Oxid uhličitý je přirozeně obsažen v atmosféře (asi 0,03 %), při větších koncentracích (již od 2 %) má toxické účinky, při obsahu nad 5 % tělo nestačí oxid uhličitý odbourávat a dochází k jeho hromadění v těle. Pokud však tento plyn používají ty správné ruce správným způsobem, může mít i výrazné léčebné a terapeutické účinky. Metoda založená na pozitivních účincích CO2 na lidský organismus se nazývá karboxyterapie.

 

Jak funguje, jak se aplikuje

Karboxyterapie je založena na léčebných účincích jednoho z takzvaných dýchacích plynů, terapie byla tradičně využívána v lázeňství a jako pomocná fyzioterapeutická metoda. Teprve v posledních letech se s rozvojem nových léčebných možností začíná aplikovat i v dermatologii a estetické medicíně. Jde o neinvazivní metodu bez negativních účinků na zdraví. V praxi kůra obnáší opakovanou injekční aplikaci CO2 pod kůži, po níž dochází k uvolnění kontrakcí a k rozšíření kapilár, což má dopad na lepší prokrvení a regeneraci tkáně. Podle nejnovějších informací ovlivňuje karboxyterapie výskyt volných radikálů a stimuluje růst kolagenu, to přispívá k vyšší elasticitě kůže a lepšímu stavu podkožní tkáně a cév. (Dle dermatoložky MUDr. Niny Koutné, která se touto metodou zabývá, řada jejích pacientů velmi oceňuje léčebný efekt této jednoduché terapie.)

 

A při jakých problémech vám může karboxyterapie pomoci?

Léčba jizev, popálenin, nehojících se ran např. po operacích.

Léčba bércových vředů.

Léčba „diabetické nohy“.

Léčba dermatologických onemocnění, např. lupénka, celulitida, vypadávání vlasů, vazivová kožní onemocnění.

Omlazení kůže na břichu, hýždích, stehnech, okolí očí včetně horních a dolních víček, krajiny spánků a čela, povadnutí okolí úst a čelisti, krku, dekoltu a  na hřbetech rukou.

 

Jakým způsobem léčba probíhá

Aplikace plynu obnáší vpich malou jehličkou, v prvním okamžiku lze pociťovat mírné pálení, které během několika vteřin mizí. Někteří pacienti vnímají bezprostředně po ošetření mravenčení nebo tlak, ale ve většině případů se objevuje pocit příjemného tepla dané oblasti. Frekvence sezení závisí na indikaci a obtížnosti problému. Terapie se provádí zpravidla jednou až dvakrát týdně, trvání jedné kúry se pohybuje mezi 20 až 45 minutami, záleží na velikosti léčené partie. Celkový počet návštěv je dán reakcí organismu. Zpravidla platí, že 3-5 ošetření je dostačujících při problémech v obličejové oblasti a 4-8 při potížích jinde na těle pacienta.

 

Další léčebné využití oxidu uhličitého – uhličité koupele

Možná jste již něco slyšeli o suché uhličité koupeli, nebo-li biotheriku, který je prý velmi příjemný. Podstatou metody je uzavření těla do speciálního plastového vaku, plněného čistým oxidem uhličitým. Nebojte, hlavu vám do pytle nestrčí, ta musí z pochopitelných důvodů „koukat ven“. Zvýšením obsahu CO2 v pokožce těla, která póry plyn absorbuje, se rozšíří cévy i vlásečnice a současně se zvýší obsahu kyslíku v krvi. Výsledkem je dokonalé prokrvení pokožky, svalstva a tělesných orgánů. Kůra povzbuzuje imunitní a aktivuje lymfatický systém, tím ovlivňuje odchod toxinů z těla. Pozitivní výsledky léčby se projevují při problémech s tvorbou křečových žil, u potíží provázejících klimakterium, lymfatickém otoku a revmatických obtížích. Při mnoha dermatologických onemocněních je indikace stejná jako při výše uvedené karboxyterapii.

 

 

A na závěr jsem se zeptala dermatoložky MUDr. Gabriely Mrzenové z kliniky GHC Praha na několik aktuálních otázek…

 

Jak dlouho přetrvává léčebný efekt při omlazování problematických partií (břicho, stehna, okolí očí apod.)?

Po provedení ošetření stárnutí pleti pokračuje dále. Doporučuji tedy po půl roce ošetření jednorázově opakovat pro podpoření co nejdelšího efektu. Počet ošetření a časový interval mezi ošetřeními se liší podle závažnosti problému a podle ošetřované tělesné partie.

V případě léčby lupénky bude pravděpodobně léčebný efekt pouze dočasný. Jak je tomu u celulitidy a jizev?

Při léčbě jizev lze očekávat dlouhodobý efekt , ale u celulitidy velmi záleží na životním stylu klientky. Pohyb, dieta a péče o pleť jsou faktory, které mohou významně ovlivnit trvání efektu. Může tak trvat půl roku až rok. Po uplynutí této doby je dobré léčbu opakovat.

Jaké jsou orientační ceny ošetření?

Ošetření trvající pod 30 minut stojí Kč 1200. Do 60 minut ošetření je cena Kč 1800.

 

Zdroj: Tiskové materiály

           www.biotox.cz

Reklama