16 % Čechů uvažuje o tom, že si vezme na nákup vánočních dárků úvěr. V Polsku a Bulharsku je to čtvrtina lidí. Na Slovensku je ochotná zadlužit se kvůli Vánocům dokonce třetina Slováků. Většina Čechů neplánuje, že by za dárky utratila více peněz než vloni. Tři čtvrtiny lidí by se rády vešly s útratou za Ježíška do pěti tisíc korun. Stejné je to i na Slovensku (74 %), v Polsku (89 %) a v Bulharsku (83 %). Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti PROFI CREDIT.

půjčka

„V předvánočním období zaznamenáváme vždy větší zájem o spotřebitelské úvěry. Většina žadatelů o úvěr (78 %) si na dárky přitom půjčí více než 5 000 korun, zpravidla je použije k nákupu věcí do domácnosti, které si nadělí pod stromeček,“ uvádí marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Šmakal.

Nejoblíbenější je mezi půjčkami zaměstnanecký úvěr. V jeho rámci si lidé mohou půjčit 10 000 až 166 000 korun. Tento produkt je určen právě zaměstnance, důchodce i rodiče na rodičovské dovolené. Vychází vstříc těm, kteří potřebují finance rychle, a banka jim je poskytnout nechce. „Zaměstnanecký úvěr dostanou klienti bez poplatku a je jen na nich, kolik a jak dlouho chtějí splácet. Mohou si vybrat délku splácení od jednoho roku do čtyř let,“ vysvětluje výkonný ředitel PROFI CREDIT Rudolf Cejnar. Podmínkou pro získání úvěru je pravidelný měsíční příjem a trvalý pobyt v České Republice.

Nákupy přes internet

Nejoblíbenějšími klasickými dárky jsou hračky, knihy a elektronika. Bezmála polovina Čechů (47 %) uvedla, že si dárky obstarává už v průběhu roku. 37 % nechá nákupy na prosinec.

Na Štědrý den vyrazí do obchodů každý čtrnáctý Čech a 8 % Čechů dokonce dárky nedává vůbec. „Rok od roku se u nás zvyšuje podíl dárků koupených přes internet. Nějaký ten dárek koupí přes internet více než polovina Čechů a zajímavé je, že online nákupy začínají být běžné i pro starší generaci nad šedesát let,“ říká Ondřej Šmakal z PROFI CREDIT. A přes internet si tak lidé sjednávají více půjček. Například na www.proficredit.cz si může každý na přehledné kalkulačce snadno spočítat, kolik nakonec za půjčku zaplatí. Klienti nemusejí uvádět důvod, na co chtějí půjčku použít a s penězi si mohou dělat, co chtějí. Každý kdo řádně splácí, má navíc automatický nárok na poskytnutí další půjčky. A to ještě v průběhu splácení.

Podle odborníků bychom si na vánoční šílenství měli ale přeci jen dávat pozor a snažit se mu nepodlehnout. „Je důležité, aby lidé v obchodech koupili na úvěr opravdu jen to, co nezbytně potřebují. Vždy je dobré si stanovit limit a ten v žádném případě nepřekračovat,“ varuje Ondřej Šmakal a dodává: „Radost z dárků se totiž v novém roce pak může změnit na velkou starost se splácením.“

Profi credit

 

Reklama