Zdraví

Kašel trápí velké i malé pacienty. Jak jim pomoci?

Zvýšená teplota, zimnice, úporný kašel a bez kapesníku nedáte ani ránu - znáte to? Většině z nás se tyto příznaky nevyhnou minimálně dvakrát za rok. To je pak třeba zachumlat se do peřin a dopřát si horký čaj s citronem. A kašel? Řekněme si, jak na něj.

Proč vlastně kašleme?

Levopront

Kašel je přirozeným obranným mechanismem. Přesto je třeba ho zejména v počátcích onemocnění tlumit, protože pacienta velmi vyčerpává a celkově mu znepříjemňuje život. Nejprve přichází suchý kašel, může být záchvatovitý i způsobovat změnu zabarvení hlasu. Nemocný také kašlem ohrožuje virovou infekcí své okolí.

Při léčbě suchého, dráždivého kašle podáváme tzv. antitusika, přípravky které zklidňují podrážděnou sliznici a tlumí kašel. Mezi antitusika patří například přípravek Levopront[1] obsahující léčivou látku levodropropizin, kterému dnes odborníci dávají přednost před dříve hojně používaným kodeinem, který nese riziko závislosti a tlumí dechové centrum. „Antitusický účinek levodropropizinu je srovnatelný s účinkem centrálně působících léčivých přípravků, oproti nimž však levodropropizin vykazuje lepší snášenlivost, zejména s ohledem na centrální sedativní účinky,” uvádí ve svém textu Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy[2].

Po několika dnech přechází suchý kašel na kašel vlhký (produktivní). U tohoto typu kašle již není vhodné tlumení, ale naopak podpora odkašlávání a odstranění hustého hlenu z dýchacích cest. Při produktivním kašli dbejte na zvýšený přísun tekutin, ato i v noci, což zajistí ředění hlenu a také to, aby organismus nebyl dehydratovaný.

Levopront

Na co nezapomenout?

●      Tekutiny

Dopřejte si jich dostatek, ideální jsou bylinkové čaje a směsi s obsahem lípy nebo podbělu. Pokud máte doma malého pacienta, stačí, když mu budete podávat tekutiny v malých dávkách, ale pravidelně.

●      Netrapte se s ucpaným nosem

Pro velkého i malého pacienta je ucpaný nos pěkná otrava. Dbejte proto o průchodnost nosu, na pravidelné smrkání a uvolňování nosu. U velmi malých dětí je třeba použít odsávačku.

●      Podložte hlavu, bude se vám lépe dýchat

V místnosti, kde pacient spí, často, ale krátce větrejte. Snažte se udržovat vzduch vlhký, protože suchý vzduch zbytečně dráždí ke kašli.

●      Inhalace - levná a přitom účinná

Svařte vodu, přes hlavu přehoďte ručník a pusťte se do toho. Pro dospělé je vhodná desetiminutová inhalace, dětem postačí pět minut. Ideálně přidejte také přísady jako rozmarýn (protizánětlivé a dezinfekční účinky), heřmánek (protizánětlivý, vhodný při zánětu horních dýchacích cest) nebo mátu (s dezinfekčními účinky, proti bolesti hlavy).

Pokud nemocného několik dní neopouštějí teploty a kašel, malátnost a únava, rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz

 

[1] Levopront je přípravek k dostání v lékárně bez receptu. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pozorně příbalový leták.

[2] Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.Levodropropizin – nové antitusikum. Farmakoterapie 2012;8(4).

   
30.01.2015 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] LindaKr [*]

  s lišejníkem beru pastilky i já. Jsou to herbalmed a vyhovují mě. Jsou jen bylinkové, takže síla tam je určitě znát :)

  superkarma: 0 09.02.2015, 15:08:41
 2. [6] bellisimma7 [*]

  většinou mi na kašel nic moc nezabírá, vyberu celé kapky proti kašli, ale stejně buchcám dál... nedávno mi docela pomohly takové cucavé bonbony, obsahují islandský lišejník, ne že by kašel úplně zmizel, ale nebyl po nich tak dráždivý a trochu se ulevilo

  superkarma: 0 31.01.2015, 16:44:04
 3. [5] vicky223 [*]

  ja som verná vitamínom od humamedix - účinne, chutne, nemusia sa prehltať - skvela podpora imunity

  superkarma: 0 31.01.2015, 16:11:17
 4. [4] Jiřah [*]

  Ta cibule s cukrem funguje.

  Také dělám a děti reptají , ale přemluvím .

  superkarma: 1 31.01.2015, 14:28:01
 5. [3] llkacaba [*]

  laurethtka1 — #1 Cibuli nadrobno nakrájet,posypat moučkovým cukrem,nechat aspoň 2 hodiny a tu šťávu po lžičkách pít,je to dobrý a účinný.

  superkarma: 3 30.01.2015, 15:02:41
 6. [2] magic11 [*]

  Osvědčila se nám KALOBA Sml67

  superkarma: 0 30.01.2015, 09:46:35
 7. [1] laurethtka1 [*]

  jo kašel, to je prevít, a zbavit se ho, to je dlouhodobý proces Sml15 jako dětem nám dávali rodiče cibulový čaj, byl to sice hnus, ale zabíralo to

  1. na komentář reaguje llkacaba — #3
  superkarma: 0 30.01.2015, 08:43:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme