Zdraví

Kaz si pochutná i na mléčných zubech

Doby, kdy si staří Římané čistili zuby dřívkem namočeným ve vonném roztoku a Číňané do bambusové rukojeti vkládali štětiny divokého kance, jsou dávno pryč. Ani zubní kartáčky s více než pěti tisíci vlákny a moderní stomatologické metody neodvrátí paradox moderní civilizace. Zdravé zuby jsou dnes již spíše výjimkou a zubní kaz, ještě před 300 lety spíše anomálie, trápí stále větší procento populace. Změnilo se složení stravy i její charakter a uspěchaná doba káže trávit před umyvadlem méně a méně času.

Co je horší, s klesající intenzitou péče o chrup klesá i úroveň péče rodičů o chrup svých potomků. Děti, jimž nejsou zásady správného čištění zubů vštěpovány už od kolébky, většinou podceňují péči o zuby po celý život. Bohužel není tak neobvyklé, že stomatolog musí dítěti vytrhat zkažené mléčné zuby, které mají funkci „držiče místa“ pro druhé, stálé zuby. A „druhé“ zuby tak nemusí vždy narůst správně, což je výzva pro ortodontistu a jeho rovnátka. Přitom cesta od zubního kazu k rovnátkům nemusí být tak přímočará. Velmi často tradovaný omyl totiž tvrdí, že mléčné zoubky nejsou důležité, neboť nejsou na trvalo. A co není důležité, to se přece zanedbává…

 

Proto Všeobecná zdravotní pojišťovna letos zaštituje kampaň, zaměřenou na zubní prevenci u dětí s mléčnými zuby, tedy u dětí mezi cca 3 až 8 lety věku. Po zrušení státních programů pro systematickou péči o děti a dorost začátkem devadesátých let přešla odpovědnost za zdraví dětí na rodiče. Proto mezi hlavní hygienické návyky, které se děti od dospělých musí učit, patří i správná  péče o ústní dutinu. „Průzkumy nám ukázaly, že mnoho rodičů si se zubní péčí svých dětí zkrátka neví rady. Naším cílem je proto touto osvětovou akcí rodičům nejen připomenout důležitost prevence v zubní péči vůbec, ale zejména pak ukázat návod, jak se o chrup svých ratolestí starat,“ přibližuje cíle projektu ředitel VZP ČR Pavel Horák. „Ještě před šesti lety navštěvovala pravidelně zubaře více než polovina dětí předškolního věku. Předloni však již jen každý třetí,“ dodává ředitel VZP ČR Pavel Horák. Alarmující podceňování preventivních prohlídek se samozřejmě podepisuje na stavu kazivosti mléčných zubů. „Alespoň jeden kaz má v současnosti téměř polovina předškoláků. A tento trend každým rokem narůstá,“ zdůrazňuje Pavel Horák.

 

Road show podporovaná Všeobecnou zdravotní pojišťovnou letos zavítá do více než sta mateřských a základních škol. Počítá se, že kampaň VZP osloví přibližně dva tisíce dětí, a pojišťovna se chystá do všech 14 krajů České republiky. 

 

 

 

VZP ČR radí: Nepodceňujte prevenci a přijďte k zubaři dříve, než začnou dítě zoubky bolet. První prohlídka je nutná nejpozději v 1. roce života dítěte.

 

Návyk na sladké začíná už v kolébce. Mnohé přípravky umělé kojenecké výživy jsou vyloženě nevhodné, neboť obsahují velké množství cukru. Velmi častým zlozvykem je kojenecká lahvička s oslazenými čaji, sirupy či ovocnými džusy. Mají vysoký obsah cukru a kromě návyku na sladké samozřejmě nejsou pro vývin chrupu tím nejlepším doporučením. I do dnešní doby přežila tradice dudlíku namáčeného do medu, dříve nejčastější příčina kazů na mléčných zubech. Mnoho dětí již během prvních let svého života získá nejen závislost na sladkostech, ale i svůj první zubní kaz. Ten se navíc u mléčných zoubků vytváří mnohem rychleji. Bolestivý zánět a trhání zubu je pak pro dítě velmi stresující. Je také nejčastější příčinou panického strachu ze zubaře v dospělosti a s tím souvisejícího zanedbávání pravidelných kontrol u stomatologa. Výsledkem je chátrání chrupu. Také nevytržený mléčný zub s neléčeným zubním kazem je nebezpečný, zejména pro svou „schopnost“ být zásobníkem bakterií, které velice snadno napadají právě prořezaný zub stálý.

 

VZP ČR radí: Prevence je nejlepší medicína. Dohlížejte na osvojení správných technik při čištění zubů vašich dětí již od útlého dětství. Péče o chrup může být pro děti zábavou, a ne otravou.

 

Čistění zubů by se dítě mělo učit již od prvního výskytu zoubku, ovšem pouze kartáčkem bez pasty. Pasta pro děti přijde na řadu až o rok později. I když dítě jeví snahu napodobovat rodiče při čištění zubů, měli by čištění ústní dutiny "dokončovat" dospělí. Ditě v tomto věku se postupně učí používat kartáček samo. Je třeba si ale uvědomit, že čištění nepatří mezi vrozené lidské schopnosti, a proto je potřeba se tomu naučit. Zuby se čistí nejméně dvakrát denně. Nemělo by se zapomínat zejména na čištění zubů večer před spaním a samozřejmě na výběr vhodné zubní pasty pro děti. Je třeba se vyhnout bělicím pastám, které mléčné zuby i dásně ničí. Zkrátka, když se u dítěte objeví první mléčné zoubky, je třeba dbát na prevenci, a ušetřit tak dítě pozdější nepříjemné bolesti, kterou všichni tak dobře známe.  

   
02.06.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [22] Ibišek [*]

  přesně tak, mě je 22 v životě jsem neměla a ani ještě nemám žádný kaz pravidelně chodím na prohlídky, jako malá sem si zuby nečistila a cpala se sladkým jako o život

  superkarma: 0 03.06.2008, 18:14:39
 2. avatar
  [21] mikule [*]

  RenataP: Děti jsem kojila do 18 měsíců. Ani jedno kaz nemá a o škodlivosti kojení na zuby jsem nikdy neslyšela. To je asi lepší dát Sunar nebo jinou sladkost v noci, ne?

  superkarma: 0 02.06.2008, 22:27:49
 3. avatar
  [20] Vivian [*]

  RenataP: a co teda dáváš dětem?

  superkarma: 0 02.06.2008, 20:33:34
 4. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  RenataP: já někde četla, že někdo má vyšší kazivost zubů prostě danou a i kdyby pil jen vodu a čistil si zuby savem, tak se mu budou stejně kazit

  superkarma: 0 02.06.2008, 19:40:09
 5. avatar
  [18] RenataP [*]

  Vivan: asi tak v zájmu ochrany zubů nejíst nic kyselýho, sladkýho, lepivýho, slanýho...

  superkarma: 0 02.06.2008, 18:58:34
 6. avatar
  [17] Madison [*]

  Asi jsem měla kvalitní mlíko, když mají mé děti zdravé zuby a přitom byly kojeny do dvou let co tři hodiny. A energie jsem měla na rozdávání

  superkarma: 0 02.06.2008, 17:21:48
 7. avatar
  [16] evelyn [*]

  RenataP: starsi dcera dostala hnusnou anginu v roce, dostavala ATB injekcne a stolicky ji pote zacaly rust uz s kazem

  superkarma: 0 02.06.2008, 15:28:26
 8. avatar
  [15] Vivian [*]

  RenataP: takže radíš nekojit a nedávat dítěti ovoce?

  superkarma: 0 02.06.2008, 14:35:06
 9. avatar
  [14] RenataP [*]

  ToraToraTora: no jak vidím, jsem fakt trapka, že jsem šla s dítkem k zubaři vždy tak, jak bylo na tom lejstru v očkováku předtisknuto. Razítka máme vzorná...Kartáčků vypotřebovaných milion, péči mám v malíku, a přitom vypadáme jako rodiče, co máčí dudlík v medu, kartáčky nemají a ještě dítěti dávají za trest pěstí přes zuby..
  No níc, už se nebudu rozčilovat...

  superkarma: 0 02.06.2008, 13:37:50
 10. avatar
  [13] Juana [*]

  Blbě jsem to napsala - klukovi jsem ty zuby drhla sama, dokud byl malý, a kazily se mu. Teď už samozřejmě tomu habánovi asistovat nebudu, ale tím pádem on na to mnohdy kašle, a přitom má zuby zatím dokonale zdravý. Takže ono to asi jen tím čištěním a nečištěním nebude.

  superkarma: 0 02.06.2008, 13:18:34
 11. avatar
  [12] Juana [*]

  Moje děti obě taky měly mléčné zuby pokažené, přitom si je čistí. A klukovi je teď 12 a na druhých zubech nemá jediný kaz, přitom je to pěkný prase, nebaví mi připomínat mu, aby si šel vyčistit zuby. Holka má zuby příšerný, přitom si je čistí od malička, na sladké taky zrovna dvakrát není. Jsem přesvědčená, že za to můžou antibiotika - to samé bylo s mým mladším bratrem, dětské zuby měl v hrozném stavu, a možná taky i dědičnost, protože dcera trpí na váčky pod zuby, stejně jako jsem to mívala já. A to jsem taky nebyla žádné prasátko, ale zuby jsem si od malička poctivě drhla. A o nemluvím o tom, že holce odumřely horní řezáky, protože jako malá na ně dvakrát upadla a poškodila si je. Takže opravdu vypadám, jako kdybych o dítě pořádně nepečovala. Přitom jsme u zubařky snad každého čtvrt roku a zoubky si poctivě čistí.

  superkarma: 0 02.06.2008, 13:16:42
 12. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  závislá na čokoládě: k zubaři se na konrtrolu chodí po šestinedělí, děti v jednom roce, protože v půl roce jich spousta nemá ještě v puse nic

  superkarma: 0 02.06.2008, 12:27:22
 13. avatar
  [10] závislá na čokoládě [*]

  RenataP: O tomhle škodlivosti kojení jsem nevěděla, děkuji, že tady děláš osvětu. Já jsem přestala koji v 5 měsících a všichni se do mě pustili, jak jsem špatná.... Vlastně jsem synovi přispěla na zdravé zuby, tak by měl být rád Na prohlídky chdím pravidelně, já i syn a až bude mimi, má jít poprvé na kontrolu s matkou po 6 měsících po porodu

  superkarma: 0 02.06.2008, 12:01:08
 14. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Nevím, jak to s tou prevencí VZP myslí, ale dnes se k očkovacímu průjkazu dítěte automaticky dává i zubní průkaz a mimina chodí pravidelně od jednoho roku 2x ročně k zubaři, jak dítě nastoupí do školky, každá školka má domluveno s některým zdrav. zařízením program prevence a chodí za nimi několikrát ročně sestřičky, které je učí správnou techniku a vysvětlují jim i proč a kdy se kazí zoubky...

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:08:48
 15. avatar
  [8] RenataP [*]

  Evikus: brzo bude a budu rozhodně chytřejší. Já vím, že je to extrém, svou roli v tom hrálo i to, že je dost těžký odstavit takhle hnusnýho závisláka bez pomoci okolí, když máš už únavou zmasakrovaný nervy i tělo. Jako odnaučovat alkoholiky chlastat v hospodě, žejo... No jo, moje lenost a slabá vůle...

  Japina: a ve školce vykládá, jak cucá, ne?

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:59:59
 16. avatar
  [7] Japina [*]

  RenataP: Mám známou, co kojí 3,5 letou dceru (a nemíní s tím přestat).

  superkarma: 0 02.06.2008, 09:28:08
 17. avatar
  [6] Evikus [*]

  RenataP: Nic se nemá přehánět. Stejně tak jako utnout kojení po měsíci kvůli tomu, aby "se ti nezničila prsa", tak i opačný extrém - kojit do 2,5 let - je k ničemu.
  Zlatá střední cesta. Teda já k tomu tak mám co říkat jakožto nematka
  Je ale jasný, že věříš tomu, co ti řekl doktor, to chápu. Když sama nevíš co je dobré, komu pak věřit, že jo.
  Teď čekáš druhé, ne? Nebo už ho máš?

  superkarma: 0 02.06.2008, 08:21:59
 18. avatar
  [5] RenataP [*]

  Evikus: přehnala poblblá pochvalama od gynekologa a pediatra, jak děsně jsem "In" a jak to děcku prospívá. Nebudu rozebírat,co mi to vzalo z vlastního zdraví, ale dneska vím, že přesně jak píšeš, v půl roce šlus (jinak našemu narostli zuby ve 4 měsících, takže dost brzo ) dalším kojením se děcku zadělává na hodně hodně šerednou závislost na prsu, chronickou nevyspalost obou... Pediatra a gynekologa příště kopnu do .... a koupím Sunar.

  superkarma: 0 02.06.2008, 08:07:10
 19. avatar
  [4] Evikus [*]

  RenataP: No jo, ale kojit 2,5 roku je trochu extrém, ne?
  Já teda nevím kdy dítěti začínají růst zuby, někdy na půl roce? Po půl roce už ho stejně kojíš jen málo a dokrmuješ, ne? A jedno kojení na noc před spaním si myslím, že zuby kazit nemůže. Jestli tys to s tím kojením nepřeháněla

  superkarma: 0 02.06.2008, 07:55:00
 20. avatar
  [3] RenataP [*]

  Evikus: no sice jsem četla cosi, že jako mateřské mléko obsahuje něco, co zuby chrání, ovšem CO, to už Laktační liga jaksi opoměla napsat a že by mě to velmi velmi zajímalo (že by fluor? )....
  Kojení není špatné na zuby, pokud po každém nočním kojení dítěti vyčistíš zuby a nekojíš ho co dvě tři hodiny, což je stejný efekt jako když do něj leješ sladký čaj, o to hůř, že mlíko kromě cukrů obsahuje ještě bílkoviny a jiný lepivý látky, který přispívají vzniku plaku a řeknu ti, že jak jsem utla kojení, stav zubů se synovi zlepšil o tolik, že dneska považuju kojení za MOR! Ale já byla trapka kojící 2,5 roku, stejnou chybu bych už nikdy neudělala, jak dítěti vyrostou zuby, končím, příroda to tady nedomyslela....

  superkarma: 0 02.06.2008, 07:44:33
 21. avatar
  [2] Evikus [*]

  RenataP: Kojení je špatné na zuby? O tom jsem ještě neslyšela

  superkarma: 0 02.06.2008, 07:25:01
 22. avatar
  [1] RenataP [*]

  VZP už ať se jde bodnout s touhle kampaní Nejsem zubní prase, to ani náhodou, naopak jsem až docela úchylná na zubní hygienu u sebe i u dítěte. Jenže tady jsem totiž udělala jednu zásadní chybu - noční kojení!!! A tak bojujeme s kazy a teď i úrazem zoubků. A článek, který mě vnucuje, že poněvadž jsem prase já, má naše dítě zkažený zuby
  Což takhle jiné vlivy, o kterých se bohužel nepíše - kvalita slin, dědičnost, kvalita skloviny, KOJENÍ a jeho škodlivý vliv na zuby, a v neposlední řadě i ty super propagované ovocné přesnídávky pro děti (ještě že jsem to ochutnala sama, a tím dítku zuby ještě trochu ochránila od tý maximálně sladkokyselý bomby plný škrobů, který se tak báječně lepí na zuby...)

  A bělící pasty pro děti? Koho to může napadnout i když je tohle server pro ženy, nejsme PIPINY!!!!

  superkarma: 0 02.06.2008, 06:58:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme