Zdraví

Kardiaci jsou v chřipkové sezóně ohroženi mnohonásobně více než zdraví lidé

Kardiovaskulární onemocnění jsou v České republice i ostatních ekonomicky vyspělých zemích nejčastější příčinou úmrtí. Každý rok u nás zemře více než  50 000 lidí trpících nemocemi srdce a cév. Lidé s těmito nemocemi jsou vystaveni vyššímu riziku závažných infekcí jako je například zápal plic, a hrozbou tak pro ně může být i obyčejná chřipka. Proto by v chřipkové sezóně měli dbát zvýšené opatrnosti a nepodceňovat prevenci v podobě očkování proti chřipce.

Kardiovaskulární onemocnění vedou ke změnám cirkulace krve v organismu. V případě, že je poškozena čerpací funkce srdce (např. po infarktu myokardu) dochází k městnání krve v plicích nebo v jiných částech těla (otoky dolních končetin). Onemocní-li kardiak chřipkou, jeho boj s nemocí je obtížnější, protože více tekutiny v plicích ztěžuje odstraňování chřipkového viru. Ve srovnání se zdravým člověkem je  kardiak chřipkou ohrožen na životě až 52x více. U pacientů, kteří trpí současně kardiovaskulárním a plicním onemocněním, se zvýší riziko úmrtí v důsledku komplikací způsobených chřipkou dokonce až 435x. Kardiakovi navíc hrozí až 2x větší riziko infarktu ještě několik týdnů poté, co chřipkou onemocní.

srdce

„U pacientů se závažným onemocněním srdce a cév může mít chřipka skutečně fatální následky. Studie u těchto rizikových pacientů prokázaly, že očkování proti chřipce snižuje riziko těžkých, život ohrožujících komplikací chřipky,“ potvrzuje kardiolog MUDr. Petr Peichl, Ph.D., z Kliniky kardiologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM.

Kardiovaskulárních onemocnění zahrnuje řadu diagnóz, v ČR patří mezi tři nejčastější ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda (mrtvice) a ischemická choroba dolních končetin. Při ischemické chorobě srdeční se v důsledku zužování poškozených srdečních tepen sníží průtok krve a část srdce se tak neokysličuje. Tím dochází k poruše jeho činnosti a hrozí srdeční infarkt. Při mozkové mrtvici dochází k odumírání mozkových buněk v důsledku uzavření mozkové tepny či krvácení z poškozené cévy. Při ischemické chorobě dolních končetin dochází k jejich nedostatečnému prokrvení v důsledku uzavření tepen zásobujících dolní končetiny.

Hlavními ovlivnitelnými rizikovými faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění jsou především vysoká hladina cholesterolu, kouření, vysoký krevní tlak, nadváha a nedostatek pohybu. Většinu rizikových faktorů lze pozitivně STOPovlivnit nejen léčbou, ale v prvé řadě prevencí (upravit jídelníček, přestat kouřit, shodit nadbytečné kilogramy, pravidelně sportovat, omezit alkohol, eliminovat stres).

Vzhledem k nebezpečí, které pro kardiaka představuje chřipka, je vhodnou prevencí také každoroční očkování. Je prokázáno, že očkování proti chřipce snižuje u kardiaků výskyt mozkových příhod o 55 % a infarktů myokardu o 67 %. Lidé s kardiovaskulárními chorobami mají nárok na očkování proti chřipce zdarma. Stačí si o něj zažádat u svého lékaře, aby si tělo stihlo včas vytvořit protilátky a pacient byl chráněn ještě před nástupem chřipkové sezóny.

 

Kampaň STOP chřipce! chce zvýšit informovanost o nebezpečí chřipky a zabránit tak dalším zbytečným úmrtím. Připojte se i Vy k petici za zvýšení proočkovanosti proti chřipce v ČR na http://www.stop-chripce.cz/pripojuji-se

Více na www.stop-chripce.cz nebo na www.ockovaniprotichripce.cz

   
07.03.2016 - Zdraví - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] AmeA [*]

  I když mám věk, tak očkování odmítám a su pro vyležení se z nemocí Sml22

  superkarma: 0 07.03.2016, 19:15:09
 2. [4] bobani [*]

  Sml22

  superkarma: 0 07.03.2016, 09:32:31
 3. [3] Boros [*]

  Já bych se spíš připojila ke kampani- Kdo má chřipku, nechť leží v posteli a nenutí ho chodit do práce! peníze, které se točí v očkování dejte těm, co jsou zodpovědní a nechodí mezi lidi, když už se PN platí tak mizerně.

  superkarma: 0 07.03.2016, 06:59:01
 4. [2] manislava [*]

  Sml59

  superkarma: 0 07.03.2016, 05:35:12
 5. [1] RybkaL [*]

  Tak nevím, proti základnímu očkování nic nemám, ale proti chřipce bych se očkovat nedala. Účinnost není vysoká a nadměrné očkování podle mě zatěžuje organismus. Asi nebezpečné jsou teď ty nové kmeny H1N1 (ptačí chřipka, prasečí chřipka), ale proti těm se asi očkovat nedá - aspoň si to myslím.

  superkarma: 0 07.03.2016, 04:59:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme