kawasakiVčera měl v kinech premiéru nový film scénáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka. Bere si na mušku udavače z minulého režimu. Téma, které jitří emoce i rozum, téma, které hýbalo a hýbe nejen lidmi na výsluní, ale dotýká se normálních lidí z masa a kostí. Kdo dnes ale může soudit podmínky, které nutily lidi ke spolupráci s bývalou Státní bezpečností? Kdo jiný než umělci!

Film Kawasakiho růže je celovečerní snímek, který se rozhodl tohle ožehavé téma znovu pozdvihnout a, jak jinak, odsoudit. Název si přitom vypůjčil z motivu růže, okvětních lístků namalovaných malířem Kawasakim. Když tuhle růži skládáte z kusu papíru jako origami, vyjde vám jeden krásný celek, i když obraz je členitý jako mozaika, ve které každý lístek je jiný, stejně jako osudy hrdinů...

Hrdinů je hned několik a každý vypraví svůj životní příběh, do každého z nich zasáhla lidská zrada. Zrada manželská s jinou ženou, i ta udavačská. Nadčasové sociální téma zasazené do moderních kulis, se zde střídá se vzpomínkami na minulost, apel je tak nejen historický, ale i silně současný. Vše dohromady potom vytvoří obraz růže: Život je jako květina s trny - krásné a nebezpečné dobrodružství. Je na každém z nás, jestli budeme pozorní, nebo zda se o ni popícháme.

A umělci v podobě tvůrců filmu nám dávají na konci jasné poselství: Seš zrádce? Tak ať to každí ví!

A jaký vlastně film je?

kawasaki

Luděk je zvukař v televizi. Má ženu, milenku a podezření na rakovinu. Na čtyřicátníka docela slušná výbavička, nečekejte však nějaké velké dramatické rozuzlení jeho domácích potíží - tohle všechno je jen část již zmíněné mozaiky, prostě jeden lístek. První třetina filmu vás seznámí nejen s Luďkem, ale také s jeho ultraušlechtilým tchánem Pavlem, ze kterého se vyklube bývalý udavač - druhý lístek, velký lístek. Tím třetím lístkem je sochař Bořek, který je díky Pavlovi vyhnán ze země. Do příběhu zasahuje i mistrně ztvárněný vyšetřovatel StB Kafka, kterého si zahrál Ladislav Chudík.

kawasaki

Co vás možná zaskočí?

kawasaki

Způsob vyprávění. Nečekejte jednoduchý děj, nečekejte akcí nabušenou detektivku s retrospektivami, nečekejte (naštěstí) tragikomedii plnou tematicky nemístných vtípků, čekejte roztříštěnou vitráž, která se musí slepit. Tenhle zajímavý způsob, ne neobvyklý pro literaturu, je pro film trochu neběžný, ale docela působivý. Poskytuje tvůrcům více svobody, kterou je ale potřeba kočírovat. Řekl bych, že Hřebejkovi a Jarchovskému se to podařilo. I humor zde zapadne do celku a působí lehce a vyváženě.

kawasaki

Takže...

kawasaki

Chodíte-li rádi do kina na české filmy, což už samo o sobě je otázka do pranice, zajděte si i na Kawasakiho růži. Je to zábava principem vyprávění trochu intelektuální, ale nepřijde mi, že to srozumitelnosti filmu nějak škodí. Řekl bych, že by film měli shlédnout nejen pamětníci oněch minulých časů, ale i moderní Čecháčci, kterých se dotýká. Vono je to dost poučný, a to je dobře.

kawasaki

Kawasakiho růže

  • Režie: Jan Hřebejk
  • Scénář: Petr Jarchovský
  • Kamera: Martin Šácha
  • Hudba: Aleš Březina
  • Hrají: Martin Huba, Milan Mikulčík, Antonín Kratochvíl, Ladislav Chudík, Lenka Vlasáková, Daniela Kolářová, Petra Hřebíčková a další..

foto: www.fdb.cz

Reklama