.

Každý 11. člověk v Česku má zkušenost se znásilněním

Novinky

Každý 11. člověk v Česku má zkušenost se znásilněním

Nějakou formu sexuálního obtěžování nebo násilí zažila podle aktuálního sociologického průzkumu neziskové organizace Persefona více než třetina Čechů. Násilníkem je pak každý 9. Čech. Nejčastěji se v Česku potýkáme s nežádoucím pokřikováním a pohledy, otázkami na sexuální život či s nežádoucími dotyky. Téměř desetina lidí pak byla obětí znásilnění.

„Z průzkumu vyplývá, že v Česku došlo pravděpodobně k 800 tisícům znásilnění. V české společnosti převládá názor, že je pachatel znásilnění většinou někdo cizí, to je ale mylná představa. I znásilnění má totiž různé podoby a nejčastěji se jej dopouští pro oběť známá osoba jako partner, manžel či kolega. Názor, že znásilnění v manželství neexistuje, je mylný a velmi zavádějící,“ říká ředitelka neziskové organizace Persefona.

  • V Česku má každý 11. zkušenost se znásilněním.
  • Jen 5 % obětí znásilnění případ nahlásí.
  • Dvě třetiny znásilnění probíhají doma (pachatelem znásilnění bývá nejčastěji manžel nebo partner).
  • 64 % obětí sexuálního násilí v dětství má další zkušenost i v dospělosti.
  • Sexuálním násilím jsou nejvíce ohroženy ženy ve věku 18-34 let.

Odborníci odhadují, že nahlášeno je asi jen 5 až 8 % případů. „Příčiny jsou různé, kromě pocitu studu a obavy z nedostatku důkazů se často jedná o strach z neobjektivity a předsudků společnosti. Mýty o sexuálním násilí stále přežívají a fungují často jako sebe-ospravedlnění pro pachatele a bariéra pro oběť, která se pak problém bojí řešit. Proto se při informování veřejnosti zaměřujeme na vyvracení předsudků,“ uvádí Jitka Čechová.

Různými formami sexuálního násilí a obtěžování od známých i neznámých pachatelů jsou podle průzkumu nejvíce ohroženy ženy ve věku 18-34 let. Násilí je pak největší hrozbou pro osoby v domácnosti, sexuální a domácí násilí jsou na základě tohoto zjištění i přesvědčení odborníků tedy velmi propojeny. V průzkumu nebylo prokázáno, že přítomnost sexuálního násilí a obtěžování nějak ovlivňuje socioekonomický status oběti. Ale 64 % z obětí sexuálního zneužívání v dětství (před 15. rokem věku) bylo následně obětmi násilí nebo obtěžování v dospělosti. Souvislost mezi sexuálním násilím v dětství a páchaným násilím v dospělosti se projevila také u agresorů.

znasilněni

Zdroj foto: Shutterstock

Reprezentativní sociologický výzkum zaměřený na sexuální násilí v České republice zpracovala pro Persefonu agentura Focus. Celkem bylo v průzkumu dotázáno 2088 respondentů na základě metody kvótního výběru. Data jsou reprezentativní z hlediska rozložení pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, velikosti obce bydliště a kraje. Výzkum je součástí projektu Z labyrintu násilí. Projekt podpořila nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

   
05.10.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme