Zdraví

Karcinom jater: Když se ozve, zabíjí. Nehrozí i vám?


Karcinom jater nebývá skloňován tak často jako jiné nemoci, které za sebou nemají každoročně tolik obětí. Možná proto bývá podceňován. Přitom když už se ozve, obvykle do roka svého nositele nemilosrdně zabije.

Čeští odborníci se rozhodli o něm více informovat. I vy se s ním tedy více seznamte. Příjemné čtení to ale není:

Je celosvětové šestým nejčastějším nádorovým onemocněním a třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. Každoročně na něj umírá zhruba 700 tisíc osob.

A Česko samozřejmě není výjimkou. Například v roce 2005 bylo zaznamenáno 854 případů rakoviny jater a jejich počet neustále narůstá. Většina nemocných do roka od zjištění diagnózy.

V Evropě vyskytuje téměř výlučně u pacientů s jaterní cirhózou. Mezi rizikové skupiny patří jednoznačně osoby, které prodělaly hepatitidu, tedy žloutenku typu B nebo C. Riziko karcinomu jater je u nich až 200krát vyšší než u těch, kteří tímto onemocněním nebyli zasaženi.

Co jej ještě může vyprovokovat? Samozřejmě kouření či nadměrné požívání alkoholu. Zvláštní kapitolou jsou pak genetické dispozice. Bylo zaznamenáno, že karcinom jater, jako dědictví po rodičích, představuje taktéž významné riziko.

Onemocnění se ale může objevit i u lidí bez předcházejícího jaterního onemocnění. Mezi rizikové faktory zevního prostředí patří aflatoxiny - toxiny produkované plísněmi, které se mohou vyskytnout v burských oříšcích a obilninách při špatném skladování ve vlhkých a teplých podmínkách. Naopak, zajímavým zjištěním je naznačený ochranný účinek kofeinu.

Jakmile vznikne podezření, jsou pacienti vtaženi do kolotoče ultrazvuku (sono) a podrobných laboratorních vyšetření krve a moči. Mohou je čekat ale také odpudivě znějící vyšetřovací metody jako biopsie, počítačová tomografie, magnetická rezonance nebo pozitronová emisní tomografie.

Podle MUDr. Luboše Petrželky (na snímku vpravo), onkologa z Bulovky, jsou možnosti léčby karcinomu jater omezené.

„Po určení diagnózy jsou k dispozici chirurgické metody a ve vybraných případech přichází v úvahu i transplantace jater. Pokud nelze použít chirurgické řešení, jsou léčebné možnosti značně omezené. Konvenční chemoterapie má minimální a krátkodobý efekt. Uvažovalo se o hormonální léčbě, ale ta je také neúčinná,“
říká.

Jako nová naděje pro nemocné je vnímána tzv. biologická léčba, která je již využívána u zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku, ledvin a plic a u nádorů krvetvorného a lymfatického systému. Jedná se ovšem o cílenou léčbu - tzn. může být účinná jen u některých nemocných. Vhodnost indikace musí posoudit tým odborníků a léčba je pak podávána pod dohledem klinického onkologa.

„Cílená biologická léčba je pro některé nemocné prvním světlem na konci tunelu. Jejím cílem je onemocnění zastavit, zatím ho stále není možné vyléčit. Léčba by měla být proto soustředěna do specializovaných center s týmy odborníků a těsnou návazností laboratoře zabývající se molekulární diagnostikou nejlépe v akademických centrech,“ dodává onkolog.

Patrick Swayze: Umírání v přímém přenosu

Média letos zaměstnalo „umírání" charismatického herce Patricka Swayzeho (56). Už v březnu mu předpovídala, že tančí svůj poslední tanec. Onemocněl tehdy rakovinou slinivky břišní. Lékaři dávali tak pět týdnů života.

Prodělal chemoterapie, ztrácel se před očima, hubnul... Dokonce při natáčení pilotní epizody k seriálu The Beast, kde si zahrál agenta FBI Charlese Bariera, na place zkolaboval.

Brzy se ale mluvilo o zázraku. Zdálo se, že Swayze zákeřnou rakovinu. „Moje léčba účinkuje a boj vyhrávám. Každý den pravidelně popíjím čerstvý džus ze zázvoru a podstupuji chemoterapii. Vše, co mohu říct, je, že účinky jsou skutečně dobré,“ radoval se tehdy herec.

A optimisticky dodával: „Stále sním o budoucnosti s dlouhým a zdravým životem. Životem, který nebude ve stínu rakoviny.“

Všechno se však nedávno zřejmě vrátilo na začátek. Lékaři potvrdili, že rakovina mu zcela zničila játra a herec je na tom velmi špatně.

Některé zdroje tuto informaci popírají, údajně i sám herec. Vzhledem k napadení právě jater je však jen otázkou času, kdy se dozvíme, kolik hříšných tanců Patricka ještě čeká.

   
08.12.2008 - Zdraví - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [20] shb [*]

  Juana, Galadriel: mno tady v čechách je nejlepší co pro sebe může člověk ve vztahu k doktorům udělat, je buď platit platit nebo mít známýho, jinak se- jako např. mé mámě, koukne doktorka na bolavou nohu přes kozačku

  superkarma: 0 10.12.2008, 11:27:17
 2. avatar
  [19] Dudlajlama [*]

  Juana: Alberta je vubec asi nejlepsi provincie na vsechno, krome pocasi. P.S. Muj muz ma zelezo v noze pres dvacet let , nevim presne, jestli jenom hrebiky ci dokonce dlahu.

  superkarma: 0 08.12.2008, 23:27:16
 3. avatar
  [18] Juana [*]

  Galadriel: další příbuzní jsou v Albertě, manželův strejda dělá internistu v nějakém blázinci a jeho žena laborantku v takové malé místní nemocnici, nevím jestli je to tím, že jsou od fochu, nebo tím, že žijí v jiné provincii, ale říkají, že v Albertě je to mnohem lepší. Strejda byl tehdy přímo šokovaný tím přístupem doktorů z Ontaria. A co mám zprávy z nedávna, tak se to v Ontariu vůbec nezměnilo. Příbuzní a známí dosáhli důchodového věku, takže se s doktory stýkají mnohem častěji.
  I když mezi námi, manžel jde na operaci - vyndání hřebíků z nohy - už 15. února, takže čekací doba jen asi tři měsíce . I když v tomhle případě to není zas tak životně důležitá operace, stejně mu trvalo asi rok, než se dokopal k tomu za tím doktorem zajít, tak mu tam ještě pár měsíců to "železo" vydrží

  superkarma: 0 08.12.2008, 21:52:03
 4. avatar
  [17] Dudlajlama [*]

  Juana: Ja ziju v B.C. a neni to o moc lepsi, na MRI ramene jsem cekala cca rok a nez jsem se k nemu procekala, rameno se rozhybalo, takze jsem ho zrusila. Cekaci doba na operace je dlouha, po operaci te vykopnou ten samy den domu, pokud to tedy neni neco drastickeho jako bypas atd.

  superkarma: 0 08.12.2008, 17:56:22
 5. avatar
  [16] shb [*]

  Juana: Ty jo, to je drsný, ale mám pocit, že tady v Česku je to přinejmenším na stejný cestě, taky jsem párkrát, když jsem byla pacientem "zachraňovala" lidi na chodbách příjmu (taky jsem byla klientem příjmu- ježíš to se tu snad ani tak nedá nazvat) a probírala jsem minimálně 2 x člověka, co si ho tam nechali saniťáci nebo kdo ležet
  gentiana: No právě, to je hrozně těžký, pro jsem očekávala nějakou zázračnou zprávu nebo info, pod tím nadpisem... ale tady asi se to čekat nedá no proto jsem vygůglila ty příznaky a dala jsem je sem nicméně u těch jater je to fakt dost zlý, to bych to měla podle příznaků taky....nicméně tady v čechách se doprosit ňákýho doktora, aby vyšetřil ještě to a to a to je hrůza, a to už vůbec nemluvím o přístupu typu dr.house, to je opravdu jen ve filmu....

  superkarma: 0 08.12.2008, 15:33:55
 6. [15] gentiana [*]

  shb: nojo, jenomže vágní příznaky typu celková slabost a bolesti břicha má i přežrání na svatbě. Ono vůbec diagnostikovat rakovinu podle nějakých příznaků, praví literatura, moc nejde, pokud teda člověk nemá díru v kůži. Takže to, že se to někde vypíše, je sice fajn, ale vede to maximálně k tomu, že si někdo gůgluje příznaky zaražených prdů a zjistí, že má rakovinu, protože neurčitý tlak v oblasti břicha by seděl.

  Juana: skoro jako v čehůnii....

  superkarma: 0 08.12.2008, 15:08:38
 7. avatar
  [14] Juana [*]

  shb: jenže to bylo socialistický zdravotnictví v Ontariu, fakt příšerný zážitek, včetně té nemocnice a neochotných sester, nevlastní dědeček ji tam musel sám umývat a převlékat, jinak by ji nechali ve špíně, krmil ji takovou tou tekutou stravou (nepamatuju se, jak se to jmenuje, ale prodávají to i tady). Manžel s ní jel i do nemocnice, šest hodin ležela někde na chodbě na příjmu, než si jich začal někdo vůbec všímat.
  Je to ale prý zavislé na provincii, v každé to funguje jinak, a v Ontariu je to hodně socialistický a lidem se nechce moc makat, radši berou dávky, tak je to prostě znát i ve státních nemocnicích.

  superkarma: 0 08.12.2008, 14:32:54
 8. avatar
  [13] shb [*]

  Juana: Přesně tak, břicho by mělo být opuchlé, jo a jak píšeš socialistický zdravotnictví...tak jen dodám, teď je to to samý, mám podobný příklad (ale horší) z této doby.... , proto jsem psala, že tato rakovina nebolí....tudíž lze špatně poznat (z vnějšku) a to přitom už vevnitř může být právě velmi rozbujelá....proto jsem taky reagovala pod článkem proč tu není popis těch příznaků (pokud by nám tedy článek měl něco dát....)

  superkarma: 0 08.12.2008, 13:45:00
 9. avatar
  [12] átéčko [*]

  superkarma: 0 08.12.2008, 13:33:25
 10. avatar
  [11] Juana [*]

  Rakovinu jater měla manželova babička, která žila v Kanadě. Manžel byl dokonce v nemocnici,když umřela. Jenže NIKDO jí ani rodině neřekl, že má vlastně rakovinu, asi o tom vůbec nevěděli. Přitom byla už několikrát hospitalizovaná, měla trable se zažíváním. V mládí prodělala žloutenku, čili to přesně odpovídá tomuto článku. Ještě v Čechách, před emigrací, pracovala několik let v hospodě, čili pasivní kuřák. Před tou poslední cestou do nemocnice se jí zalívala dutina břišní vodou, chudák měla hrozně oteklé břicho (taky jsem za ní byla na návštěvě, tou dobou jsme byli na několik měsíců v Kanadě). Když pak umřela, tak jí dělali pitvu a nebýt příbuzného doktora, tak by nikomu ani neřekli, že měla rakovinou prolezlá játra i některé další orgány. Jo jo, socialistické zdravotnictví.... (beze srandy, před pár lety, jak byl aktuální SARS, tak tam jiná známá, v tom samém městečku, čekala půl roku na CT při podezření na karcinom)

  superkarma: 0 08.12.2008, 13:09:26
 11. avatar
  [10] shb [*]

  jen poznámka: ze zkušeností: rakovina jater nebolí, resp. zas tak moc nebolí...oproti třeba jiným rakovinám...

  superkarma: 0 08.12.2008, 10:54:24
 12. avatar
  [9] shb [*]

  Časná stádia nádorového onemocnění mohou být bezpříznaková po celou řadu měsíců či let. Pokud dojde k růstu tumoru, projeví se to nejčastěji jako bolest.
  Bolest doprovázející zhoubná onemocnění je důsledkem pronikání nebo poškozování normální tkáně nádorovými buňkami; roztahování tkání následkem růstu nádoru; tlakem nádoru na daný orgán nebo infekcí podmíněnou přítomností rakoviny.

  Mezi ostatní příznaky patří ztráta chuti k jídlu, nevolnost, váhový úbytek, horečka, slabost končetin a podobně.
  Rakovina jater - původní tumor nebo metastázy - často vedou k celkové slabosti, bolestem, poruchám trávení. Nepříjemné pocity nebo bolesti jsou obvykle lokalizovány v oblasti horní části břicha, vpravo pod žeberním obloukem. U pokročilých stavů dochází k rozvoji žloutenky - zežloutnutí kůže a očí. Je ale nevhodné používat slovo "rakovina" a představit si při diagnóze zhoubného nádoru vždy nejtěžší případ ze svého okolí, protože průběh onemocnění závisí na mnoha různých faktorech, jako například rozsah onemocnění, biologická povaha nádoru.

  superkarma: 0 08.12.2008, 10:53:09
 13. avatar
  [8] shb [*]

  Taky by mě zajímaly ty příznaky, jako přečíst si článek bububu rakoviny je čím dál víc, to byla ztráta času, a Patrick to má chudák asi fakt sečtený.. chudák

  superkarma: 0 08.12.2008, 10:24:56
 14. avatar
  [7] Žábina [*]

  a příznaky? to je to nejdůležitější, ne?

  superkarma: 0 08.12.2008, 10:23:22
 15. avatar
  [6] Zdendula [*]

  taky by mne zajímali příznaky

  superkarma: 0 08.12.2008, 10:12:40
 16. avatar
  [5] Aja [*]

  A jaké jsou počáteční příznaky, to Jeník nevygůgloval??

  superkarma: 0 08.12.2008, 09:23:50
 17. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Miluju film Duch. Je mi ho líto.

  superkarma: 0 08.12.2008, 08:58:07
 18. avatar
  [3] Lostris [*]

  superkarma: 0 08.12.2008, 07:52:05
 19. avatar
  [2] Petrushe [*]

  škoda ho...

  superkarma: 0 08.12.2008, 07:23:12
 20. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Cetla jsem s nim nedavno rozhovor, nepopira... Vi.

  superkarma: 0 08.12.2008, 01:27:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme