Domácnost

Kanape v dětském pokoji zakázáno!


Odrostl vám potomek z dětské postýlky? Tak běda, jestli mu nastěhujete do pokoje staré kanape, které vám nabídla babička! Dětská páteř se totiž stabilizuje přibližně do deseti let. A právě v tomto období se rozhoduje, zda se bude člověk později probouzet s rozlámanými zády a bolestmi za krkem. Mezi důležité vnější faktory, které na to mají vliv, patří také lehací plocha. Vždyť dítě předškolního věku tráví v posteli 12 hodin, školáci potom zhruba 9 až 10 hodin. Proto myslete na zdraví svých dětí a nelitujte peněz za kvalitní, nebo aspoň dobrou postel. Nevhodné ležení může způsobit nejen problémy s pohybovým ústrojím, ale také  zhoršit průběh alergií, zánětů dýchacích cest a podobně.

Z podobných důvodů se nedoporučují palandy. Potomek na horní posteli totiž dýchá přehřátý, "vydýchaný" vzduch. Z tohoto důvodu je dnes nahrazují takzvaná výsuvná lůžka, kde horní postel má výšku kolem 120 centimetrů.
Chcete-li ušetřit, nekupujte svým potomkům různá dětská lůžka, ale pořiďte jim přímo klasickou postel s délkou 200 cm a šířkou 90 cm. Aspoň se sem vejde ještě plyšový medvídek nebo panenka, se kterými se lépe usíná. Jestliže je dětský pokoj dost velký, můžete sem umístit takzvané jeden a půllůžko, které má šířku kolem 120 cm. Nejprve to oceníte vy, když budete s dětmi při uspávání ležet v posteli. Později to přivítají potomci sami, až si začnou vodit na návštěvu kamarády či kamarádky, kteří se zdrží i přes noc. Základní konstrukce postele tak vydrží až do dospělosti. Dětská postel by se neměla výrazně lišit od postele pro dospělé. Snad jen u menších dětí je dobré, aby tady nechyběla zábrana proti pádu.
Jako dobrou lze označit postel na nohách, která je prodyšná, dobře větratelná a také omyvatelná. Základ tvoří kvalitní rošt - lamelový nebo s bodovým podepíráním. Určitě je dobré, když má zvedací část pod hlavou. Tak dosáhnete jediné správné a zdravé polohy pro tolik oblíbené čtení v posteli. Kroucení na břiše či boku páteři na zdraví moc nedodá. Některé firmy dokonce nabízejí rošty, u kterých odborník může "přenastavit" také tuhost podle měnící se hmotnosti. Dlouhá léta potom nemusíte kupovat nejen rám postele, ale také rošt.To samé už nelze říct o matraci, kterou se doporučuje měnit zhruba po sedmi letech (i přesto, že některé firmy na ně dávají záruku dvacet let! Jde pouze o obchodní trik). Tím může matrace kopírovat měnící se hmotnost dítěte. Měla by mít snímatelný a prací potah. Mladí lidé se totiž potí více než dospělí, a proto je musíte častěji prát. Doporučený minimální interval praní je jednou za rok.K posteli patří i lůžkoviny a místo pro jejich ukládání. Vysouvací zásuvka pod postelí ale není to pravé ořechové. Nevětrají tak ani peřiny, ani postel. Mnohem lepší by byl závěsný mechanismus - jako jsou na sušení věcí na horách - schovaný třeba za závěsem. Ale je tady i jiné řešení, kterým se zavděčíte i svým potomkům. Lůžkoviny mohou zůstat přes den na posteli, kde třeba srolované u strany nahradí opěradlo. Samozřejmě to od vás bude vyžadovat častěji praní povlečení, ale za ten klid, kdy odpadnou filozofické diskuse, jestli je nutné stlát, když už bude zase večer, to možná stojí. 

ilustrační foto IKEA
   
19.12.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [16] michalka44 [*]

  Když už, tak koupím patrové postele, ale kanape rozhodně ne!!!!

  superkarma: 0 26.03.2013, 21:56:18
 2. avatar
  [15] Vivian [*]

  Lenka Kolková: co na tom letišti děláte, když je vám špatně?

  superkarma: 0 19.12.2005, 19:24:00
 3. avatar
  [14] Markýza [*]

  yoda: ale i tak tě některé sepsují, ale přidám se na tvou stranu - já zas převlíkám cyklicky

  superkarma: 0 19.12.2005, 14:30:25
 4. avatar
  [13] Markýza [*]

  yoda: to je dobré, už to přešlo

  superkarma: 0 19.12.2005, 14:29:17
 5. avatar
  [10] Markýza [*]

  yoda: 4-5x ročně --- no fuj

  superkarma: 0 19.12.2005, 13:39:29
 6. avatar
  [9] Lenka Kolková [*]

  Naší dceři jsem koupili klasické velké letiště a je to super hlavně když je nám v noci špatně a na ranní mazlení než se jde do školy

  superkarma: 0 19.12.2005, 13:17:11
 7. avatar
  [8] svetluszka [*]

  ... ...to snad ani nejde pomyslet, převlíkat povlečení jednou do roka.....
  Já to převlíkám tak za 14dní a to už mám někdy pocit, že jsem s tím zaspala.... ...i když je fakt, že to dělám hlavně kvůli , protože spí s náma v posteli a taky tam "večeří" kakao....

  superkarma: 0 19.12.2005, 11:32:14
 8. avatar
  [5] gwen [*]

  yoda: ne povlečení, ale potah na matraci prát min. 1x ročně

  superkarma: 0 19.12.2005, 10:11:16
 9. avatar
  [2] Žábina [*]

  apina:
  my koupili staršímu synovi taky pěknou,rozkládací postel ,máme malý pokojík tak proto rozkládací..no a pak se mi narodil po 8 letech druhý a tomu jsem koupila klasickou válendu s vyklápěcím úložákem, kde má hračky

  superkarma: 0 19.12.2005, 09:14:39
 10. [1] apina [*]

  Já jsem nechala dělat postel na míru mému synovi , když mu byl 1,5 roku. Má postel 2X2m a jak mu to panečku vyhovuje. A i já si k němu můžu kdykoli zalést a povídat si s nim v jeho posteli. No a co teprve až začne mít ty návštěvy co se zdrží přez noc.

  superkarma: 0 19.12.2005, 09:07:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme