Máme tu první příspěvek k dnešnímu tématu. Zaslala ho čtenářka ToraToraTora a zaobírá se podzimní plodinou, na které si povětšinou moc nepochutnáte (tedy nejde-li zrovna náhodou o její jedlou formu, což není případ tohoto příspěvku). Už víte? Ano, řeč je o kaštanech...

Podzim

Ze stromů začalo opadávat listí a z bot bláto. Rtuť teploměru se zbaběle schovává kdesi dole a již několikrát mne trefil padající kaštan. I přestože je jich jak hnoje, děti je sbírají a nosí domů jako by to byla poslední sezona. Každoročně. To jsou tak jediné plody, jejichž likvidace mi hrozí. Bydlíme v centru v bytě bez zahrádky, terasy či jakéhokoliv jiného výběhu.

Nějakou moudrou hlavu napadlo, že kaštan je báječný nápad pro městskou zeleň. Jsme tou hnědou municí doslova obšancováni. Kamkoliv bych šla, musím projít kolem minimálně jednoho stromu. Děti si okamžitě začnou cpát kaštany do kapes. Když nestačí kapsy, použijí čepice, kapucu nebo mladšího bráchu. Vycpou mu oblečení jak sele nádivkou. Když pak chtějí vytáhnout kapesník, nebo nedejbože udělat krok, trousí kaštany. Jen letos jsem přišívala tři natržené kapsy, které kapitulovaly pod tíhou té hnědé pomsty.

Už jich máme doma asi tunu. Pohledem do koruny stromů jsem se ujistila, že tak vagón jich ještě bude. „Proč je sbíráte?" ptám se jednou na vycházce. „Protože padají." Na blbou otázku blbá odpověď a fakt chci vidět toho borce, který mou dceru jednou pojme za manželku.

Včera mi říkala, že je spotřebujeme. Prý budou na výtvarce vyrábět zvířátka. Hm, tak to bysme měli, čtyři kousky půjdou z domu. Jak znám její vytrvalost, na víc jak dvě srnky to nevidím. Při minulém kaštonobraní jsem se pokusila přesvědčit děti, aby vyrobily alespoň housenku....nějakou dlouhou. Za okamžik dcera vyfrkla housenku ze třech kaštanů a dalších pět minut mi vysvětlovala, jak je to ještě mláďátko a když bude papat, jak do příštího roku vyroste, protože je to zvláštní druh......zeťáku sorráč.

Alespoň kdyby to bylo k jídlu. Že není, nechápe zatím jen náš nejmladší a vytrvale se snaží dokázat nám opak. Nebráním mu, koneckonců nikdy se mu tak pěkně neleskne srst jako právě na podzim.

Takže to dopadne asi jako loni. Donutím učitelku ve školce, aby vyhlásila sbírku pro lesní havěť pod pohrůžkou, že jí je tam donesu tak jako tak, protože děti v téhle zvrácené zábavě na vycházce podporuje. S podivem je to u prostředního syna. Jednou si schoval kaštan do botičky, aniž bych to tušila, chtěla jsem mu ji obout. Řevu jsem nedbala, protože ráno mu přeci ještě byla a do odpoledne noha nevyrostla... No, našla jsem ho, ale vypadal, že se do konce života už na kaštany nepodívá. Omyl.

Co k tomuhle období říct... snad jen, že je rok od roku kratší, v Obi jsem viděla o víkendu nazdobený stromeček.

Muhehe...
ToraToraTora

Téma dne: Podzimní plody

Jak nakládáte s podzimními plody?

Na zahrádce dozrávají jablka, hrušky, ořechy... je čas vmyslet, co s takovým množstvím podzimních plodů letos podniknete. Ale to možná házím trávu do větru, vždyť každý přece má nějaký svůj zaběhnutý způsob jeho „likvidace“. Rozdáváte ovoce po příbuzných, skladujete ho ve sklepích, zavařujete, sušíte? Pište mi své tipy, jak skladovat či likvidovat podzimní plody! Poraďte ostatním čtenářkám a podělte se o své zkušenosti. Anebo mi napište nějakou veselou historku, kterou máte s podzimními plody spojenou. Vaše příspěvky (dlouhé minimálně jako tento odstavec) očekávám v redakčním e-mailu. Získat za svůj příspěvek můžete skvělý Lipton bílý čaj v pyramidových sáčcích a k němu barvu na vlasy Palette intensit color creme COOL BLONDS.

Reklama