Zdraví

Káva jako lék, káva jako jed


Co kdybyste dnešní zamyšlení u ranní kávy věnovala zrovna tomuto nápoji? Káva a kofein vyvolávají v těle řadu reakcí – ovlivňují nejen psychický stav člověka, ale působí rovněž na jeho zdraví. Je káva, kterou zrovna popíjíte, zdravá, či nikoli? Odborníci i laici se o tom přou dlouhá léta. Obecně je známo, že káva našemu tělu jednoduše prospívá i škodí.

Káva může mít na každého člověka rozdílné účinky. Záleží na věku, pohlaví člověka i jeho tělesné hmotnosti. Účinky kávy se také různí vzhledem k její odrůdě. A co možná nevíte, je fakt, že káva je tím lepší, čím méně kofeinu obsahuje. Kávy s nižším obsahem kofeinu jsou i zdravější a mnohem méně zatěžují organismus. Dvacet nejlahodnějších káv budete moci ochutnat již tento týden na první veřejné degustaci vítězných vzorků soutěže Cup of Excellence 2008.

Káva a hubnutí
Výrobci kávy drží krok se současnými trendy a rychle přispěchali na trh s kávou, která je prý výborným prostředkem k redukci váhy. Tento druh kávy by měl obsahovat jen malé množství kofeinu a mnoho nenasycených mastných kyselin a lipidických olejů.

Mnohými výzkumy bylo prokázáno, že káva a kofein podávaný ve velmi nízkých dávkách, urychluje spalování tělesných tuků. Kofein, jak známo, stimuluje centrální nervovou soustavu a kardiovaskulární systém, čímž urychluje činnost metabolismu. Tělo začne po takové konzumaci kávy využívat jako zdroj energie tuk. Samotná káva, pokud ovšem nesladíte pěti kostkami cukru, obsahuje jen malé množství energií.

Příznivý vliv má káva i v případě, že se chystáte hubnout během cvičení. Káva, kterou vypijete půl hodiny až hodinu před cvičením, znásobí jeho účinky. Přebytečné tuky zmizí z těla mnohem rychleji než těm, kteří cvičí „bez kávy“. Je ale důležité mít na paměti, že káva také odvodňuje organismus, který během cvičení také mnoho tekutin vyplaví. Jeden šálek kávy proto ještě podložte alespoň jednou sklenicí vody.

Káva jako jed
Pití silné kávy může u citlivějších osob nebo osob, které nejsou na konzumaci kávy zvyklé, způsobit takzvaný kofeinový šok. Vyznačuje se bolestí hlavy, silným bušením srdce a třesem rukou. Pravidelné a dlouhodobé příznivce kofeinových nápojů častěji postihuje rakovina ledvin, jater a slinivky, cystická fibróza prsu a osteoporóza. Konzumentky kávy v menopauze jsou ohroženy ztrátou vápníku, ztrátu lze ale vynahradit vypitím denní dávky 30 mililitrů mléka.

Osoby trpící gastritidou, peptickými vředy jícnu nebo dvanáctníku by se měly kávě vyhnout, neboť by mohla zhoršit jejich zdravotní stav. Stejně tak kardiaci a lidé s vysokým krevním tlakem by měli její konzumaci zvážit. Kofein zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob. Neměl by se užívat ani ve stresu a při psychické zátěži, kdy je tlak krve také vyšší. Došlo by totiž ke zvýšení dvojitě – jednou kvůli nemoci či stresu, a podruhé důsledkem požití kofeinu.

Prokazatelná je také závislost na kávě. Pokud si myslíte, že byste se bez své ranní kávy v žádném případě neobešla, můžeme už hovořit o lehké formě závislosti na kofeinu a dalších alkaloidech. Nicméně „absťáky“ jako takové vám nehrozí. Jestliže by vás okolnosti nutily žít po několik dní bez vašeho oblíbeného nápoje, možná by se u vás zhruba po 36 hodinách na nějakou dobu objevila bolest hlavy, malátnost nebo mírně zhoršená činnost zrakového a sluchového centra.

Káva jako lék
Káva může mít léčivé účinky, ovšem za předpokladu, že její spotřeba nepřesáhne tři šálky denně. Konzumenti kávy jsou více chráněni před určitými chorobami. Používá se také jako katalyzátor k jiným látkám, například k acylpyrinu, jehož účinek zrychlí a zesílí. Při astmatickém záchvatu jsou bronchy staženy a kofein spolu s teofylinem je uvolňují. Teofylinové preparáty jsou proto součástí antiastmatik.

Kofein a další látky obsažené v kávě tlumí bolest a bývají součástí analgetik. A pomáhá i astmatikům. Kofein bývá úspěšný při léčbě určitých typů migrén. Některé migrény způsobují povolení stěn cév v mozku, a právě léky s kofeinem podporují stažení těchto cév.

Látky v kávě obsažené stimulují činnost tlustého střeva. Častější čištění tohoto orgánu vyrovnává jeho činnost a tím se snižuje náchylnost ke zhoubnému onemocnění. Pijete-li tři šálky kávy denně, hrozí vám menší riziko vzniku cirhózy jater a cukrovky.

Pokud nevzhledný stav zubní skloviny u někoho kladete za vinu kávě, jste na omylu. Složky tohoto nápoje totiž působí proti vzniku zubního kamene. Vědecký tým z Anconské university objevil v kávě látky, které zabraňují šíření bakterií napadajících zuby. Antibakteriálně působící látky napomáhají ničit streptokokové mutanty mikrobů, jež se usazují na zubech a způsobují jejich kazivost.

Kam na nejlepší kávu?
Degustace vítězných vzorků káv ze soutěže Cup of Excellence 2008, což je vysoce hodnocená mezinárodní soutěž, která vybírá ty nejlepší kávy vypěstované v dané krajině a roce. Akce je otevřená pro všechny milovníky kávy. Jako dezert ke kávě budou podávány výborné bio zákusky.

Je to první veřejná degustace toho nejlepšího, co současná rwandská a kolumbijská káva může nabídnout. Budete mít možnost ochutnat 20 vítězných káv, které prošly nemilosrdným sítem mezinárodní poroty na soutěži, o titul se ucházelo až 1000 vzorků. Ve Rwandě se soutěž konala vůbec poprvé a v Columbii skončila před pouhými několika dny. To znamená, že na stolech budou jen několik týdnu staré sklizně z nejlepších plantáží obou kávových velmocí!

Nejlepší světovou kávu můžete ochutnat ve čtvrtek 23. října od 17.00 hodin v pražské kavárně Bio Zahrada nedaleko náměstí Míru.

Pijete kávu? Kolik kávy vypijete za den? Umíte si ráno bez ní představit? Máte nějakou oblíbenou odrůdu?

   
20.10.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] paul.mat [*]

  Já bez kávy nevydržím. Piju každodenně, ale vyhledávám opravdu tu kvalitní. Nakupuji na www.kamikava.cz a jsem moc spokojen.

  superkarma: 0 22.10.2015, 22:43:39
 2. [42] karolina78 [*]

  Taková káva do kanceláře, to je pro mě spíše lék, jelikož je odpoledně těžký zůstat plně při vědomí bez kofeinu

  superkarma: 0 20.11.2013, 11:39:46
 3. [41] sdrawa [*]

  U mě negativní účinky nehrozí, já kávu miluji, je to moje palivo, můj životabudič. Hlavně káva illy, tu piju snad každý den, chutná mi totiž ze všech nejvíce

  superkarma: 0 19.07.2013, 02:26:54
 4. avatar
  [40] saruz [*]

  piju kávu tak 3-4x denně

  superkarma: 0 28.02.2013, 22:35:13
 5. avatar
  [39] Jájja [*]

  Nkondjock A.

  Research Center for Military Health, P.O. Box 906, Yaounde, Cameroon; Yaounde Military Hospital, P.O. Box 12794, Yaounde, Cameroon.

  Habitual coffee drinking has been associated with a reduced risk of mortality and chronic diseases, including cancer. The favourable influence of coffee is supported by several plausible mechanisms due to the presence of a variety of biological compounds such as caffeine, diterpenes, caffeic acid, polyphenols as well as volatile aroma and heterocyclic substances. Current evidence suggests that coffee consumption is associated with a reduced risk of liver, kidney, and to a lesser extent, premenopausal breast and colorectal cancers, while it is unrelated to prostate, pancreas and ovary cancers. Coffee drinking may still help reduce death due to liver cancer.

  zdroj Cancer Letters, 2008

  Asi toliko k tomu, že pití kávy je spojeno s vyšším rizikem rakoviny.

  superkarma: 0 20.10.2008, 18:43:11
 6. avatar
  [38] Eliza [*]

  gentiana: to je fajn, hlavně že si pochutnáte Osobně nedám dopusti na Carte noir a plantážní kávy z Brazílie

  superkarma: 0 20.10.2008, 15:45:20
 7. avatar
  [37] KatherineDickinson [*]

  kafííííčkooo je mňam mňam a nemohla bych bez něho být! není nad to si večer vklidu sednout, dat si horké a k tomu

  superkarma: 0 20.10.2008, 13:42:42
 8. avatar
  [36] Pentlička [*]

  Mám kafe ráda a piju ho pokaždé jinak, ale vždycky si ho musím osladit. Hořké kafe bych nevypila.

  superkarma: 0 20.10.2008, 13:27:22
 9. avatar
  [35] Canadian [*]

  1. kdyz pracuju nebo se tak potrebuju tvarit, tak ano
  2. jednu, nekdy dve. Kdyz mam volno tak to piju jen vyjimecne.
  3. kafe je to jedine, co me ve tri rano uvede do stavu vztyceneho. Pokud tomu rikate rano...
  4. Illy

  superkarma: 0 20.10.2008, 12:49:44
 10. avatar
  [34] ToraToraTora [*]

  Kruciš, být to blíž, tak jedu koštovat hned...

  superkarma: 0 20.10.2008, 12:28:01
 11. avatar
  [33] wich [*]

  Žábina: Taky si děláme doma presso a je to úplně něco jiného

  superkarma: 0 20.10.2008, 12:12:51
 12. avatar
  [32] kačinka [*]

  sigi: 26 jsem na tom úplně stejně, někdy obdlívám i s tím kafem. A kdybych si ho ráno neudělala, bych se nepos**la.
  Jdu si uvařit další

  superkarma: 0 20.10.2008, 11:46:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Žábina [*]

  když jsem nastoupila do své první práce, uvařila mi tenkrát kolegyně první kafe, normálního turka bez cukru a oznámila mi, že správnej kafař nesladí
  to mi vydrželo doteď, sladký kafe bych nevypila, akorát toho turka už si dávno nevařím, loni jsme si k Vánocům nadělili mašinku za 20.000 která umí výborné preso a hlavně kapučíno
  v práci piju instatní Jacobs Velvet, ale po příchodu domů moje první cesta vede k našemu stroječku

  superkarma: 0 20.10.2008, 11:10:20
 2. [30] gentiana [*]

  Eliza: My si s Meander rozumíme. Spojila myšlenku o dvou druzích kafe s myšlenkou zhtuba v tom smyslu, že v Čehůnii aby slušné kafe pohledal. Tak jsem jí slíbila různé výdobytky z cizozemí. To finský kafe, značku jsem zapomněla, je skvělý, že si ho tam nepěstujou, je vcelku jasný, i když bych ty mrchy nepodceňovala, protože tam mají i vinohrady. Pravda, asi dva:D

  superkarma: 0 20.10.2008, 11:06:48
 3. avatar
  [29] *daisy* [*]

  Mozna jsem nevzdelanec, nicmene netusim, co je to cysticka fibroza prsu...

  "...častěji postihuje rakovina ledvin, jater a slinivky, cystická fibróza prsu a osteoporóza."

  superkarma: 0 20.10.2008, 11:04:01
 4. [28] Tini [*]

  Tak ja jsem na omdleni Spim. Kafe mi nepomohlo , tak si pujdu pro dalsi
  Jinak kavicku muzu! Mame tady v Holandsku masinku, ktere se rika Senseo, je to na principu prekapavane kavy a moc mi to chutna! Kavu ale musim s mlekem a cukrem

  superkarma: 0 20.10.2008, 10:59:40
 5. avatar
  [27] wich [*]

  Evikus: Určitě mohla, u svých koček bych to tak udělala, ale tenkrát to byl záskok za kolegyni a tělocvična plná labutí

  superkarma: 0 20.10.2008, 10:53:51
 6. avatar
  [26] sigi [*]

  Kafe potřebuju k životu. Ráno mě probere a při mém tlaku 90/50 mě i zachrání před omdlením

  superkarma: 0 20.10.2008, 10:30:44
 7. [24] Pianistka [*]

  Já kafe miluju, ale teď jsem si ho musela (jako skoro všechno dobré ) na 9 měsíců odpustit, protože mi žaludek těžce stávkoval. Doufám že už konečně tento týden porodím a těším se aspoň na jedno pořádné velké a silné kafe, i kdyby po něm mimiňák tejden nespal

  superkarma: 0 20.10.2008, 10:08:51
 8. avatar
  [23] átéčko [*]

  Mně chutnají kolumbijské kávy, ale nejlepší byla indická káva. Doma piju instatní zelenou "jakobsku" , nebo tmavě modrou "tchibovou" . Ale nejraději presíčko bez cukru a mlíčka prosím

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:58:17
 9. [22] Lindaa [*]

  Nepiju, nechutná mi...ale voní nádherne a bezne manzelovi ocuchávám hrnek

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:43:37
 10. avatar
  [21] Evikus [*]

  wich: No to se teda divím, že ses nepo....
  Ale vždyť ses mohla omluvit a odskočit si, ne? Jsme lidi

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:38:57
 11. [20] mindulinka [*]

  Káva mi úžasně voní, ale zase tak moc nechutná. Jedno kafe za měsíc a přebité mlíkem.

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:26:13
 12. avatar
  [19] Suzanne [*]

  Eliza: ona se ta finská káva ve Finsku praží, ale samozřejmě se dováží (http://www.kava-online.cz/tradice-piti-kavy/finsko/finove-jsou-v-piti-kavy-jednicka/)

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:11:26
 13. avatar
  [18] wich [*]

  Evikus: Taky má u mne káva mírně projímavé účinky. A jednou jsem ji vypila právě před tím aerobikem. A trpěla jsem 55 minut , neb nemůžu z lekce odejít

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:04:39
 14. avatar
  [17] Eliza [*]

  gentiana: Meander: Nechci Vám kazit kšefty , ale mám obavy, že se jiné odrůdy než Arabika a Robusta se na veliko nepěstují a moc by mě zajímalo, kde se ve Finsku to kafe může pěstovat, portože kávovník je mrška velmi citlivá na nízké teploty.
  Jinak kávu z Dominikánské republiky jsem si koupila a byla moc fajn, přišla mi taková příjemně aromatická , takže dobrou chuť.

  Moc by mě zajímalo co je to za nemoc - cystická fibróza prsu a vážně nahradí úbytek vápníku mléko v dávce menší než malej panák?

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:03:48
 15. avatar
  [16] wich [*]

  Kávu se teď snažím omezovat. Partner dělá výborné presso z Lavazzy Rosa a už jsme pili moc často. Ve studiu si dělám Jacobs Velvet. Kávové nápoje 3v1 apod. jsem přestala pít (nebo jen když jsou zhoršené podmínky), dřív mi chutnala, ale v poslední době me z nich bolel žaludek

  superkarma: 0 20.10.2008, 09:00:16
 16. avatar
  [15] Suzanne [*]

  Meander: v celém světě koupíš víceméně jen arabicu a robustu, mají 95% produkce. Zbytek je liberica, která je velmi hořká, tudíž méně oblíbená, a pak nějaké místní produkce. Takže stejně se i ty exotičtější druhy vyrábějí z těch prvních dvou zmíněných. Ty se pak liší podle místa vzniku, způsobu zpracování a pražení, a seženeš jich tu spoustu V tomto ohledu mě překvapilo Makro, například. Dokonce tu seženeš kopi luwak, což je velmi exotická záležitost (zrna kávy nejdřív sežerou cibetky a když projdou téměř neporušené trávicím traktem, teprve se sbírají a praží). Abych pravdu řekla, nejsem tak chytrá, protože bych ráno snědla ruský vejce, ale protože jsem dostala brožurku a popíjím právě cibetkovou kávu přímo z Indonézie, kterou jsem včera dostala darem.

  superkarma: 0 20.10.2008, 08:57:05
 17. avatar
  [14] m.k. [*]

  kafe mužu a hlavně musím

  superkarma: 0 20.10.2008, 08:41:59
 18. avatar
  [13] Evikus [*]

  Kdybych si dala kafe před tím, než jdu na aerobik, tak bych možná ani nestihla na ten aerobik dojít
  Kafe je nejlepší lék proti zácpě

  superkarma: 0 20.10.2008, 08:28:14
 19. avatar
  [12] Zázvorka [*]

  Kafe nepiju bo mi nechutná
  Když jsem ho zkoušela v pubertě pít, abych byla IN, tak jsem děsně trpěla
  A co mi vadilo nejvíc? To, jak se mi bouřily i chuťové pohárky na jazyku a "vstaly". Měla jsem pak jazyk celý den jak struhadlo - lehly mrchy až po večerním čištění zubů (a jazyku - dříve se jim nechtělo) a bylo mi dobře až ráno po vyspání .
  Teď jsem poučená a v pohodě, protože kafe nepiju!
  A nejsem závislák!

  superkarma: 0 20.10.2008, 08:16:58
 20. avatar
  [11] mmarianne [*]

  Mě dnes nějak nedokázala vzbudit ani první ranní káva. Jdu si uvařit další kýbl smrťáka, snad mě probere.

  superkarma: 0 20.10.2008, 07:33:08
 21. avatar
  [10] Věrulinka [*]

  Bez ranní kávy jsem k ničemu , ta mi nastartuje

  superkarma: 0 20.10.2008, 06:20:17
 22. avatar
  [9] kosmokosmo [*]

  prijde mi to trochu bez ladu a skladu...
  a pomaha to i astmatikum
  no ovsem lipidicke oleje vedou

  superkarma: 0 20.10.2008, 04:50:17
 23. avatar
  [8] aninas [*]

  1. ano
  2. jednu maximalne dve
  3. ne
  4. oblibena odruda? No cerna

  superkarma: 0 20.10.2008, 04:03:04
 24. avatar
  [7] Meander [*]

  hodnotné, zasr. prsty

  superkarma: 0 20.10.2008, 01:00:41
 25. avatar
  [6] Meander [*]

  gentiana: Poslední víno, co jsem otevřela, mělo být velmi hodotné, ale chutnalo jako lepidlo na letadýlka. Mě nějakej aceton nerozhodí

  superkarma: 0 20.10.2008, 01:00:19
 26. [5] gentiana [*]

  Meander: Tak jo, pokud to teda naši nevyžahli. Ale obojí je silný jak sviňa, takže to na první ochutnání chutná jako něco mezi ředidlem a apokalypsou, takže snad ne:D - a tajemsství třetinového dávkování jsem nesdělila.

  superkarma: 0 20.10.2008, 00:51:42
 27. avatar
  [4] Meander [*]

  gentiana:
  Beru všechno. Inspirovala jsi mě, stala jsem se závislou na kávě A jestli v Albertu přestanou prodávat to Alpro Natur sojový mlíko, podpálím jim toalety.

  superkarma: 0 20.10.2008, 00:39:57
 28. [3] gentiana [*]

  Meander: hele, jestli chceš, tak mám finský biokafe a něco z Dominikánský republiky, ale oboje načatý. Pak jsem se odstěhovala a tady nemám stroj na espresso, takže je to zabedněný někde u našich.
  A koneckonců se můžu podívat po něčem v tom biokšeftě za rohem.

  superkarma: 0 20.10.2008, 00:36:00
 29. avatar
  [2] Meander [*]

  Jo.
  Asi dva litry.
  Umím, je hnusný.
  Tady se dá běžně koupit nějaká jiná pdrůda mimo Arabica, Robusta a směsi těchto dvou?

  superkarma: 0 20.10.2008, 00:10:42
 30. [1] gentiana [*]

  "amotná káva, pokud ovšem nesladíte pěti kostkami cukru, obsahuje jen malé množství energií."

  Hm? A jakých?

  superkarma: 0 20.10.2008, 00:05:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme