Rodina

Kde a jak porodit?

  

Rodina a přátelé vám jistě poskytnou spoustu dobře míněných, ale i protichůdných rad. Devět měsíců vám nejprve připadá jako věčnost, myslíte si, že máte spoustu času na rozmyšlenou. Většinou se ale rozhodnete na základě doporučení lékaře. Avšak je žádoucí přemýšlet od počátku těhotenství o tom, kde pravděpodobně porodíte.

 

Váš výběr se bude řídit takovými hledisky, jako je kvalita porodnické a pediatrické péče, vybavení porodních sálů a pokojů šestinedělí, vzdálenost porodnice od vašeho bydliště.

 

Při rozhodování hraje významnou roli samozřejmě i vaše osobnost a způsob života. V každém případě je nezbytné respektovat pravidla bezpečnosti.

 

Některé ženy si přejí oddělit narození - symbol života, od nemocnice - symbolu nemoci.

 

Porody v domácnosti a porody ve vodě tak vyvolávají velký zájem; přesto je jich poměrně málo. Tím spíše, že v porodnicích se citelně zlepšila nejen lékařská odborná péče, ale i přístup k pacientkám.

 

Porod v porodnici

Počet závažných komplikací při porodu se výrazně snížil od té doby, co  byl  u porodu zaveden lékařský dohled. Porodnice má veškerý personál potřebný k péči o matku a novorozence. Tým, který je k dispozici 24 hodin denně, se skládá z porodní asistentky, lékaře porodníka a anesteziologa. Porodní sál je vybaven přístroji, které zaznamenávají srdeční činnost plodu v děloze, a dále resuscitačními prostředky, to kdyby nastala nenadálá, život ohrožující situace (krvácení, záchvatovitá příhoda, nebo dokonce bezvědomí těhotné). Sálová sestra (tzv. instrumentářka) je k dispozici pro případ, že by bylo nutné ukončit porod císařským řezem. Operační sál sousedí s prostorem, kde se rodí, porodní sál nebo porodní pokoje.

 

Pediatr je připraven okamžitě zakročit, kdyby novorozenec vyžadoval speciální, nebo dokonce resuscitační péči. Pro případ, že by novorozenec potřeboval zahřát, je připraven inkubátor. Zkrátka, všechno je připraveno, abyste vy i vaše dítě byly v bezpečí.

 

Je-li těhotenství rizikové, potřebujete-li speciální lékařský dohled nebo objeví-li se  v průběhu těhotenství nějaká nemoc, zvolíte si dokonalou péči ve specializovaném zařízení, které je vybaveno veškerými prostředky pro sledování stavu těhotné i dítěte, a pro  eventuální zákrok.  Ať již pro ukončení těhotenství/porodu z hlediska zdraví matky, tak i z hlediska zdraví dítěte. Jsou případy, kdy je třeba nutné novorozence po porodu intenzivně sledovat a léčit (např. matka diabetička, s preeklampsií, apod., nebo dítě je špatně živeno (hypotrofický plod) nebo má chorobu, která vyžaduje  okamžitou péči nebo dokonce operaci hned po narození.

 

Jakmile se rozhodnete pro konkrétní porodnici, neváhejte si domluvit návštěvu. Tým porodních asistentek vám předloží další postup: datum, kdy se přihlásit k porodu, návštěvy v porodnici, harmonogram a způsob předporodní přípravy apod.

Informace o pražských porodnických zařízeních naleznete na internetu třeba ZDE

 

Porod doma

Ještě před několika desetiletími byl porod doma naprosto běžný. Dnes je však  vzácností. Ve vyspělých zemích pouze jedna žena z tisíce porodí dobrovolně doma. Výjimkou je pouze Nizozemsko, kde počet porodů dosahuje 38 %, v této zemi je však  vypracován speciální systém porodnické péče.

 Jsou k dispozici sanitní vozy vybavené pro resuscitaci matky i dítěte, které jsou do 10 min. v nejbližším porodnickém zařízení.  Nizozemí je malá rovinatá země, kde v zimě nehrozí sněhové kalamity. V tomto systému je důležitá i skladba lidských obydlí, když převažuje nízkopodlažní zástavba. V Nizozemí se pro porod doma rozhoduje více než 60 % žen, tzn. že okolo jedné třetiny porodů je stejně nakonec ukončeno v porodnickém zařízení.

   

Naproti tomu v sousední Belgii rodí dobrovolně doma ženy jen výjimečně. Porody doma mají své zastánce i odpůrce. Lékaři mu jsou málokdy nakloněni z důvodu bezpečnosti, a to dokonce i v Nizozemí. Komplikace, které mohou při porodu nastat, nelze v domácnosti většinou ani diagnostikovat, natož ošetřit. Přitom je nikdy nelze vyloučit, dokonce ani v případech, kdy  celé těhotenství probíhalo bez rizika a komplikací. Počet neočekávaných příhod při porodu (vyžadujících např. císařský řez na poslední chvíli) činí ve skutečnosti 8-10 %.

Při porodu doma nastává největší nebezpečí pro dítě. Naprostá většina akutních císařských řezů, klešťových porodů se provádí z důvodů ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku. Plod se může udusit (utažený pupečník, nedostatečná činnost placenty) během několika minut. Pokud se dítě narodí přidušené, pak rozhoduje rychlost, s níž je někdy třeba zakročit při oživování novorozence, či potřeba dopravit dítě co nejrychleji na speciální oddělení péče o novorozence.

 

Nebezpečí pro matku je nižší, ale přesto hrozí masivní krvácení po porodu lůžka, které by se nemuselo podařit zastavit včas.

 

Porod doma většinou láká ženy, které mají obavy z „přehnané techniky“ u porodního lůžka a příliš nemocničního vzhledu porodnic. Podle manifestací v poslední době někdy až nenávistný postoj aktivistek za tzv. přirozený porod vůči lékařům. Tyto ženy chtějí přivítat dítě doma, spolu s otcem, v intimnější a vřelejší atmosféře.

 

Protože porod doma není pro matku a dítě bezpečný, je naprostá většina zdravotnické obce v České republice proti porodům doma, a to dokonce i porodních asistentek.

 

K porodu doma se rozhodují ženy, který upřednostňují vlastní pocitovou spokojenost nad bezpečím pro své dítě.

 

Porod je  z hlediska psychomotorického vývoje  dítěte  významným okamžikem. Dnes umíme naprosto přesně stanovit, v jakém stavu bylo dítě porozeno. Apgar skóre není zcela přesné měření. Rozhodující je vyšetření krevních plynů z krve pupečníku (přesně potvrdí, zdali se dítě během porodu dusilo, a pokud ano, zdali se jednalo pro další budoucnost o významnou, nebo nevýznamnou epizodu). Po oddělení dítě od pupečníku se odešle několik cm pupečníku na rozbor. Výsledek je do několika minut. Např. v porodnici „U sv. Apolináře“ jsou všechny  děti tímto jistě dražším, ale jedině objektivním způsobem vyšetřeny.  

 

Porody se v rozvinutých zemích nikdy domů již nevrátí. Porodnická zařízení se rychle přizpůsobují žádostem a potřebám společnosti, zkvalitňují psychosociální prostředí tzn.:

 

- kvalitní předporodní příprava vedená porodními asistentkami

- přizpůsobení se požadavkům matky (očistné klyzma, oholení hráze, nástřih apod. se

 neprovádějí, pokud si je žena nepřeje)

- individuální přístup k rodící ženě (heslo: jedna rodící žena – jedna porodní

  asistentka)

- je výhodou, když si těhotná „nasmlouvá svoji porodní asistentku“, která ji a jejího

  partnera při porodu provází

- příjemné klima porodních sálů

- příjemné klima pokojů šestinedělí

- vřelé a empatické chování veškerého personálu (počínaje vrátným a  matrikářkou

  konče)    

….. a  to vše při zajištění maximální bezpečnosti pro matku a dítě.

 

V dnešní době, kdy si žena může svobodně vybrat porodnici, které se předhánějí v péči o matku a dítě, těžko u nás  obstojí argument pro porod doma.

 

Existuje měřítko, které dovolí hodnotit úroveň porodnice?

 

Existují dokonce dva ukazatele.

1. Porodnost, když porodnice nepečuje o zvyšování úrovně psychosociálního prostředí zařízení, tak toto brzy ztrácí dobrou pověst a lidé si takovou porodnici prostě přestanou vybírat. 

2. Zdravotní stav matek a jejích dětí, počínaje uvedeným vyšetřením pupečníkové

krve.

 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová

/Z připravované knihy o těhotenství a porodu/     
   
11.02.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [850] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:42:51
 2. [849] Marketel [*]

  Jana: V Motole jsem rodila v roce 2000 a žádný malý třílůžkový pokoj jsem neviděla. Všechny byly dvoujlůžkové, moderní, s telefonem, přebalovákem, vaničkou a hlavně - se sociálním zařízením!!!! Sice bylo společné vždy pro dva sousedící pokoje, ale to nevadilo, hlavně že jsem se nemusela ploužit někam po chodbě. Na sále si také nemůžu na nic stěžovat, lékař i porodní asistentky se chovaly skvěle. Bohužel sestry na šestinedělí můj dobrý dojem zcela zkazily, byly tam snad za trest. Loni v květnu tam rodila kamarádka a nezměnily se :-((( což je škoda. Jinak bych tam šla asi klidně znovu, je tam vlastně nadstandart zdarma a personál může být protivný všude, to si nevybereš.

  superkarma: 0 27.01.2005, 18:10:09
 3. avatar
  [847] páťa [*]

  Ivana Vítková: není pravda. Rodila jsem tam a nemůžu si vůbec na nic ztěžovat. A musím říct,že to bylo lepší jak v Podolí. Teda než se uvolnil nadstandart.A o té info sester nevím. A to už zavání rasismem.

  superkarma: 0 28.12.2004, 00:19:48
 4. avatar
  [845] Vivian [*]

  Na internetu se dá nalézt spousta informací o domácích porodech. Nejde o jednostranné a zavádějící informace, ale o výsledky různých studií, o informace o tom, jak funguje porodnictví ve vyspělých zemích (jinými slovy - proč to tam jde a tady ne) apod. Bohužel nejde o české stránky Pokud se o problematiku zajímáte, stačí zadat do vyhledávače např. "home births", "Netherlands obstetrics" apod. "Home birth can be a safe option for 90% of mothers, with appropriate prenatal care and attendant personnel. It makes both financial sense and medical sense for state laws to permit home birth attended by midwives, for insurers to reimburse for home delivery, and for hospitals and obstetricians to provide medical back-up. Obstetricians need to take their blinkers off and learn to cooperate with folks who want to deliver in their own homes." http://gentlebirth.org/ronnie/homejjg.html

  superkarma: 0 13.11.2004, 12:20:23
 5. avatar
  [832] Lesana [*]

  Madie: porody doma na západ od nás nejsou běžnou praxí a dost pochybuju, že někdy budou. Ale je důležité, že na západ se snaží zajistit bezpečnost i ženám, které se pro takový porod rozhodnou. U nás jsem se na tohle téma s několika lékaři bavila a fakt mě překvapila jejich reakce, že stejně by o to stálo tak dvě-tři procenta, takže proč se snažit, že jo... Jenže jsou státy, které ty dvě-tři procenta žen jen tak neodepíšou...

  superkarma: 0 09.03.2004, 00:47:54
 6. avatar
  [828] Lesana [*]

  Sandy: koukala jsem na to Vrchlabí, na Rodině je statistika za roky devadesátosm až říjen dvatisícedva. Celkem 1.635 porodů (nebo dětí? Teď ti mi to vypadlo :o) ) a tři úmrtí. Dvakrát perinatální úmrtnost nula, třikrát kolem 3. Celkem asi 1,8.

  superkarma: 0 19.02.2004, 20:00:56
 7. avatar
  [809] Lesana [*]

  bubuli: Fíha :o) Až budeš mít čas, mailni mi jména :o) Jenom tak ze zvědavosti, ne že bych je potřebovala.

  superkarma: 0 19.02.2004, 00:24:52
 8. avatar
  [804] Lesana [*]

  Anonym798: Vtip je v tom, že i doma porodní asistentky vedou dokumentaci, ve které je postup porodu zapsán... Teda aspoň v zemích, kde existují pro porody doma pravidla, což v naší džungli není, že jo. I když mám pocit, že jsem v nějakém rozhovoru s českou PA četla, že i ona ho samozřejmě při porodech doma vede. Takže lidé, kteří žalují personál nemocnice by zrovna tak mohli zažlovat onu PA. Otázka je, jestli nějaká PA u porodu vůbec byla... Jak tu nedávno někdo psal, žádná ze tří PA, které porody doma v ČR vedou a nestydí se za to žádný takovýhle malér neměla a ani o něm neví, takže je dost dobře možné, že u porodu nebyl nikdo nebo někdo, kdo nemá s domácími porody žádné zkušenosti. COž je samozřejmě obojí průšvih , a proto si myslím, že už konečně by MZ a ČGPS měli přestat zavírat oči a společně s ČAPA konečně dát dohromady jasná pravidla. A podotýkám, že zákaz odborné pomoci bezpečnost porodům doma rozhodně nepřinese.

  superkarma: 0 19.02.2004, 00:06:05
 9. avatar
  [803] Lesana [*]

  Sandy: to máš jako s jiným vybavením - fetální oxymetr taky nemocnice mít nemusí, přesto ho některé mají... doptona gynkologové mít nemusí, přesto ho někteří mají... :o)

  superkarma: 0 18.02.2004, 23:55:32
 10. avatar
  [800] Lesana [*]

  Sandy: domlouvat se nemusíme, dělat se NEMUSÍ a vzhledem k ceně co mám info já, tak snad ani nedělá... ale pokud ho PA pmaji měla, tak ho měla :o) Spíš se běžně užívá dopton (http://tehulka.szm.sk/rad/cj05.htm), který je podstatně levnější a který "pouze" snímá ozvy miminka a je plně postačující :o)

  superkarma: 0 18.02.2004, 23:36:33
 11. avatar
  [792] Lesana [*]

  Sandy: CTG je kardiotokograf. Taková ta mašinka, co ti pásama připnou na břicho (případně strčí sondu děťátku na hlavičku) a z krabičky jim vylejzá záznam o síle konktrakcí a srdečních ozvách miminka. Fakt tě tím nesledovaly? Nevěřím :o)

  superkarma: 0 18.02.2004, 22:54:51
 12. avatar
  [790] Lesana [*]

  Sandy: jo, jo, Vrchlabí je maličká nemocnice a mají tam maličko porodů :o) Když zemřelo 2,94 dětí na tisíc živě narozených tak to máme asi 1000/2,94= ccca +-každý 340 porod zemřelo jedno dítě, což by tak mohlo odpovídat počtu porodů. Plus mínus orientačně :o)

  superkarma: 0 18.02.2004, 22:49:04
 13. avatar
  [786] Lesana [*]

  Sandy: Teď jsem na chvíli zdrhla z netu, moje si mě žádaly, odpověď bude delší, tak ji píšu odpojená, tak se předem omlouvám, kdybych už někoho opakovala :o)

  Od konce - dítě by ti doma nezemřelo, protože podle toho, cos psala, se tvůj porod nezvrtnul v několika minutách. Ponechám stranou tvé rizikové těhotenství. Ale hned začátek - měla jsi porod vyvolávaný. To je zcela jasná kontraindikace porodu doma, protože u takového porodu se samozřejmě očekává víc problémů, než u porodu spontánně vyvolaného, musí se víc hlídat (třeba CTG - to se doma nedělá, tam se sledují pouze ozvy miminka). Dál - rodila jsi 35 hodin. Tak dlouho by tě PA doma rodit nenechala, protrahovaný porod je dost dobrý důvod k převozu do porodnice, i když žádné jiné problémy nejsou. Protože opět - stoupá riziko toho, že problémy budou. Takže to NENÍ o tom, že by nikdo PŘEDEM komplikace neočekával. V tvém případě opravdu očekával. Byť třeba komplikace sama o sobě přišla nenadále, tak u tebe bylo hodně zvýšené riziko, že přijde.

  Porodní dům. Porodní dům je ambulantní porodní zařízení a liší se případ od případu. Některé bývají zakládané občanskými sdruženími - do takového si potom rodička přivádí vlastního lékaře či porodní asistentku. Častější však bývá, že se několik PA dohodne a založí si porodní dům vlastní. Pak to VĚTŠINOU bývá tak, že těhulky do PD dochází v těhotenství na kontroly, bývá tam cvičení pro těhulky, kurzy. Porodní asistentky spolupracují s lékaři a laboratořemi, nicméně ti nejsou součástí PD, takže když se objeví nějaký problém, těhulky se předávají do péče lékaře a v PD rodit nemohou. Výběr je přísný, v podstatě stejný, jako pro porody doma. Kdysi jsem viděla video z jednoho PD, a tam říkali, že u nich asi polovinu zájemkyň ještě v průběhu těhotenství předávají do péče lékaři a rodí v nemocnici. Porod vedou PA, lékaři bývají většinou buď na telefonu nebo v nemocnici, kam se taky rodičky v případě problémů převáží. V PD bývá možné řešit některé problémy, ale samozřejmě záleží na vybavení konkrétního PD a taky třeba na tom, jestli v případě potřeby přijde do PD lékaře nebo jestli se rovnou převáží do nemocnice. Ale například císařský řez není možné v PD provádět. Po porodu jdeš do 24 hodin domů (pokud to tvůj zdravotní stav nedovoluje, tak do nemocnice), tvoje PA tě nadále navštěvuje doma. A zase - některé PD mívají další aktivity pro maminky s miminky... PA z PD také dochází k porodům doma.

  Je to velmi zjednodušeně řečeno, podrobnosti vždycky záleží na konkrétním porodním domě :o)

  Jinak já sama taky doma rodit nechci a jsem ráda, že MÁM MOŽNOST si jako místo porodu zvolit nemocnici, KDE MI BUDE POSKYTNUTA NÁLEŽITÁ PÉČE :o) Problém je v tom, že maminy, které chtějí rodit doma, tu možnost nemaj, protože právě ta NÁLEŽITÁ PÉČE (= na úrovni zahraničních porodů doma) jim poskytná nebude :o(

  superkarma: 0 18.02.2004, 22:29:19
 14. avatar
  [769] Lesana [*]

  Sandy: po nemocnicích jsem to nikdy nezkoumala, i když Vrchlabí se perinatální úmrtností netají. S Vrchlabím je problém ten, že buď jim tam nezemře nikdo, pak mají úmrtnost nula, nebo jedno dítko, a pak to hodí takovéhle číslo. Jinak to dost těžko může být, půl nebo čtvrt dítěte jim zemřít nemůže, aby měli lepší výsledek :o)

  superkarma: 0 18.02.2004, 21:04:57
 15. avatar
  [761] Lesana [*]

  Sandy: Tak, teď jsem si tvůj příspěvek dočetla celý - jakým trumfem "jedna paní povídala"? Já přeci NEZPOCHYBŇUJI číslo, které uvádíš. Jenom jsem upozornila na to, že I VE ŠVÉDSKU SE RODÍ DOMA. Procentuálně nevím, proto jsem uvedla, odkud jsem těch 5% slyšela. Ale doma se tam rodí, to vím :o) MMCH i sami porodníci (minimálně někteří) už dnes uznávají, že perinatální úmrtnost jaksi nemůže být jediným ukazatelem kvality a úspěšnosti porodnické péče.

  superkarma: 0 18.02.2004, 20:23:41
 16. avatar
  [758] Lesana [*]

  Sandy: sorry, předčasně jsem odeslala :o)

  Slovnímu spojení "vychvalované státy s porody doma" jaksi nerozumím. Ono se totiž doma rodí NEJENOM v UK či Holandsku, ale i v dalších státech, minimálně jeden z nich je lepší než ČR (o Japonsku fakt netuším, jestli se u nich rodí doma).

  NIcméně jak jsem psala - kdysi jsem "očišťovala" statistiky na děti zemřelé z porodních příčin do jednoho roku a náš stát byl na tom stejně, jako Holandsko :o))) Jenže tam se například neprovádí plošně v těhotenství tak důkladná vyšetření na případné vývojové vady, jako u nás, takže je vcelku pochopitelné, že jim po porodu umírají děti, které my stihli včas potratit (ne, že bych si sstěžovala na péči u nás :o) Zas aby to někdo špatně nepochopil :o) ) Jinak není mi nic známo o tom, že by v Holandsku děti narozené doma umíraly víc, než děti narozené v Holansku v nemocnici :o)

  superkarma: 0 18.02.2004, 20:14:55
 17. avatar
  [757] Lesana [*]

  Sandy: Tak aby se sem vneslo trochu jasno :o)

  perinatální úmrtnost: děti mrtvě narozené a zemřelé 0.-6. den po porodu

  novorozenecká: 0-27 den

  ponovorozenecká: 28-364. den

  kojenecká: 0-364. den

  časná novorozenecká: 0-6 den (tuším, tohle se tak často neuvádí)

  No, nevím, kolik PŘESNĚ ve Švédsku rodí žen doma, konečně, to tady neví ani dr. Pařízek :o) Jinak celá věta z článku v MF zní takto: "Ženy rodily doma, až s postupným rozvojem medicíny se porod přesunul do porodnic. V sedmdesátých letech přišla zásadní změna, když se zvedla vlna nespokojenosti a odporu proti sterilnímu nemocničnímu prostředí a Švédky začaly znovu rodit doma. "Nyní už rodí asi pětadevadesát švédských žen v porodnicích, ale ty mají zcela jiný ráz," popsala vývoj vrchní sestra Gunnila Bjornstadová, která pracuje v již proslavené klinice v Lundu."

  superkarma: 0 18.02.2004, 20:04:13
 18. avatar
  [753] Lesana [*]

  Sandy: a ještě - pokud mne paměť neklame, nešlo ani tak o perinatální úmrtnost, ale o novorozeneckou či spíš kojeneckou úmrtnost. Konkrétně já psala o kojencké úmrtnosti "přefiltrované" pouze na "porodní příčiny". To je sakra rozdíl :o)

  Perinatální úmrtnost je "ovlivnitelná" do velké míry jednak množstvím potracených defektních dětí (nezhoršují statistiky tím, že by umíraly po porodu - a v tomhle máme dobrý systém "gynekologicko-genetického" vyhledávání), jednak šikovností neonatologů (i když i to, že dítko přežije osm dní místo sedmi, zlepší úmrtnost perinatální, ale už ne novorozeneckou).

  superkarma: 0 18.02.2004, 19:11:02
 19. avatar
  [750] Lesana [*]

  Sandy: naopak, Francie je, co se porodu týká, taky dost "technická", stejně jako ČR a porody doma se tam zrovna dvakrát moc nevedou :o) A naopak, v jednom článku z MF jsem našla, že (údajně dle jakési švédské PA) ve Švédsku rodí zhruba 5 procent žen mimo nemocnici :o) V čem asi tak u nás děláme chybu, že země, kde se doma rodí víc než u nás, má lepší perinatální úmrtnost?

  superkarma: 0 18.02.2004, 19:01:53
 20. avatar
  [745] Vivian [*]

  Jana N.: dobrý článek Kéž by takto smýšlelo více lékařů...

  superkarma: 0 17.02.2004, 21:59:35
 21. avatar
  [734] Lesana [*]

  Sandy: Co KONKRÉTNĚ se ti nelíbí na tom, co tady píše Bubuli? Mně osobně nepřijde, že by se do někoho navážela, měla snahu diskovat rozhodně větší, než valná část anonymů, taky mi přijde podstatně víc naladěná ke kompromisu... Díky téhle "diskuzi" si fakt začínám připadat jak dementní matka, a to ani ne tak proto, že nechápu smysl rutinního holení před porodem :o), ale zejména proto, že mi uniká skutečnost PROČ se tu někteří obouvají do Bubuli. Ona se na mne obrátila s otázkou, kde dělá chybu, co píše urážlivě pro ostatní - od té doby nad tím přemýšlím, protože já fakt nevím... Sandy, prosím - co KONKRÉTNĚ na Bubu vadí?

  superkarma: 0 15.02.2004, 22:44:27
 22. avatar
  [660] Lesana [*]

  Možná ti lidé, co si tak "vtipně" mění přezdívky jsou náhončí redakce, kteří se snaží všechny diskutéry nahnat k registraci?

  superkarma: 0 14.02.2004, 21:47:23
 23. avatar
  [659] Lesana [*]

  Ing.: inteligentní lidé pochopili :o) To, co píšeš, zní mnohem líp, než to, cos psal jako Doug - možná bys měl trochu přeformulovat základní otázku? :o)

  superkarma: 0 14.02.2004, 21:43:49
 24. avatar
  [654] Vivian [*]

  doug: že by potrefená husa?

  superkarma: 0 14.02.2004, 18:52:26
 25. avatar
  [652] Vivian [*]

  Lesana: ono jich tak velké množství není je jich rozhodně mnohem míň, než se zdá (podle toho počtu jmen, která tak rychle střídají.) Je to prostě - napíšu pod jménem X nějaký agresívní příspěvek a pak se pod jménem Y pochválím.
  Ovšem těch obtíží s pochopením obsahu textu jsem si taky nemohla nevšimnout. Bude to nejspíš nějaký druh poruchy gramotnosti...

  superkarma: 0 14.02.2004, 16:43:46
 26. avatar
  [651] Lesana [*]

  Marta: ale já opravdu nepsala o tom, asistenka nebo lékař porod ZBABRAJ. Já psala o tom ,že asistentka nebo lékař zjistí komplikaci.

  Občas mě udivuje, jak velké množství z neregistrovaných diskutérů nezvládá jednu ze základních dovedností, bez které se člověk v současné době dost těžko obejde. Ano, správně - jedná se o schopnost pochopit psaný text. Možná by pro začátek stačilo koupit si časopisy pro děti předškolního a mladšího školního věku, v nich bývají celkem nenáročné úkoly, které této dovednosti učí a ze kterých je možno pro snadný začátek vycházet.

  superkarma: 0 14.02.2004, 15:44:49
 27. avatar
  [650] Vivian [*]

  Marta: tebe teda nechápu a nestačilo by ti jedno jméno? pokud chceš diskutovat (a ne jen plácat do větru), připoj taky nějaké rozumné argumenty, ne?

  superkarma: 0 14.02.2004, 15:12:45
 28. avatar
  [646] Lesana [*]

  Teda - špatně jsem se vyjádřila, aby mě někdo nechytal za slovíčko - komplikace samozřejmě nesjsou zvládnutelné DOMA, ale PŘI PORODU DOMA, většinou tím, že se sedne do auta a odjede se do nemocnice.

  superkarma: 0 14.02.2004, 12:55:19
 29. avatar
  [645] Lesana [*]

  doug: a už s tím dej pokoj TADY v té drbárně ty stejně těžko někdo odpoví, určitě nebude problém najít si přímo kontakt na pana dr. a zeptat se ho osobně. A taky mi pořád není jasné, CO VLASTNĚ chceš slyšet? Komplikace samozřejmě NASTÁVAJÍ, jak doma tak v nemocnici. Naprostá věšina z nich je zvládnutelná i doma, konečně právě proto by měl bezpečný domácí porod splňovat i podmínku odborné asistence u porodu a dobré dostupnosti lékařské péče pro případ potřeby. Pokud vím, tak různé statistiky z různých zemí uvádí asi 10-20% žen, které jsou převáženy z domova do nemocnice, takže to opravdu NENÍ tak, že by doma komplikace NEBYLY.

  superkarma: 0 14.02.2004, 12:48:44

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [644] Lesana [*]

  doug: asi jsi se ptal špatně, protože když jsem se ptala já, tak ty komplikace nstávají. Druhá věc je ta, že případy o kterých vím já, normálně byly zvládnuté.

  superkarma: 0 14.02.2004, 12:39:40
 2. avatar
  [630] Vivian [*]

  bubuli: btw.- kde se dá sehnat ta kniha od Henci Goer? Normálně v knihkupectvích nebo se musí nějak objednávat? (Jsem z Prahy)

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:55:46
 3. avatar
  [626] Vivian [*]

  bubuli: dobrej argument podle mě se taky nastřižená tkáň roztrhne mnohem snáz než nenastřižená.

  karolína: hele, to jsou velmi jemné a citlivé partie, tam se holím přece jen nejradši sama ale jestli mi naroste velkej pupek, budu ho to muset naučit

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:48:41
 4. avatar
  [624] Vivian [*]

  pmaja: já už vím, to bude asi nějakej velkej pes, ne?

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:45:23
 5. avatar
  [620] Vivian [*]

  pmaja: co je "moloss"?

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:42:38
 6. avatar
  [619] Lesana [*]

  pmaja: Věřím tomu - ovšem otázka je JAK DLOUHÉHO ČASU? :o(

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:41:01
 7. avatar
  [617] Vivian [*]

  Lucka_d: jaké přístroje máš na mysli? Přístroje k záchraně života mají všude (kyslík, ambu-vak, inj. roztoky, defibrilátor apod.) a přístroje pro miminko mají zase na novorozeneckém odd. - třeba ty inkubátory a podobně.

  Pochopitelně, že kdybych věděla, že se mi má narodit nedovyvinuté či nějak poškozené miminko, které bude vyžadovat náročnou péči, musela bych se uchýlit do porodnice, která je na tuto péči zařízená. Ale o fyziologického novorozence je schopna postarat se každá porodnice.
  Jistě, v některých porodnicích je přístrojové vybavení poněkud nadstandardní, ale jsou přístroje, které musejí být všude.

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:39:20
 8. avatar
  [613] Lesana [*]

  pmaja: Než jsem na mateřskou, tak u nás taky začal fungovat systém registrace sester a porodních asistentek. U sester spočívá v tom, že během pěti let odslouží určitý minimální počet hodin + získají určitý minimální počet bodů, které získávají za aktivní i pasivní účast na různých seminářích, vlastní publikační činností, dalším studiem atd. Pokud podmínku dostatečného množství bodů nesplní, mají možnost se nechat přezkoušet. Takže po pěti letech získají registraci, kteoru potom musí zase stále dokola prokazovat. Teda - u nás nemusí, ale můžou, povinná registrace neprošla. Porodní asistentky to budou mít stejné nebo obdobné. Zejména kvůli tomu jsem se už na první rodičovské chtěla na částečný úvazek vrátit do práce, ale na tak málo hodin, kolik bych mohla odsloužit, mě nechtěli a na víc bych si zase nezajistila hlídání :o(

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:30:49
 9. avatar
  [612] Vivian [*]

  Fairy: téma nástřihu je taky dost ožehavé... Na rodině.cz dokonce nedávno vyšla jakási obhajoba epiziotomie doktora (přesný titul bohužel nevím, snad docent či profesor) Doležala, který mezi výhodami epiziotomie uvádí dokonce i benefit pro sexuální život - více tuto větu ovšem nerozvedl, takže nevím, o co v sexu přicházím, když nejsem nastřižená .
  Ale i učebnice pro zdravotní sestřičky (od Prof. MUDr. Františka Macků, CSc.) praví, že nástřih se provádí "je-li to indikováno (vysoká nepoddajná hráz)". Ovšem v praxi se dělá bezpochyby rozhodně častěji, ačkoliv tato indikace podle všeho tak častá není. Jak už jsem tady někde psala - není-li porod nepřirozeně urychlován, např. farmaky či řvaním na rodičku, ať pořádně tlačí, má normální tkáň hráze čas se roztáhnout a přizpůsobit se prostupující hlavičce, čili žádný nástřih není nutný. Samozřejmě, že jsou i případy, kdy je urychlení porodu žádoucí a hráz je vysoká a nepoddajná. Pak je urychlení i epiziotomie namístě. Ale většina porodů urychlující zásah nevyžaduje, je jen zbytečnou invencí lékařů ("Já tady nemám jen vás!") a je logické, že urychlenému prostupu hlavičky se hráz nestačí přizpůsobit a lékař musí sáhnout k nástřihu.
  Ale k nástřihu sahá lékař mnohdy i z jiných důvodů - za účelem urychlení porodu. A co myslíte - natrhne se snáz celistvá tkáň nebo nastřižená tkáň?

  Takže já se a priori nástřihu bránit nechci, jen bych si přála, aby byl proveden pouze tehdy, bude-li skutečně nezbytně nutný. A protože toto může posoudit pouze lékař, je důležité vybrat si opravdu dobrého lékaře, který vám nenamluví, že je to opravdu nuté, a přitom k tomu nebude žádný medicínský důvod.

  ad holení - holení mě osobně rozhodně nevadí, sama se "tam" holím už roky (z estet. důvodů), akorát si nejsem jistá, jestli se tam zvládnu oholit i přes devítiměsíční pupek

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:30:49
 10. avatar
  [607] Vivian [*]

  Anonym alias lucka_d: nikde jsem nepsala, že při výběru porodnice u mě nebude hrát roli kvalita porodnické a pediatrické péče. Ale tuto roli rozhodně hrát nebude je vybavení porodního sálu a pokojů šestinedělí, a taky vzdálenost od místa bydliště. Ono je sice hezké, když máš porodnici "za rohem" a když tam mají hezké pokojíčky, ale MNOHEM důležitější je, jak se tam k tobě chovají, jestli berou ohled na tvoje pocity, respektují tvá přání, vedou s tebou dialog jako se sobě rovným (a ne jako s moulou, který tomu stejně nerozumí)... prostě vlídná sestřička s lidským přístupem je pro mě důležitější než načančanej pokojíček s barevnou televizí, chápeš?

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:12:11
 11. avatar
  [606] Lesana [*]

  Andrea: a PRÁVĚ PROTO by se už KONEČNĚ měly domácí porody jaksi zoficiálnít. Abych já, jako potenciální klientka, měla aspoň trochu jistotu, že se mnou bude PA, která má zkušenosti. Nechci hodnotit to, co píšeš - nevím, neznám. Ale třeba není to tak dávno, co PA měli v porodním domě v Praze nějakou mezinárodní konferenci zaměřenou právě na SPECIFIKA KOMPLIKACÍ A JEJICH ŘEŠENÍ při porodu mimo nemocnici. Proč by třeba samostatné PA, které vedou porody doma či v porodních domech, neměly mít povinnost se takovýchto akcí v rámci registrace účastnit?

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:09:51
 12. avatar
  [604] Vivian [*]

  Lucka_d: kde píšu, že tyhle aspekty u mě nebudou hrát roli?

  superkarma: 0 13.02.2004, 23:04:33
 13. avatar
  [592] Vivian [*]

  Abychom se poněkud vrátili k věci - tenhle článek je plný polopravd a představ nezakládajících se na pravdě a rovněž zcela nesmyslných "rad".

  Příklad:
  "Váš výběr se bude řídit takovými hledisky, jako je kvalita porodnické a pediatrické péče, vybavení porodních sálů a pokojů šestinedělí, vzdálenost porodnice od vašeho bydliště. "
  -> Jak může pan doktor vědět, čím se bude řídit výběr porodnice té které matky? Nebo je to snad imperativ? V mém rozhodování třeba některé z těchto aspektů hrát roli rozhodně nebudou.

  Příklad2:
  "Porody v domácnosti a porody ve vodě tak vyvolávají velký zájem; přesto je jich poměrně málo. Tím spíše, že v porodnicích se citelně zlepšila nejen lékařská odborná péče, ale i přístup k pacientkám."
  -> Ano, porody doma a porody do vody vyvolávají velký zájem, přesto je jich poměrně málo. Ovšem není to rozhodně z důvodů, které uvádí pan doktor. Porodů doma je málo, protože jsou v naší zemi takřka kriminalizovány a matka, která se rozhodne pro porod doma, nemá zde vytvořeny vhodné podmínky (odborník nesmí pomáhat při porodu v domácím prostředí); a porodů do vody je málo prostě proto, že většina porodnic nemá porodní vanu - logické. Kdyby porodnice podmínky k porodu do vody poskytovaly, bylo by jich bezpochyby mnohem více.
  Argumentu o zlepšení přístupu k pacientkám se můžeme jen pousmát. Jak kde...

  Podivné fabulace kolem domácích porodů snad ani nebudu komentovat.

  Příklad3:
  "Podle manifestací v poslední době někdy až nenávistný postoj aktivistek za tzv. přirozený porod vůči lékařům."
  -> jak už zde zaznělo, této větě chybí přísudek. A kromě toho i smysl. Zastánci přirozených porodů jsou zde zcela manipulativně nazývání nenávistnými aktivisty, ačkoliv nenávistné jsou naopak mnohem spíše projevy odpůrců přirozených porodů - viz zdejší diskuse a mnoho jiných diskusí (nejen) na internetu. Nenávistný styl diskuse, záměrně neúplné údaje, a hlavně namísto argumentů silná slova...

  Příklad4:
  "K porodu doma se rozhodují ženy, který upřednostňují vlastní pocitovou spokojenost nad bezpečím pro své dítě."
  -> opět, jak už zde zaznělo, matky, které se rozhodly porodit doma uváděly většinou na prvním místě mezi svými důvody pro toto rozhodnutí "bezpečí dítěte". Tato větička nemá žádné reálné opodstatnění, je to jen doměnka pana doktora. Myslím, že se ve skutečnosti na důvody žádné matky, rodivší doma, neptal.

  Příklad5:
  "Porody se v rozvinutých zemích nikdy domů již nevrátí".
  -> přímo věštecká věta. Ale pravdu prokáže jen čas. Pokud se situace v porodnicích nezmění k lepšímu, porody se budou domů bezpochyby houfně vracet, i přes všechny klacky, které jsou tomuto trendu dnes házeny pod nohy.
  A mimochodem - slovosled věty trochu škobrtá...

  Příklad6:
  "přizpůsobení se požadavkům matky (očistné klyzma, oholení hráze, nástřih apod. se neprovádějí, pokud si je žena nepřeje)"
  -> pan doktor si rád zavtipkuje

  Příklad7:
  "vřelé a empatické chování veškerého personálu (počínaje vrátným a matrikářkou konče)"
  ->

  Na závěr bych textu vytkla nesourodost ("každý pes jiná ves", každý odstavec jiný font) a stylistickou neobratnost.
  Kupříkladu v odstavci u obrázku s matkou rodící do vody (zcela nepochopitelně zařazeného k tomuto textu) první dvě věty působí jako vytržené z jiné kapitoly.


  Doufám, že stačím uhnout, až poletí kámen

  superkarma: 0 13.02.2004, 22:45:24
 14. avatar
  [584] Vivian [*]

  aha, zase pozdě... když mě se ta stránka načítá vždycky hodinu

  superkarma: 0 13.02.2004, 22:18:10
 15. avatar
  [583] Vivian [*]

  Martina: no jistě. Jenže u nás by jí žádná PA nesměla doma při porodu pomáhat. V tom je ten zakopanej pes. A když už se najde taková, která je ochotná pomoci, nedostane za to od pojišťovny zaplaceno. Taky moc hezký...
  U nás k tomu prostě nejsou podmínky.
  btw.- Taky mě překvapuje, že se tenhle případ podařilo tak dokonale ututlat a nááhodou se o něm dozvěděla Andrea. Nejspíš byla u toho, ne?

  superkarma: 0 13.02.2004, 22:13:21
 16. avatar
  [575] Vivian [*]

  Andrea: no, nevím, co si o tom mám myslet, takových příběhů by se dalo napsat spousta... nebudu se k tomu nijak vyjadřovat...
  Ale pokud jde o jeden případ, pak porodnice v počtu průšvihů stále s přehledem vedou.
  Ale o tom nemá cenu se přít. Jsme přece dospělí a svéprávní a každý bychom měli možnost se rozhodovat sami.
  Pokud chce někdo rodit doma - proč ne? Mám já právo mu v tom bránit a vykřikovat řečičky o hazardu, osočovat ho z toho či onoho? Ne. Stejně jako mě nikdo nebude osočovat z toho, že jsem hazardérka, když se rozhodnu jet do porodnice.
  Žijeme snad ve svobodné zemi, nebo ne? Alespoň to tvrdíme, tak se podle toho taky chovejme.

  superkarma: 0 13.02.2004, 20:06:53
 17. avatar
  [574] Vivian [*]

  Andrea: jo aha, už jsem si to přečetla.

  superkarma: 0 13.02.2004, 20:00:13
 18. avatar
  [573] Vivian [*]

  Andrea: nemusíš Ale tohle nemá se povinnou mlčenlivostí co dělat. Nikdo po tobě nechce jméno ani bydliště té matky. Jen bych ráda věděla, co a proč se stalo a jak je možné, že o tom nikde nebyla ani zmínka, že jsem o tom nikdy neslyšela mluvit žádného lékaře - odpůrce přirozených porodů?
  S "lékařským tajemstvím" to nemá co dělat. V médiích se běžně hovoří o různých případech ze zdravotnictví. Nikdo přece neřekne, jak se pacient jmenoval, kdo to byl. Mluví se jen o tom samotném problému.
  Takže - mám tu tvou zmínku brát jen jako plácnutí do vody, nebo se něco takového skutečně stalo?

  superkarma: 0 13.02.2004, 19:56:02
 19. avatar
  [565] Vivian [*]

  Nerozumím tomu, jaký smysl má vykřikování, že porod doma je obrovské riziko, když se na druhé straně nedělá vůbec, ale vůbec! nic proto, aby to takové riziko nebylo. Spíš naopak.
  Můžete říct - "Tak běžte rodit do porodnice." - ale to je právě to, o čem to je. O možnosti volby. Proč by všichni museli dělat to, co nařídí stát? Kde jsme se to zase ocitli?
  Svoboda rozhodování, možnost volby - o tom to je.

  superkarma: 0 13.02.2004, 18:17:00
 20. avatar
  [564] Vivian [*]

  Fairy: 560. to je i můj názor. Proto postup ministerstva naprosto nechápu.

  A o "Andreou" zmiňovaném případu jakéhosi průseru při domácím porodu bych se taky ráda dozvěděla víc. Pochybuji totiž, že by se o něčem takovém v naší zemi nehovořilo. To jistě... Média by to podle mě pořádně rozmázla a všichni odpůrci přirozených porodů by se takovým případem oháněli. Takže... jak pak je to?

  superkarma: 0 13.02.2004, 18:12:28
 21. avatar
  [547] Vivian [*]

  Linde: milá "Linde", pojem vražedkyně rozhodně není na místě. Kdybys znala přesné údaje, pak při porodu doma u nás nezemřelo jediné dítě, ale naproti tomu v porodnicích jich zemřelo víc než dost.
  Přirozený porod má proti lékařsky vedeným porodům bezpočet nesporných výhod - pokud se o to člověk zajímá, pak je mu to jasné.
  Ty se o to ale podle mě nezajímáš, neznáš žádné údaje, žádná fakta, jen nadáváš a prskáš, neumíš diskutovat.
  Nebo snad znáš někoho, komu při porodu doma zemřelo dítě? Nebo snad přímo matka?

  superkarma: 0 13.02.2004, 15:07:45
 22. avatar
  [545] Vivian [*]

  Karolina: já jsem ale nepsala, že jsou sestry placené dobře (to musím ostatně vědět nejlíp ), ale platy lékařů už tak mizerné nejsou podle mě. Akorát začínající lékaři mají platy nižší, než mají sestry.
  Jenže zdravotníci jsou placeni podle tabulek, nikoliv podle kvality práce a výkonu. Takže někteří jsou placeni velmi mizerně (v porovnání s prací, jakou odvádějí) a někteří jsou zase silně přeplaceni.

  btw.- diskuse má celkem uspokojivý průběh, jak tak koukám. Maminy mají veskrze rozumné argumenty a porod doma není pro ně žádným zločinem. A proti je jen jeden anonym, který se neumí ani srozumitelně a bez chyb písemně vyjádřit, o nulových argumentech ani nemluvě.

  superkarma: 0 13.02.2004, 15:03:20
 23. avatar
  [523] Fifinka [*]

  Lesana: chápu správně, že se jedná o jedná se o třetí dobu porodní- vypuzovací, ne? Řekli mi: až bude stah, tak zatlačte jako na konečník, ptala se Míša na tohle, ne?
  Kluk byl malej, rodila jsem 36+3 šel hned najednou a dcera -prvně hlavička (a já naivně myslela od prvního porodu, že je už taky venku , a oni nene, jtlačte znovu, ještě ramínka)..

  superkarma: 0 13.02.2004, 01:05:27
 24. avatar
  [521] Vivian [*]

  Kajda: lékaři jsou placení slušně, ale za čtení těchhle našich příspěvků fakt ne Navíc pěti stovkama příspěvků, z nichž dvě třetiny jsou jen bezúčelné prskání, se fakt nikdo prokousávat nebude.
  A my to ani neočekáváme.
  Akorát si myslím, že ani jako budoucí prvorodička by sis neměla nic malovat narůžovo a měla bys vědět, že zážitek z porodnice může být i hororem, nebo alespoň velmi nepříjemný.
  A pokud tě to rozrušuje nebo ti to nedělá dobře, pak podobné věci radši ani nevyhledávej...
  Ale pokud hledáš informace - na serveru rodina.cz je seznam českých porodnic a u každého z nich jsou zážitky mamin, které tady rodily. Zajímavé čtivo, i těch anonymů je tam podstatně míň

  superkarma: 0 13.02.2004, 00:56:58
 25. avatar
  [516] Lesana [*]

  Míša: :o) U obou porodů jsem v podstatě využila JEDINOU "poučku" z chytrých knih - a to myšlenku z jedné knihy doktora Odenta, že by žena při porodu měla zapomenout vše, co se naučila a dělat to, co cítí... :o) Jinak v porodnici se mnou ležely holčiny, které tlačily přes hodinu. Obě si stěžovaly na namožené ruce, jak se na lůžku přitahovaly do sedu, aby vůbec mohly zatlačit :o)

  superkarma: 0 13.02.2004, 00:35:40
 26. avatar
  [513] Lesana [*]

  Fifinka: Fíha :o)

  superkarma: 0 13.02.2004, 00:25:54
 27. avatar
  [511] Fifinka [*]

  Míša: U prvního dítěte 1x u druhého 2x

  superkarma: 0 13.02.2004, 00:23:36
 28. avatar
  [510] Lesana [*]

  Míša: poprvé jednou, pak mě doktor vyšetřil a řekl, že si vymýšlím a nerodím, takže podruhé a pořádně pořááádně... a bylo to :o) Podruhé asi 20 minut, kolikrát jsem to za tu dobu stihla, to teda netuším, ufff...

  superkarma: 0 13.02.2004, 00:20:45
 29. avatar
  [507] Lesana [*]

  Sandy: ve Vrchlabí jsem se hádat nemusela, naopak - mám pocit, že mě dokonce PA vyzvala, že nemusím tlačit POKAŽDÉ, jestli nechci :o)

  Vivian: u prvího porodu se mi chtělo tlačit, tak jsem zatlačila... a nic :o) Ale jinak jsem obě děti vytlačila podle svého, vlastně spíš mám pocit, že se hnaly ven sami, já jim jenom pomáhala. Zvláštní, teď mi napadá, že jsem to vždycky četla v chytrých knihách naopak - maminka tlačí, a děťátko jí přitom pomáhá :o) A tlaky samy o sobě nebolely, poprvé vůbec, podruhé jenom když jsem kromě mimča tlačila i já. Což pro mě bylo v první chvíli docela šokující zjistění, když se mi začalo chtít tlačit, po zkušenosti s prvním porodem jsem už žádnou zradu neočekávala :oD

  superkarma: 0 13.02.2004, 00:07:25
 30. avatar
  [503] Fifinka [*]

  Sandy: nezlob se, ale s tou Vojtovkou a pláčem nemáš pravdu. Ty děti rozhodně plakat nemusej Naše boubinka má s tímhle cvičením dost zkušeností. JE velice ochotná a běžně předvádí maminkám s takto postiženými dětmi, JAK to jde BEZ pláče a to jak na svém skřítkovi, tak na dětech těch maminek. Pokud vím, tak si často zve tyhle maminky s dětmi s DMO na návštěvu a spolu cvičej.
  Jinak boubinka cvičí se skřítkem jak Vojtovku, tak Bobatha.
  Ještě chci říct, že skřítek má DMO velmi vážnou, jsou i děti, na kterých se DMO třeba ve 4 letech vůbec nepozná. Mohla bych opět podat příklad, dítě s DMO, kdy ta DMO je lehčí a není ta DMO téměř poznat tu také má jedna místní báječná ž-in.

  superkarma: 0 12.02.2004, 23:50:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme