Zlaté české ručičky... To, že my Češi máme velké nadání, dokazuje mimo jiné i dáma se jménem Kamila Písaříková. Ta přišla s neotřelým nápadem, který se nebála zrealizovat a nyní její třpytiví jelínci zdobí nejednu ženu. O tom, jaké byly začátky, a co pro ni bylo vůbec nejtěžší, si můžete právě teď přečíst. A pozor, máme pro vás na konci rozhovoru i malou soutěž.

sd

Kamilo, jelínkové šperky jsou dnes už fenoménem, ale řekněte mi, jaké byly začátky?
Začátky byly krásné, naivní a velmi tvůrčí.

Co pro vás bylo vůbec to nejtěžší?
Určitý první zlom nastal v přijmutí faktu, že už sama na výrobu nestačím a přijala jsem první slečnu, která mi začala při výrobě pomáhat. S následným rozšířením týmu přišla také větší zodpovědnost. Mám velké štěstí na lidi, všichni, kteří u mě pracovali i pracují se určitě lidsky a pracovně zasadili o to, kde dnes jsme.

Počítala jste s tím, že by mohly vaše šperky mít takový úspěch?
Mám bohémskou duši, tvořím a pracuji srdcem a pocitem, o nějakých plánech nemůže být vůbec řeč. Dodnes mě úspěch jelínků překvapuje, zavazuje a cítím také velkou zodpovědnost i pokoru. Se zvětšením pracovního týmu a objemu práce jsem si určité jelení kroky naplánovat sice musela, i tak se mnohdy rozhoduji velmi spontánně. Potřebuji cítit tvůrčí svobodu, věřím, že se pak ve špercích odrazí.

Jak moc pracná je výroba jednoho kusu?
Velmi záleží na jednotlivém druhu i na stylu zdobení. A také dovednosti toho, kdo ho dělá. Komplet hotový jelínek může být hotový za 45 minut, ale i dvě hodiny. Každý design je navíc specifický a každého v mém týmu ho osobně učím.

Vyrábíte pouze brože, nebo jakou škálu produktů nabízíte?
Základním a nejoblíbenějším druhem šperku je brož. Oblíbené jsou také přívěšky na řetízku, čelenky, náušnice i společenské náhrdelníky a mezi letošní hitovku patří jednoznačně také několik variant náramků. Jelínky si zákaznice mohou pořídit ve dvou velikostech-menší 4cm a větší 7cm, každý jelen má své jméno a náhradní díly. Limitovanou novinkou jsou nyní čepice a svetry s jelínky ve spolupráci se značkou KAMA, v Deers je milujeme a každá z nás již vlastní alespoň jednu čepici s mini jelínkem. Já osobně jsem si zamilovala naše nové pončo, které se spojí jelínky a vytvoří jakýsi náhrdelník.

sd

sd

Vy nyní máte již zaběhlou firmu, ale pro někoho jsou už jelínci ohraní, kam byste se třeba chtěla posunout? Nepřemýšlíte např. o nějaké změně zvířátka?
Snažím se posunovat svoji tvorbu stále dopředu. Navrhuji nové druhy jednotlivých šperků, dohaduji spolupráce s nejrůznějšími značkami, aby se zákaznice mohly vždy těšit z novinek. Pro jarní kolekci sice chystáme jednu limitovanou novinku, která bude možná pro jelení fanoušky trochu překvapením, stále však zůstane „v rodině“. Víc zatím prozradit nemůžu :-).

Podílíte se i vy sama stále ještě na výrobě, nebo už za vás pracuje váš tým?
Stále vymýšlím a tvořím hlavní směr nových kolekcí a domlouvám nejrůznější spolupráce. Mám nyní v týmu celkem 8 šikovných lidí, kteří se podílejí na jednotlivé výrobě i administraci s ní spojenou. Bez nich by se má značka nemohla posouvat dopředu, hýčkám si je a motivuji.

Kolik jelínku se tak během jednoho měsíce vyrobí?
Velmi záleží na období, obecně je nejsilnější podzim a zima. Před Vánoci vyrábíme nejen pro jednotlivé zákazníky, ale tvoříme i stádečka reklamních jelínků pro firmy, které je dávají jako dárky svým váženým klientům. Pilní jsme ale přes celý rok, kdy vymýšlím nové kolekce a přicházejí také nejrůznější limitované spolupráce a zakázky.

df

Kde berete stále inspiraci?
Všude kolem sebe, život je mnohdy inspirací sám o sobě :-). Ráda také cestuji, a to i sama a pozoruji lidi a život kolem sebe.

Vyskytují se jelínci jen na území ČR, nebo je můžeme vidět běhat po světě?
Zákaznice jsou především z České Republiky a Slovenska, jelínci ale běhají i po světě. Mám stálé zákaznice po Evropě, stádečko putovalo i za oceán a nosí je také zákaznice například v Americe i Japonsku, kam jsem je před několika lety sama přivezla. Svého osobního jelínka pak vlastní i Madeleine Albright, nebo české sportovkyně i další známé tváře.

Co si budeme povídat, zvířecí brože neděláte pouze vy, jak vnímáte svou konkurenci?
Veskrze pozitivně, díky konkurenci se snažím hranice své tvorby posouvat dál a hledat v tvůrčí činnosti další možnosti.

Chystáte něco speciálního pro vánoční čas?
Vánoce jsou u nás v Deers jedno z nejmilovanějších i když nejnáročnějších období. Chceme si je každoročně užít a kouzelnou atmosféru přinést i zákaznicím. Na e-shopu již máme vánočně laděné stádo jelínků s dárkovým balením, zkraje prosince pak vyzdobíme a provoníme náš showroom na pražských Vinohradech, kde chystáme několik předvánočních prodejních akcí. Určitě se také naši jelínci objeví i na zimním Dyzajnmarketu.

Chtěla byste být majitelkou krásné jelínkové brože? Můžete ji mít! Stačí nám do diskuze pod rozhovor napsat, proč zrovna vy byste měla brož získat. Své odpovědi můžete psát až do nedělní půlnoci. V pondělí vybereme společně s Kamilou jednu výherkyni, které jelínka pošleme.

Čtěte také:

Reklama