Zdraví

Každý 12 Čech trpí astmatem...


Jednou z oblastí, které byly označeny jako potřebné ke zlepšení, je rozpoznání a určení stavu astmatického pacienta. Kvalitně řízená preventivní léčba je závislá na spolupráci lékaře a pacienta a umožňuje dosažení velmi dobrých výsledků a zlepšení kvality jeho života. Ačkoliv dle statistiky trpí astmatem  každý dvanáctý Čech, zdaleka ne každý nemocný dosahuje jeho úplné kontroly. Moderní farmakoterapie přitom tuto kontrolu umožňuje.

Před rokem byl představen test kontroly astmatu, který vypracovali odborníci ČIPA  ve spolupráci s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline. Test kontroly astmatu (TKA) - mezinárodní  standardizovaný písemný test,  umožňuje lékařům i pacientům rychlé vyhodnocení úrovně kontroly astmatu. Jeho opakované vyplnění dává možnost srovnání v čase a k případným úpravám léčby. TKA si mohou pacienti vyplnit v ordinaci, ale i v elektronické podobě na nově zrekonstruovaných webových stránkách www.testkontrolyastmatu.cz. Česká verze testu je umístěna také na mezinárodních stránkách www.asthmacontroltest.com. Zde si jej mohou vyplnit pacienti z více než 30 zemí světa. Údaje z těchto stránek poskytnou odborníkům cenné mezinárodní srovnání úrovně kontroly astmatu. Výsledky ročních zkušeností s používáním Testu kontroly astmatu jsou velmi dobré. Test kontroly astmatu významně zlepšuje spolupráci pacienta při léčbě jeho onemocnění.

 Prevalence astmatu v posledních letech vzrůstá zejména v dětské populaci. V průběhu letošního roku bude proto uvedena verze testu kontroly astmatu (TKA) také pro děti ve věku od čtyř do dvanácti let, protož polovina případů dětského astmatu začíná již v prvních pěti letech života. To je období, v němž se obtížně provádějí některá vyšetření. Autoři testu (prof. MUDr. V. Špičák, CSc.,) předpokládá, že test bude významným zdrojem informací v jednoduché komunikaci.

Důležitou aktivitou, kterou ČIPA ke Světovému dni astmatu ve spolupráci s Evropskou federací asociací pacientů (EFA) organizuje, je mezinárodní konference Astma a alergie 2006. Koná se ve dnech 10.- 12. května. ČIPA a osloví také veřejnost. Od čtvrtka 11.5. do pátku 12.5. bude na Náměstí Míru v Praze  postaven stan, ve kterém si zájemci mohou dát provést zdarma spirometrické vyšetření, vyplnit si TKA a dozvědět se mnoho užitečných informací o astmatu. V pátek 12. května od 16 hodin proběhne v Národním domě na Vinohradech konference, na které se nejen novináři, ale také veřejnost budou moci seznámit s novinkami v léčbě astmatu.

 

Zdroj: MUDr. Olga Wildová

   
05.05.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] risina [*]

  Autoři testu předpokládá

  superkarma: 0 06.05.2006, 17:53:42
 2. avatar
  [8] Vivian [*]

  Hanela:

  superkarma: 0 06.05.2006, 10:38:20
 3. avatar
  [7] arjev [*]

  Jsem alergická na svého šéfa,žádná vakcína nepomáhá.Tato alergie přetrvává i v zimních měsících.
  Včera jsem na kole projela krásnou rozkvetlou álejí,vysprchovala se ve studené vodě a dnes jsem nevydržela.Rýma jako trám.
  Mějte se dobře,ženy i muži-in,užijte si volna

  superkarma: 0 05.05.2006, 14:07:52
 4. avatar
  [6] Amélie [*]

  Taky v tomhle období trpím, mám alergii i astma, takže bez svědomité léčby bych nemohla ani vystrčit nos . Ale teď koukám, že vymysleli nový způsob kurýrování : http://www.novinky.cz/koktejl/84597-francouzky-polibek-muze-ulevit-od-senne-rymy.html

  superkarma: 0 05.05.2006, 14:03:53
 5. avatar
  [5] jaku [*]

  Eliana: letos mne to nějak klátí,asi proto, že rozkvetlo nějak všechno najednou. Pilule chroupu už 3 týdny a stejně vypadám jako angorák. Ale naštěstí nemám astma. To musí být hrozně omezující .

  superkarma: 0 05.05.2006, 13:12:38
 6. avatar
  [4] Eliana [*]

  Natalka:ale kdyz ono vsechno tak nadherne kvete a ted uz i ruzove jablone..jeste, abych nemusela tak jet ke tchyni, chjojo

  superkarma: 0 05.05.2006, 12:56:25
 7. avatar
  [3] Hanela [*]

  Každý 12. trpí....
  sem ta tečka patří narozdíl od toho, že královně je 80 let

  superkarma: 0 05.05.2006, 12:50:33
 8. avatar
  [1] Eliana [*]

  dneska jsem byla v noci pekne pridusena ani prasek na alergii nepomohl a to me rozhodne nikdo nezalehl

  superkarma: 0 05.05.2006, 12:39:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme