Stejné názory, stejný vkus. Navíc si partneři po dlouhých letech společného soužití začínají být i trochu podobní. Přesto se mnohem více ve svém vkusu shodují sourozenci a blízcí přátelé.

Když vám přátelé nebo sourozenci vyprávějí, že se setkali s někým krásným a výjimečným, můžete si být jisti, že by dotyčný zaujal i vás. Podle odborníků totiž blízké osoby většinou mají stejný „vkus“ na fyzickou krásu cizích lidí. Podle serveru Novinky.cz psychologové Richard Russell a Matthew Bronstad z Harvardské univerzity prokázali, že osoby v blízkém sourozeneckém vztahu, přátelství či partnerství většinou sdílejí stejné estetické hodnoty.

„Zatímco existují jisté univerzální standardy krásy, studie ukazuje, že vnímání a standardy atraktivity jsou mnohem více sdíleny mezi jedinci, kteří se velmi dobře znají,“ tvrdí Russell. V jeho studii 113 dobrovolníků posuzovalo 74 obličejů na fotografiích. Na stupnici od jedné do sedmi je měli hodnotit od velmi atraktivního po velmi neatraktivní. Mezi dobrovolníky bylo 20 dvojic partnerů, 20 párů sourozenců a 41 párů blízkých přátel.

Každý pár hodnocení prováděl odděleně, aby se jedinci svými odpověďmi nemohli ovlivňovat. Partneři vykazovali stejnou shodu v hodnocení, jako dva cizí lidé, kteří se shodli pouze na objektivně skutečně velmi atraktivních či velmi neatraktivních jedincích. Mezi blízkými přáteli a sourozenci však byla shoda mnohem větší.

Jak jste na tom vy? Rozumíte si víc ve věcech vkusu se sourozencem nebo s manželem? Spolu s kamarádkou chodíte do kina na Bena Afflecka, zatímco váš muž tvrdí, že nejzajímavějším mužem je Vin Diesel? Stejně jako sestře vám připadá absolutně nezajímavá Kateřina Průšová, zatímco váš partner na ní na stránkách módního magazínu může oči nechat?

Reklama