Každého z nás občas něco bolí. Někdy to není tak hrozné a bolest přetrpíme, i když působí negativně na naši psychiku i vztahy. Jindy ale může bolest signalizovat vážnější problém. Co vlastně víme o bolesti?

Co je bolest?

Bolest je nepříjemný smyslový vjem, který je jakýmsi varovným signálem, že se v těle něco děje. Organismus se bolestí brání proti všem nepříznivým vlivům a upozorňuje nás, že bychom měli bolest vyléčit. Někdy je bolest dokonce nemocí, která patří k životu a negativně ovlivňuje jeho kvalitu. Pokud ale odhalíme příčinu bolesti, je možné ji odstranit. A nemusíme tak trpět.

Jak bolest vzniká?

Na těle máme speciální buňky, tzv. receptory, které jsou po celém těle (ve svalech, v kůži, kloubech, sliznicích atd.). Když se tyto speciální buňky podráždí, receptory to zaznamenají a předají informaci o bolesti k dalšímu zpracování do mozku.

Jakou můžete mít bolest?

Příčiny bolesti jsou různé, může to být např. zánět, úraz, infekce a mnoho dalších. Bolest se dělí podle délky trvání, podle toho se také léčí. A cílem je samozřejmě odstranění nebo zmírnění bolestí.

1.         Akutní bolest:

• náhlý začátek

• trvá hodiny až dny

• zpravidla netrvá déle než jeden měsíc

2.         Chronická bolest:

• trvá tři i více měsíců

• nemá funkci varovného signálu

• má charakter nemoci

Léky na bolest

Základní a nejprodávanější volně prodejné léky na mírné až střední bolesti jsou tzv. nesteroidní protizánětlivá antirevmatika a analgetika. Patří mezi ně ibuprofen, paracetamol, kyselina acetylsalicylová a další.

U některých nemocí či úrazů je nutné, aby pacienti užívali dlouhodobě léky proti bolesti. V takovém případě je nutné dodržovat některé zásady, aby tyto léky neměly negativní vliv na náš organismus.

1.         Domluva s lékařem či lékárníkem

Nové léky se doporučuje užívat pouze po domluvě s lékařem nebo lékárníkem, aby se např. nestalo, že budete užívat dva léky se stejnou účinnou látkou nebo jejich nevhodné kombinace.

2.         Správné dávky

Berte vždy jen takové dávky, které jsou doporučené v příbalových informacích jednotlivých léků nebo které vám předepíše lékař.

3.         Pozor na žaludek

Pokud užíváte léky proti bolesti dlouhodobě, je dobré užívat k nim na doporučení lékaře léky ochraňující žaludeční sliznici - nejlépe s účinnou látkou omeprazol nebo pantoprazol.

APO_IBUPROFEN

APO-IBUPROFEN 400 mg je velmi oblíbené a užívané analgetikum, antirevmatikum, antiflogistikum a antipyretikum v malé, dobře polykatelné oranžové tabletce.

  • Uleví od bolesti hlavy, zubů, zad kloubů i menstruační bolesti
  • Snižuje horečku a tlumí projevy zánětu
  • Balení po 100 i 30 tabletách

APO-Ibuprofen 400mg je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofenum. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Správné použití konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.

Další články:

Reklama