Čtenářka Kobližka se zamýšlí nad významem slova DOMOV. Její otec to bral tak, že domov je tam, kde měl rodiče. Koblížka bere odstěhování jako velkou chybu.

S mužem jsme se stěhovali několikrát.Poprvé do nově postaveného domu,kde mě ale po čase začalo „pálit dobré bydlo“ a chtěla jsem pryč.

Pryč z mého rodného města.Najednou mi připadalo malé,ubohé,bez kultury.......a tak jsme dům prodali a stěhovali se jinam. „Krásně“ jsme si to tehdy zdůvodnili.

Že to byl kardinální omyl,jsem poznala skoro okamžitě.Byt,do kterého mě manžel přivedl,naprosto zdrtil moje sebevědomí.Nebudu popisovat, v jakém byl stavu,málokdo by to pochopil.V tu dobu jsem na tom nebyla psychicky dobře,bála jsem se potkat někoho cizího,málo jsem vycházela a dostávala jsem se z toho docela dlouho.

Dneska už klidně přiznám,že to byla ta největší chyba v mém životě.Nechala jsem tam svého tátu a plno přátel,se kterými mě teď dělí víc jak 100km.Na to,abych k nim zaskočila jen tak na kafe,je to daleko.Ale stýkáme se.

Do svého rodného města jezdím tak 2X do roka a to většinou na hrob rodičům.Ale pokaždé mě přepadne smutek (to přičítám stáří),na náš dřívější dům se ani nejedu podívat.

Vždycky říkám manželovi,že kdybychom neměli děti,které jsou doma už tam,kam jsme se před 25 lety stěhovali,šla bych zpátky.Ale vím,jak je pravdivé přísloví že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.Všechno se změnilo,děti mých vrstevníků jsou dospělí lidé a skoro nikdo mě tam už nezná.

Pamatuju se na slova svého táty - vždycky říkával,že doma je tam,kde má rodiče. A když potom oba umřeli,už nikdy neřekl,že jede domů.....

Tam,kde teď žiju jsem vcelku spokojená,líbí se mi zahrada a dům,který jsme si pořídili,ale občas se mi zasteskne.Jenže,co dělat?Za chyby se musí platit.

Mějte se fajn,ať už žijete v Praze,Plzni nebo nějaké „Horní Dolní“.Myslím,že je to taky hodně o lidech,jaké tam potkáte.Pěkný den.Kobližka.
text nebyl redakčně upraven


Děkuji Kobližko za zajímavou úvahu. Já mám domov tam, kde žijí moje děti a moje žena. A žádného stěhování, a že jich bylo, nelituji. Když tak nad tím přemýšlím, tak dle mého si každý z nás ten svůj domov nosí v sobě. Někdo ho nechá v místě, kde vyrůstal, někdo u svých dětí, a někdo si ho přenáší z místa na místo, jako kočku.

A tak to má být. Jsou rození cestovatelé, kteří protrajdají celý svět a všude jsou doma, a pak jsou lidé, co nevytáhnou zadek ze svého kutlochu, protože všude se jim stýská…

Dnešním tématem dne bylo: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

 

Ještě pár příspěvků a vyhlásím tu, která získá sladkou odměnu!!!

Reklama