Při své návštěvě Palerma jsem nemohla minout nejhezčí památky, které lze obejít celkem snadno, všechny se nacházejí v centru města. Královou je majestátná katedrála, kterou najdete na Piazza Cattedrale. Na náměstí katedrály. Jak jednoduché...

katedrála 1

Na rozdíl od jiných evropských katedrál není tato stavba vysoká, ale je velmi rozsáhlá do šířky. Je postavena v arabsko-normanském stylu, její základy pocházejí z roku 1184, nejdříve zde byl postaven kostel. I když se v celkové stavbě katedrály odrážejí další stavební styly, celkově vypadá tato stavba monumentálně a harmonicky. Před katedrálou je rozsáhlý park s lavičkami, trávníkem, květinami a palmami. Katedrálu lemuje rušná ulice s mnoha krámky a stánky, malými restauracemi, kde si můžete dát pravé italské silné kafe „na stojáka“.

katedrála 2

Pokud půjdete do katedrály, pak se připravte na to, že prohlídky jsou placené. Co mne zaujalo je možnost vyjít na střechy katedrály, projít se po nich a pozorovat okolí z výšky, být na blízku monumentálním zvonům, těšit z pocitu „být tady nahoře“. Navíc si uděláte krásné fotky. Katedrála má čtyři zvonice, které ční nad rozlehlou budovou, pocházejí postupně ze 14., 15. a 16. století. Je to zajímavý zážitek. Je ale také zpoplatněný, připravte si 8 E.

katedrála 3

Interiér katedrály je velmi pozoruhodný, kromě majestátných hrobek šlechticů a významných členů královské rodiny se ve výklenku kaple svaté Rozálie ukrývá stříbrná schránka s ostatky patronky měst. V katedrále také nemůžete minout bohatě zdobený portál ze 14. století, nádherná mozaiková okna a klenuté oblouky.

Katedrála 4

Jestliže máte rádi takovéto památky, pak se sem určitě při návštěvě Palerma vypravte. Okolí katedrály je krásné, v blízkosti jsou i další památky.

Foto: archiv autorky

Moje předchozí články:

Reklama