.

Kde jsou cyklisté vítáni?

Cestování

Kde jsou cyklisté vítáni?

Občanské sdružení NaKole, provozovatel již téměř deset let fungujícího serveru www.NaKole.cz spouští novou službu - mapu České republiky s plánovačem tras. Do mapy jsou zakresleny nejen cyklostezky a doporučené tipy na výlety, ale také zařízení, která nesou značku Cyklisté vítáni. Tento certifikát nesou hotely, restaurace či místní turistické zajímavostí, kde jsou na kola připraveni.

Teď záleží na samotných cyklistech, aby služby certifikovaných zařízení vyžadovali a o svých dojmech potom informovali ostatní," doplňuje k tomu Petr Kazda, manažer projektu Cyklisté vítáni.

Samozřejmostí je u každé trasy podrobně rozepsaný itinerář s délkami etap, nadmořskými výškami a vyznačenými křižovatkami, cyklotrasami a s typy komunikací. Kdo se chce pochlubit ostatním se svými oblíbenými trasami, může si snadno zadat vlastní cestu pomocí GPS souřadnic," doporučuje Václav Vrtal z redakce www.NaKole.cz.

Součástí informační služby jsou i odkazy na místní turistické zajímavosti a oficiální stránky mikroregionů či turistických oblastí. NaKole.cz tak reaguje na současný trend, kdy vzrůstá obliba cykloturistiky a zvyšuje se podpora ekologicky šetrného turistického ruchu. Každý rok jsou v České republice vyznačeny stovky kilometrů různých turistických tras, na trhu je nepřeberná nabídka bicyklů i doplňků, stoupá obliba kola coby prostředku relaxace pro celou rodinu.

Česká republika je však také předmětem kritiky -- průzkumy ukazují, že stále není vnímána jako země vhodná pro cykloturistiku. V současnosti je u nás sice vyznačeno téměř 32 tisíc kilometrů cyklotras, jejich stav však zatím neodpovídá sousednímu Německu nebo Rakousku. V tuzemsku chybí především kvalitní stojany na kola, bezpečné stezky pro cyklisty s odpočívadly, směrovkami a mapami. Přestože v posledních letech udělala ČR v této oblasti velký pokrok, celkově stále zaostává.


Tohle mi připadá jako docela užitečná věc. Co vám? Někdy si člověk připadá s kolem jako vyvrhel. Docela by se mi líbilo moci si před výletem naplánovat, kde se dá v pohodě najíst nebo zajít třeba na prohlídku nějaké památky beze strachu, že nebudu mít kam dát kolo.

   
16.04.2007 - Zahraničí - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [14] Bellana [*]

  Holky, díky za tuto diskusi. Už jsem se málem nechala přesvědčit, že s manželem začnu jezdit na kole, ale nejsem masochistka, tak si raději budu užívat procházek.

  superkarma: 0 17.04.2007, 09:33:59
 2. [13] Pianistka [*]

  Anai: nemáš to sedlo prostě jen špatně nastavené ? Myslím jako jestli nemáš špičku moc zvednutou ?

  superkarma: 0 17.04.2007, 07:16:21
 3. avatar
  [12] Olynth [*]

  my jsme na velikonoční pondělí narazili na hospůdku s touhle cedulí. teď už vím, co to znamená. já myslela, že si takle hospodskej láká zákazníky

  superkarma: 0 16.04.2007, 20:54:11
 4. avatar
  [11] medved [*]

  Rikina: cedule jsou vyvesene hodne viditelne...my ted o vikendu jezdili v brdech a v obou restauracich, kde jsme jedli meli ceduli cyklistevitani a to velkou a dobre viditelnou...my tam teda jedli v podstate nahodou, ale opravdu to na kola bylo pripraveny a prekvapive i na deti...dyt staci malo...pro cyklisty stojan a nejaka zahradka a pro deti pidipisek a treba i nejaka obyc plastova houpacka...ale v zasade pisek staci...

  ad sedlo...ja mela uzke panske a byla jsem otlacena az za usima...ted mam nekolik let siroke polstrovane a je to vyrazne lepsi, ackoliv samozrejme kdyz sedime hodinu na obede a nasednu, tak deset minut myslim, ze vyletim z kuze nez se to srovna

  superkarma: 0 16.04.2007, 19:04:59
 5. avatar
  [10] Vivian [*]

  Anai: mně bolela vždycky, když jsem s kolem začínala po delší době... Pak si nějak zvykla a už nebolela.
  Ale to sedlo s vydlabaným prostředkem jsem viděla taky, myslím, že existuje pánská i dámská verze, určitě je to kvůli "tomu"

  superkarma: 0 16.04.2007, 18:32:33
 6. [9] Rikina [*]

  Ťapina: to je poněkud jiný druh pohybu. On si na kole občas stoupne asi každý, ale jet tak pořád, celou cestu, desítky km na celodenním výletu, to teda nevím.

  superkarma: 0 16.04.2007, 17:32:08
 7. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Rikina: Orbitrack je taky pro lidi, co mají problémy s kloubama a chtějí cvičit. Protože se na tom jenom stojí a hýbe nohama, nedupe se na tom jako na zemi.

  superkarma: 0 16.04.2007, 17:25:21
 8. [7] Rikina [*]

  K článku - ten certifikát bude někde viditelně umístěn? Aby člověk jedoucí kolem hotelu, restaurace či turistické zajímavosti si všimnul? Aby to nedopadlo, jako onde, kde měli ceduli, že cyklisti si mají vypít pivo na terase a necpat se s koly do prostor restaurace, a ta terasa byla velmi pečlivě uzamčena na 100 západů. Na dotaz obsluha pravila, že to je věc majitele a ji to nezajímá... byli na cyklisty připraveni.

  superkarma: 0 16.04.2007, 17:25:16
 9. [6] Rikina [*]

  Ťapina: fakt musím vysvětlovat, že stát frontu na banány, a jet na kole vestoje je rozdíl? Ostatně dlouhé stání se na klouby taky moc nedoporučuje.

  superkarma: 0 16.04.2007, 17:19:04
 10. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Rikina: Klouby nezatěžuje stání, ale nárazy při chůzi nebo běhu

  superkarma: 0 16.04.2007, 16:56:04
 11. [4] Rikina [*]

  Majucha: my rekreační cyklisti holt na kole sedíme... ono taky dost lidí jezdí na kole proto, aby si nezatěžovali klouby, což v tom případě, že by prakticky celou jízdu stáli, jaksi nebude splněno.

  superkarma: 0 16.04.2007, 16:33:34
 12. [3] Rikina [*]

  Anai: dokud jsem měla dámské sedlo, delší, úzké a poměrně tvrdé, měla jsem podobný problém. I když cyklistické kalhoty tomu pomáhaly dost, ale pořád to nebylo ono. Teď mám sedlo rovněž delší úzké, ale pánské, trochu jinak je tvarované a s takovým žlábkem uprostřed, a je po problému.

  superkarma: 0 16.04.2007, 16:30:52
 13. [1] Anai [*]

  Mám problém a na uvedeném serveru se nedá otevřít mail, kam odkazují pro rady a tipy. Jám mám takový intimní problém, řekla bych, takový trošku "žinantní": Žádná z mých kamarádek, co taky hodně jezdí na kole, ho nemá a tak mně poradi nemůže. Je bolí zadek, nohy, záda.... Mně bolí pouze to, co je je "před zadkem", to na čem TAKY sedím a to hrozně! Pálí, tlačí .. hrůza! Zkusila jsem cyklistické kalhoty - marně! Zkouším jezdit vyholená i nevyholená - marné! Ještě tak když si vezmu hodně pevná tanga, ale ty mi zase nevyhují jinak (hemeroidy). Viděla jsem v občerstvovně takovou velmi dobře a luxusně oděnou mladou cyklistku na kole za 60 tisíc a ta měla hodně tvrdé sedlo s dírou uvnitř. Myslíte, že je to na "to"??? Jinak měla kolo jakoby dámské.... Co si o tom myslíte? Nemáte tip na server, kde by mi kvalifikovaně odpověděli a poradili typ sedla? Já mám spíše měkčí, ale užší, ne takové to na "velký zadek" pro dámy, kolo s pánským rámem, ale to není důležité...

  superkarma: 0 16.04.2007, 15:42:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme