V Brně, vzadu ve dvorním traktu domu v Orlí ulici číslo popisné 16, se nachází zvláštní socha, která je opředena řadou záhad a mystérií. Pokusíme se odhalit, kdo se skutečně skrývá za záhadným, nic neříkajícím výrazem, kterému žádný Brňák neřekne jinak než Kamenná panna.

panna

Pokud se ráda procházíte starými brněnskými uličkami, jistě jste již zavítala do útulné kavárny v domě U Kamenné panny, který stojí mezi ulicí Orlí a Římským náměstím. A pokud jste vnímavější, možná jste i přemýšlela, jak dům získal své zvláštní jméno. Poslyšte tedy jednu prastarou pověst...

Pověst o Kamenné panně

Vypráví se, že v Brně kdysi žila překrásná mladá dívka Johanka, do které se zamiloval bohatý synek rodiny, u které sloužila. Ovšem jak to tak bývá, majetní rodičové z vyšších vrstev nebyli synkovou náklonností k prostinké služce nijak zvlášť nadšení. Snažili se mu dohodit všechny možné bohaté nevěsty, ale Jeroným - tak se jinoch jmenoval - měl oči jen pro krásnou Johanku, která se do mladého pána taktéž záhy zakoukla.

Matčin vztek a intriky neznaly mezí a došly tak daleko, že matka využila chvíle, kdy Jeroným s otcem odjeli na několik dní na lov a obžalovala nebohou dívku z čarodějnictví. Marně se Johanka obvinění bránila, marně prosila a přísahala, marně plakala... Když viděla, jak je rychtář neoblomný a přesvědčený o její vině, z žalu a zoufalství se vrhla do studny, kterou můžete ve dvoře domu stále nalézt.

Jeroným se zanedlouho vracel sám se smutnou zprávou z lovu: otce při honitbě zasáhla zbloudilá střela. Když ale překročil práh a zjistil, co se stalo s Johankou, nezjevil ani matce zprávu o otcově smrti a vyhnal ji z domu. Z velké lásky si nechal na roh domu vytesat Johančinu sochu, aby spolu byli už navždy. Říká se, že se nikdy neoženil a zemřel mlád s Johančiným jménem na rtech...

A jaká jsou fakta?

Dům U Kamenné panny je jedním z nejstarších domů v Brně a nenajdete zde pouze onu pověstnou studnu, ale i sochu Kamenné panny. Při rekonstrukci domu, ve kterém sídlila jedna z nejstarších pošt, objevili u sochy archeologové křídla. Usuzuje se, že tedy nejde o skulpturu dívky (její podoba je totiž opravdu zvláštní - tvář má dívčí, ale tělo spíše chlapecké), ale o strážného anděla poštovního úřadu. Anděl by také mohl být pozůstatkem nějaké dřívější církevní stavby.

Domněnce, že socha znázorňuje anděla, nahrává právě fakt oboupohlavnosti sochy, neboť staří umělci obdobným způsobem (tedy mužským tělem a ženskou tváří, či ženským tělem a mužskou tváří) dávaly najevo andělskou bezpohlavnost.

Ale...

Pro nás záhad milovné ale zůstane Kamenná panna jednou pro vždy opředena legendou. Nezdá se vám občas, když podobná místa navštívíte, že zaslechnete slabý pláč či náhlý výkřik za studny?

foto zdroj: http://www.tipynavylet.cz

Reklama