bláznivě, ale s přítelem zůstáváme dlouho do noci v práci, kde oba pracujeme. Prostory jsou klimatizované, a tak kolikrát sedíme i v triku s dlouhým rukávem a já s šálou kolem krku. Minule jsem se při odchodu zapomněla převléct a lidi na ulici, kam jsem vyšla, se dívali dost divně. Na teploměru bylo ještě v tu dobu hodně přes třicet stupňů.

Vlasta (28 let)

Jsme s přítelem na dovolené na jižní Moravě a užíváme si ho ve velké míře ve Valtickém Podzemí. Prostory jsou rozlehlé a krásné, vstupné přijatelné. Máme štěstí, že v těchto dnech probíhají prázdninové dny s cimbálovkou. Nenajezdíme toho tolik na kole, jak jsme plánovali, přes den hodně spíme, ale je to zase trochu jiná dovolená. Jen se přizpůsobit vždy okolnostem a nestěžovat si na nepřízeň osudu.

Eliška (49 let)

Naučila jsem se chodit posedět do kostela v naší obci, poradila mi to sousedka. Člověk si tam srovná myšlenky a ještě je tam opravdu příjemně. Nejsem sama. A cestou domů konečně poznávám spoustu lidí, které jsem dřív neznala. Přistěhovala jsem se poměrně nedávno a vždy jsem jen ráno běžela na autobus do práce a večer zase honem domů.

Kam se ještě vypravit

 • Znatelně nižší teploty bývají na hradech. A že jich v naší krásné zemi máme dost. Proč nespojit ochlazení s trochou historického přehledu?
 • Také většina kinosálů je klimatizovaných.
 • Dobré útočiště poskytují také zahrady a parky, kde je hojnost stromů. Teplota tam sice není nějak extra nízká, ale stín pod stromy přináší úlevu, neboť je tam speciální mikroklima.
 • Pak jsou samozřejmě různé bary ve sklepích, herny atd. Ale tady trochu opatrně…
 • K dispozici jsou rovněž katakomby, jeskyně a další nádherná podzemí v naší zemi.

Studený průchod

Studený průchod

Tip na výlet:

Já jsem o víkendu vyzkoušela Studený průchod, skalní soutěsku v Příhrazských skalách. Nachází se nedaleko Drábských světniček a pohodlně tam dojdete od chaty Na Krásné vyhlídce, kde se dá zaparkovat. Délka soutěsky je cca 125 metrů a výška stěn dosahuje až 15 metrů. Proč je dobré tam vyrazit? Teplota zde údajně ani v letních vedrech nepřesahuje 10 °C.

Jak snášíte letošní vedra?

Možnost%
Jsem úplně odepsaná – v noci nespím, přes den neudělám nic25,6
Není to nic příjemného, ale tak je léto...34,2
Snáším, páč musím…22,2
Užívám si léto, jak má být17,1
Je mi to jedno0,9

Přečtěte si také:

   
13.08.2015 - Tipy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] kobližka [*]

  gerda — #4 Něco takového,předpokládám,v nemocnici není možné už z hygienických důvodů.

  superkarma: 0 13.08.2015, 15:54:03
 2. [5] Boros [*]

  kobližka — #3 Jo, za krála Klacka jsme měli až do roku 2003 (budova z roku 1913). Fortelná cihla a na jižní a západní straně byly síťky v oknech. ne sice ve všech, ale minimálně v jednom v místnosti. Teď holt jsme prudce moderní. Umřu z toho vedra tam a to mohu jít po dvanáctce domů.

  superkarma: 0 13.08.2015, 11:29:37
 3. avatar
  [4] gerda [*]

  Boros — #1to je strašný....tak vylepujte aspoň takové ty mucholapky - ta umělá nalepovací kvítka. Máš pravdu, dneska se takhle staví - honem honem a co nejlevněji. Ještě je klika, že na takové stavby si stavebníci sami nemíchají maltu, brzo by se jim zbořila, jak by byla pošizená.

  1. na komentář reaguje kobližka — #6
  superkarma: 0 13.08.2015, 09:49:19
 4. avatar
  [3] kobližka [*]

  Boros — #1 Sakra,nemáte ani síta v oknech? To je teda nemocnice jak za krále Klacka...panebože Sml6

  1. na komentář reaguje Boros — #5
  superkarma: 2 13.08.2015, 09:20:38
 5. [2] bobani [*]

  můj sen - přes den ve viném sklepě a na noc do sprchy a do postele

  superkarma: 1 13.08.2015, 09:19:20
 6. [1] Boros [*]

  Pracuju v porodnici a máme "nový" pavilon. Je sice pravda, že postaven byl nedávno, ale velmi horkou jehlou- aby byl co nejlevnější. Nejen, že nemáme klimatizaci- ta je jen na porodním sále a i tak ji pořád vypínají, protože "je přetížený systém", ale nemáme ani síťky v oknech, takže nemůžeme ani vyvětrat. Pouze v jedné ventilačce v místnosti. Rády bychom aspoň na noc otevřely velká okna, aspoň jedno a dveře, aby se trochu vyměnil vzduch, ale to prostě nejde, protože v naší branži se musí alespoň malilinkých světýlkem svítit a v tu ránu máme místnosti zamořené hmyzem. Na všech odděleních je situace stejná, ale nejhorší nám připadá na šestinedělí- dětičky jsou stále protivné, protože je jim horko a maminky jsou z toho nervózní a to vedro jim nepřidá. Už aby skončilo.

  1. na komentář reaguje kobližka — #3
  2. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 13.08.2015, 08:54:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme