Možná některé z vás překvapí, milé čtenářky, že nejhlubší propast v naší zemi není Macocha. Zatímco tato slavná „díra“ měří 138,4 metrů, ta nejhlubší má minimálně 289,5 metrů. Najdete ji také na Moravě.

propast

Ačkoli nejproslulejší domácí propastí (a nutno dodat, že také pohledově nejatraktivnější) je známá chlouba Moravského krasu Macocha, nejde o nejhlubší propast na našem území. Tu byste našli ještě kus na východ u Hranic na Moravě.

Hranická propast

Hloubka...

  • Suchá část: 69,5 metrů
  • Celková hloubka: nejméně 289,5 metrů

Místní jí říkají Ďáblova propast, protože na jejím dně se prý nachází vstup do samotného pekla. Její oficiální název je ale Haranická propast, nachází se totiž na pravém břehu Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v Hranickém krasu.

Nejsnáze ji najdete, když projedete Hranice na Moravě směrem na Valašské Meziříčí a zastavíte na parkovišti u Zbrašovských aragonitových jeskyní. Kdybyste to minuly, tak jakmile projedete po levé ruce okolo čerpací stanice Shell, je čas hledat parkování. Pak se vydáte zpět k Hranicím a po chvíli zabočíte vpravo do kopce - tam už je cesta k propasti značená turistickou značkou. Kopec je to poměrně mírný, stezka dobře udržovaná, takže za chvilku jste u propasti.

propast

Kdy najdeme dno propasti?

Ačkoli suchá část propasti není tak ohromující a z přístupné strany vypadá tento přírodní útvar poměrně mělký, kdybyste se chtěly, milé čtenářky, ponořit na dno jezírka, kterým je propast zakončena, nejspíš už nevyplavete.

Nejhlubší ponor do propasti proběhl v roce 2000 a byl do hloubky 181 metrů. Přičemž potvrzená hloubka celé propasti je nejméně již zmíněných 289,5 metrů. Dna však zatím nebylo nikdy dosaženo, ačkoli se o to pokoušelo již několik vědeckých týmů s mnoha různými roboty.

Tato úctyhodná čísla dělají z Hranické propasti nejhlubší propast střední Evropy! Podle některých odborníků by propast mohla dosahovat i hloubky okolo 700 metrů, což potvrzuje i teplota vody v jezírku u „suchého dna“ a její chemické složení.

Čtěte také...

Reklama