Včera jsme měli na magazínu kapsářské téma a Tobbi nám zaslala velmi kvalitní příspěvek o tom, co všechno nás může potkat. Je tak dobrý, že jej vydáváme jako normální článek a posíláme body do vánoční soutěže!

Zdravím redakci,
o kapsářích ledacos vím, tak přispěji svou troškou do mlýna. Snad to někomu pomůže.

Nejčastější kapsářské triky

Tlačenice v prázdné tramvaji
Vytváření tlačenic v dopravních prostředcích je trik časem prověřený, jednoduchý a pohříchu funkční. Jeden kapsář při něm blokuje výstup a zbytek bandy v nastalém zmatku klidně okrádá mačkající se cestující. Někteří zloději však dovedou podobnou situaci navodit i v poloprázdné tramvaji. Chce to ovšem jistý herecký talent.

Gang si na ostrůvku vytipuje oběť, u které lze předpokládat tučnou kořist. První zloděj předstírá, že chce nastoupit do tramvaje, na posledním schodu se však zastaví a začne se vyptávat, zdali spoj jede kupříkladu na Vinohrady (nebo kamkoliv jinam, kam tramvaj zaručeně nejede). Než mu některý z cestujících odpoví, že nikoliv, má jeho kolega dostatek času, aby prošacoval kapsy člověku uvězněnému na schodech. Oba kapsáři ještě na téže stanici vystoupí a okradený často až doma zjistí, že je o peněženku či mobil lehčí.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem
Cizí jazyky jsou potřeba v každé profesi. Dokonce i někteří zloději už si zvyšují kvalifikaci. Přinejmenším pokud chtějí provést trik „zmatený turista“. Dvojice kapsářů působících naprosto seriózním dojmem požádá cizím jazykem o pomoc při hledání některé pražské památky a strčí oběti pod nos plán Prahy. Většina Čechů má pochopitelně dobrou vůli a chuť blýsknout se znalostí krás hlavního města, takže se zahloubá do mapy a oba „turisté“ se k němu přitočí co nejblíže. Mapa totiž funguje jako dokonalý krycí prostředek, nikdo nevidí, co se pod ní děje. Zvýšení efektu lze také dosáhnout tím, že si zloděj přehodí přes ruce svetr či jinou část oblečení.

Zatímco se dobrák pokouší najít inkriminovaný objekt, první kapsář mu děkuje a snaží se odvést jeho pozornost doplňujícími otázkami, lichotí mu a podobně. Druhý kapsář či kapsářka mezitím klidně realizuje zevrubnou kontrolu jeho kapes a tašek.

Pětikoruna na vlak do Mělníka
Nejspíš už se vám někdy stalo, že vás na některém z pražských nádraží kdosi požádal o pětikorunu, která mu chybí na jízdenku, nebo prostě chce jen tak drobné. Myslíte si, že udělat dobrý skutek a vyhovět žebrákovi není nebezpečné. Že nepřijdete o víc než pár mincí. Omyl!
Některým nenechavcům ve skutečnosti nejde o drobáky, pouze si počkají, aby viděli, jak tučný obnos v portmonce máte, a pak jen pozorně sledují, kam si ji uložíte. Nebo si chtějí mince vybrat sami. Že jim pod drápy nezůstanou padesátníky, je snad jasné. Jiní vám peněženku rovnou vytrhnou z ruky a utečou. Inu, za dobrotu na žebrotu.

Nejlepší kauf vašeho života
Trik s prstýnkem pronikl do našich končin patrně z Rumunska, ale jak by mohlo mnoho ošizených vyprávět, uchytil se spolehlivě. Podvodnice si předem vyhlédne příhodnou oběť, pak před sebe nenápadně hodí kroužek ze žlutého kovu, aby ho mohla s nesmírným překvapením zdvihnout a teatrálně se divit svému štěstí. „Prstýnek“ jí pochopitelně jako na potvoru nesedí, takže ho obratem nabídne naivnímu chodci ke koupi za podmínek více než výhodných. Šikovnější podvodníci dokáží opatřit falešný šperk dokonce i s napodobeninou punce. Důvěřivec, který šejdířce naletí, tak získá nejdražší kousek dobře vyleštěné mosazi ve svém životě. Snad se ještě sluší podotknout, že specializované bandy sekají podobné „prsteny“ z trubek…

Varietní kouzla
Podobně můžete dopadnout, pokusíte-li se přímo v ulicích hlavního města od pochybného člověka zakoupit parfém, mobilní telefon, hodinky a podobně. Lahvička, již si obezřetně očicháte, sice obsahuje drahou vůni, ne však už ta, kterou dostanete. V té zhusta bývá iron či jar. Stejně tak mobilní telefon vám šejdíř dílem okamžiku vymění za maketu. Nevěřte, že právě vy ho dokážete odhalit. Ruce podvodníků jsou tak hbité a zručné, že proti nim nemáte pražádnou šanci. Vybavte si varietního kouzelníka - pražský podfukář není o nic horší…

Erotický superman
Na muže vracející se v nočních hodinách domů má políčeno jiná sorta kapsářek. Na chlapíka často v mírně podroušeném stavu se vrhnou prostitutky, které mu obratem začnou lichotit, že je tak neodolatelný, až by s ním každá kněžka lásky šla zadarmo. Lísají se, objímají ho, což pochopitelně podráždí jeho mužskou ješitnost. Po chvilce samozřejmě ztratí prodejné děvy zájem. Nikoho nepřekvapí, že ta chvilka je přesně tak dlouhá, aby stihly projet mužovy kapsy a ulehčit mu o všechno, co má jakoukoliv hodnotu. 

Reklama