Bulvár

Kastelánova žena: Rozhovor s Janou Bojčukovou, první dámou hradu Švihov

Napadlo vás někdy, jak tráví čas ženy, které spojily svůj život s mužem z hradu či zámku, tj. s kastelánem? Víte, že často opustily svoje zaměstnání, aby mohly následovat své partnery na sice krásnou, leč mnohdy často odlehlou historickou památku?

Dnes si budeme povídat s jednou z nich. Jmenuje se Jana Bojčuková a se svým manželem Lukášem obývá úchvatný Vodní hrad Švihov. A i když se Švihov nachází v obci, tj. není tak úplně odtržena od moderního života, přesto jsou její dny tak trochu jiné, než kdyby manžel pracoval například v místní hospodě. „Bude tu teprve rok, ovšem za hrad už se pere,“ říká pyšně její manžel, kastelán Lukáš Bojčuk.

Jana Bojčuková, foto: archiv Jany Bojčukové

Jana na Švihově

První dáma (prezidentova žena) reprezentuje a věnuje se obvykle charitě. Má kastelánova žena rovněž nějaké specifické povinnosti?
Můj muž ode mě očekává, že budu umět to, co on, a postupně se mu to daří. Jsem společenský člověk a dělá mi radost, když mohu Lukáše doprovodit na různé akce, kde se potkávám s jeho kolegy a kolegyněmi.

A jak jste sžila s samotným hradem? Máte už nastudovanou jeho historii, znáte doslova každá kámen jako váš manžel?
Každý kámen ještě neznám, ale postupně na tom pracuji. Hrad je mi velmi blízký a mám k němu krásný vztah. Několik let jsem tu působila jako průvodkyně a zamilovala jsem se nejen do hradu...

Nebyla by třeba nějaká pikantní zajímavost z místních legend, na kterou bychom zkusili nalákat naše čtenářky k návštěvě hradu?
O místních legendách se čtenářky dozví na prohlídce, ale já bych je chtěla nalákat na atmosféru hradu, kterou zažijí, jen když vstoupí dovnitř hradu a nasají tu úžasnou náladu dávných dob. A když budou mít štěstí, zjeví se jim Černá švihovská paní, která se převtělila do černé kočky.

To mi připomíná, že bydlíte přímo v areálu hradu - v domě, který má také svou bohatou historii. Bojíte se tam? Spala byste v klidu, kdyby váš manžel musel někam odcestovat? Říká se, že místní pán Půta Švihovský byl pěkný darebák a že ho odnesl čert...
Zatím jsem na hradě nebyla úplně sama, ale někdy o tom přemýšlím, jaké by to bylo. Přiznám se, že trošku bych strach měla, ale ne z Půty Švihovského, ten obývá hrad a přímo tam bych ho v noci v žádném případě rušit nešla.

Švihov, foto: www.vyletiky.cz

Pojďme zpět od legend k současnosti. Pracovní doba kastelána jistě není OD-DO. Navíc předpokládám, že ještě večer má potřebu probírat se svou ženou události dne. Umíte naslouchat a případně i v některých věcech už poradit?
Máte pravdu, pracovní doba opravdu není od-do. I ve volném čase, kdy by nemusel být na hradě, tak tu je a pobíhá a řeší problémy. Jsem mu dobrým posluchačem a ráda řeknu svůj názor na danou věc. Myslím, že je rád za můj názor, ale má svou hlavu a vždy si vše vyřeší po svém...

Pokud se náhodou přece jen někdy objeví volný den, jak jej s manželem trávíte? Napadne vás například jet obhlídnout „konkurenční“ památku, nebo se naopak podobným výletům vyhýbáte obloukem?
Máme rádi konkurenční památky... Čerpáme na nich inspiraci a dokonce na jedné konkurenční památce jsme se vzali (usmívá se).

Jana Bojčuková s manželem, foto: archiv Jany Bojčukové

Jana Bojčuková s manželem mimo „jejich revír“

Když nyní porovnáte to, co jste si představovala před svým působením na hradě, s realitou, v čem je největší rozdíl?
Mé představy byly zpočátku velmi naivní. Když bydlíte na památkovém objektu, má to své pro a proti. V sezoně nemáte skoro žádné soukromí a příliš klidu si člověk neužije, ale vyrovnává to právě ta atmosféra hradu, která mi před lety učarovala.

V létě se koná na hradě řada kulturních akcí. Návštěvníci vám neustále chodí prakticky pod oknem. Sledujete veškeré dění nebo od něj někdy raději utíkáte „za hradby“?
Zatím sleduji, ale už začínám mít zaječí úmysly a na některé velké akce utéct za hradby...

Nechci, aby článek vyzněl negativně, ale myslím, že by bylo zajímavé zmínit nějaké návštěvnické nešvary, které vašeho manžela nejvíc štvou. Co by takový vzorný turista (resp. jeho rodina) na hradě rozhodně neměli dělat? Které prohřešky vašeho manžela nejvíce vytáčí?
Nejvíce ho vytáčí bezohlední návštěvníci. Např. když nechají volně pobíhat svého psího mazlíčka a neuvědomí si, že na nádvoří jsou i malé děti, kterým by mohl ten pes ublížit. To samé se týká cyklistů, kteří doslova prosviští skrz nádvoří a opět mohou ohrozit jiné návštěvníky. A přitom je tak snadné z kola slézt a vést ho či pejska mít na vodítku...

To je pravda. Tak na závěr ještě optimisticky. Kdybyste měla za sebe čtenářky pozvat na hrad, jak by taková pozvánka zněla?
Ráda bych čtenářky pozvala, aby zažily romantiku hradu, kde se políbila gotika s renesancí.
Myslím, že se jim mohou líbit krásné interiéry a samozřejmě hradní kuchyně, která je plná nádherných forem a v neposlední řadě je musí určitě lákat výhled z nově otevřené hradní věže.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se sezona vydaří.

Poznámka redakce: Paní kastelánová ze Švihova pracuje na Akademii věd jako viroložka...

Přečtěte si také:

   
13.05.2016 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [24] gerda [*]

  peetrax — #23Tak to bys koukalaSml57

  superkarma: 0 14.05.2016, 07:09:42
 2. avatar
  [23] peetrax [*]

  chanahd — #19 třeba to těm knihovnicím zas tolik nevadí. Sml54

  1. na komentář reaguje gerda — #24
  superkarma: 0 13.05.2016, 23:33:27
 3. avatar
  [22] kobližka [*]

  chanahd — #19 U nas je to obdobně,taky je upřímně lituju.

  superkarma: 0 13.05.2016, 22:22:15
 4. avatar
  [21] AmeA [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 13.05.2016, 22:16:16
 5. avatar
  [20] chanahd [*]

  Jinak tedy naposled jsem při návštěvě hradu zažila nějaké předvádění dravců. Nebylo to špatné, ale dravec toho měl evidentně plné zuby.

  superkarma: 0 13.05.2016, 20:40:32
 6. avatar
  [19] chanahd [*]

  kobližka — #11 No, u nás v knihovně, aby udrželi návštěvnost, tak je to fakt šílený. Nejen tedy fůra dětí ze základek na něco ke čtení, to ještě chápu. Ale oni tam i zpívají, bubnují, hulákají... že se v tom ani nedá číst. Máme bohužel spojené dětské a dospělé, ač je to knihovna rozlohou velká. A do toho chudáci knihovnice v převlecích za Pipi, čarodějnice a kdo víc co ještě.

  1. na komentář reaguje kobližka — #22
  2. na komentář reaguje peetrax — #23
  superkarma: 1 13.05.2016, 20:39:11
 7. avatar
  [18] SNÍŽEK [*]

  na Švihov jsme se chtěli podívat,ale tehdy byl uzavřený a máme to moc daleko,škoda Sml80

  superkarma: 0 13.05.2016, 20:38:45
 8. avatar
  [17] Mickey Mouse [*]

  gerda — #6 Výklad o architektuře, historii a jiných "pamětihodnostech" si člověk může přečíst klidně doma. Stejně dnes průvodci na hradech více fungují jako hlídači, kteří jen sledují návštěvníky, aby nelezli a nesahali kam nemají.

  Myslím, že většina lidí jede na hrad proto, aby zažila tu atmosféru. Proto většina naopak dá přednost návštěvě nějaké akce s dobovou maškarádou, trhem a cirkusem.

  V knihovnách je to podobné: akce dělají proto, že by jim tam jinak skoro nikdo nepřišel. A už dávno se knížky půjčují domů, takže v knihovně je prostor pro propagaci čtení, knížek a příběhů různými přednáškami, divadélky, dílnami, koncerty a podobně. Rozhodně mi to připadá lepší, než prázdná budova, kam přijde 10 lidí za den.

  superkarma: 2 13.05.2016, 15:32:52
 9. avatar
  [16] kobližka [*]

  gerda — #12 Kvaifikovaný výklad je bezva,jenže já si z něj stejně za týden prd pamatuju.U tebe je to asi jiné Sml16 a pokud děti zlobí,nebo je to nudí,rozhodně bych je tam netahala,pro ostatní je to docela obtěžující.

  superkarma: 0 13.05.2016, 14:41:25
 10. avatar
  [15] ohnivazenaMagdalena [*]

  Hrady a zámky to je moje! Ovšem "kvetu" z některých průvodců. Ne že by neměla dotyčná osoba nastudovánu historii- ovšem mluva je tragická. Stalo se nám to mnohokrát. Šlapání na jazyk, mluvení tak tiše že slyší sotva sebe......nebo odfláknuto rychlostí-"už abych to měl za sebou". Když dám 500,- za vstupné a výklad stojí za....tak jsem opravdu naštvaná.

  superkarma: 2 13.05.2016, 13:54:39
 11. [14] bobani [*]

  to by se mi asi líbilo

  superkarma: 0 13.05.2016, 13:46:13
 12. avatar
  [13] gerda [*]

  luneta — #8To chce si předtím pojišťovat něco o té památce, do které právě jduSml58. Je vždycky lepší už aspoň něco málo vědět a potom už to není taková otrava. Líp se to vstřebává, protože to navazuje na předchozí znalosti.

  superkarma: 0 13.05.2016, 12:15:15
 13. avatar
  [12] gerda [*]

  kobližka — #11Kdybych byla malé dítě, asi by mě ty taškařice možná i bavily. Jako dospělá ale stojím spíš o ten kvalifikovaný komentář. Což je ode mě sobecké, protože pobavit se přece mají i děti. Aby nezlobily a nenudily se.

  1. na komentář reaguje kobližka — #16
  superkarma: 1 13.05.2016, 12:12:10
 14. avatar
  [11] kobližka [*]

  gerda — #6 Mě se to zase naopak líbí.Že prohlídky hradů a zámků nejsou jen nějakou nudnou přednáškou.Líbí se mi noční kostýmové prohlídky,šeřmířské souboje,sokolníci....tohle všechno na hrady prostě patří.

  Ale s těmi knihovnami máš tak trochu pravdu.Naše městská knihovna se několkrát umístila v nějakých akcích na předních místech,ale už to přestává být klasická knihovna.Pořádají se tam všelijaké vernisáže,kluby,senioři tam čtou dětem pohádky,maluje se tam....někdy ty knihovnice docela lituju.

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  2. na komentář reaguje chanahd — #19
  superkarma: 1 13.05.2016, 10:51:45
 15. [10] slávenka [*]

  slávenka — #9pěkný rozhovorSml67

  superkarma: 0 13.05.2016, 10:48:57
 16. [9] slávenka [*]

  Být kastelánkou nebo paní kastelánovou to by se mi také moc líbilo.Sml16.Snila jsem v mládí o povolání "průvodkyně" po hradech a zámcích. Sml16 Návštěva hradů, zámů, kostelů, klášterů, starých památek a vůbec historie, mě baví.

  1. na komentář reaguje slávenka — #10
  superkarma: 0 13.05.2016, 10:47:07
 17. avatar
  [8] luneta [*]

  gerda — #6když to máte těžký,manžel by se rád podíval na nějaký hrad se mnou a mě by tam dostal jedině kdyby tam byly nějaký stánky nebo moc vtipný výklad,protože jinak je to pro mě nuda.Pořád jenom obrazy a nábytekSml80

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 0 13.05.2016, 10:26:32
 18. avatar
  [7] Kadla [*]

  gerda — #6Nojo, je to průšvih, že návštěva hradu dnes těžko konkuruje počítačovým hrám a tak... Já chození po hradech a zámcích miluju...

  superkarma: 1 13.05.2016, 10:19:43
 19. avatar
  [6] gerda [*]

  To by se mi taky líbilo, kdybych měla její roky a možnost výběruSml67 Jen se mi zdá, že teď, aby se udržela návštěvnost, se na hradech a zámcích pořádají nejrůznější maškarády - a to já ráda nemám. Jenže je to nutné, stejně jako třeba musí knihovnice v městských knihovnách dělat dětem kašpárky s čepičkou na hlavě, aby udržela zájem a přitáhla k četbě. Šou ve všem a všudeSml24

  1. na komentář reaguje Kadla — #7
  2. na komentář reaguje luneta — #8
  3. na komentář reaguje kobližka — #11
  4. na komentář reaguje Mickey Mouse — #17
  superkarma: 1 13.05.2016, 10:18:14
 20. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Kastelánka bylo moje vysněné zaměstnání kolem 13-14 let. Ohromná romantika.

  superkarma: 1 13.05.2016, 10:07:05
 21. [4] Oska [*]

  zajímavý článek, taky by mě to bavilo být hradní paní, ale v noci bych se počurala strachySml52

  superkarma: 3 13.05.2016, 08:52:23
 22. avatar
  [3] Kadla [*]

  Tyjo, taky bych brala kastelánování. Jako dítě jsem snila, že bydlím na hradě Sml30 Dík za prima rozhovor Sml67

  superkarma: 1 13.05.2016, 08:45:02
 23. [2] ZdenaZ [*]

  pěkné povídání Sml67

  superkarma: 0 13.05.2016, 08:36:10
 24. [1] Andreadornova [*]

  To musí být nádhera

  superkarma: 0 13.05.2016, 06:55:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme