Zní to jako název pohádky a možná to má s pohádkou i něco společného.
Vždyť šperky, o kterých bude,  řeč mají duši, vyprávějí svůj příběh a kouzlo v nich zakleté pochází z rukou ženy, o které se bez nadsázky dá říct, že má pohádkovou fantazii.
Ta žena se jmenuje Julie Wimmer a pozvala mě do svého království na kus řeči.
Přivítala mě ve své útulné galerii na konci Slezské ulice v Praze na Vinohradech, nabídla mi kávu a nechala mě kochat tou krásou kolem.
Za chvíli jsem se tam cítila jako doma a měla jsem pocit, že Julii znám už dávno, že máme hodně společného.
Absolutně mě dostala, když jsem se jí zeptala, který kámen má nejradši, a ona s takovou dětskou radostí řekla: “Všechny. Strašně ráda se jich dotýkám, přehrabuji se v nich.“ A  já měla dojem, že mluví za mě.
Má samozřejmě i své favority, ale nepředbíhejme, všechno se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jaké byly vaše šperkařské začátky a kde jste se naučila techniku drátování?
Mé šperkařské začátky sahají do dětských let a aniž bych tušila, že se budu někdy v dospělosti zabývat drátenickou technikou, tak již v mých dvanácti třinácti letech jsem si vyrobila svůj první šperk z drátku a mušliček. Byl to náhrdelník a náušnice. Pak jsem si také obdrátovala střepy z jedné čínské starožitné konvičky, kterou mi maminka rozbila. Vznikly tak skvělé náušnice kombinované s měděným drátkem. Šperky s mušličkami má moje maminka stále schované.

Tyto začátky však neměly nic společného s mými současnými šperky. Víceméně jsem se k výrobě šperků dostala náhodou, když jsem byla s kamarádkou v obchodě s cínovými figurkami, kde také vyráběli a prodávali drátované šperky.

V té době jsem zrovna odešla z americké firmy, kde jsem pracovala jako manažer nákupu surovin a jelikož jsem měla spoustu volného času a vždy mě bavila ruční práce, tak jsem se z legrace zeptala prodávajícího pána, zda by mě drátenickou techniku nenaučil. On souhlasil, tak jsem se během asi 3-4 hodin naučila základy a v průběhu času vznikly mé první originální skleničky zdobené drátkem a polodrahokamy. Začala jsem techniku využívat ke zdobení čajových souprav, lžiček a vytvářela jsem kroužky na ubrousky.

K výrobě šperku jsem se dostala později a vzešlo to v podstatě ze zájmu zákaznic, které si pletly kroužky na ubrousky s náramky, o které měly zájem. Tak jsem na přání vyhotovila první náramky a k nim samozřejmě náhrdelníky, náušnice a pak to došlo tak daleko, že jsem se naplno začala zabývat tvorbou šperku nejen do mé galerie, ale i na zakázku. Tyto mé již profesionálnější začátky s drátováním se datuji cca 2,5 roku zpět.


Co vás inspiruje, máte nějaký vzor?
Žádný vzor nemám a inspiraci čerpám neustále. Mám ráda různé styly kroužků. Vznikají tak šperky různých stylů a trendů, tak aby si každá žena vybrala, co je jí nejbližší.

Sama neustále měním svůj styl např. v oblékání, jeden den mám chuť být za dámu, druhý den je naopak v duchu sportovním a někdy se ráda obleču ve stylu hippie či tzv. free stylu. Proto chci tvořit šperky pro každou příležitost, pro každou náladu.


Ke zdobení šperků používáte minerály a polodrahokamy. Co vás na nich tak fascinuje?
Nahlížím na ně jako na úžasný estetický prvek, který v sobě zahrnuje krásu nerostu, originální barevnost a smyslný pocit chladu při doteku.

Zároveň je vnímám jako silné energetické náboje, které jsou všem minerálům přisuzovány. Již od pradávna lidé věřili esoterickým vlivům minerálů a polodrahokamů na psychický i fyzický stav člověka. Každý člověk si může vybrat svůj šperk s kamenem buď proto, že se mu líbí či proto, že jej vnímá pozitivně a věří v jeho energii.

Minerály a polodrahokamy vnímám jako nositele dob, které jsme my nezažili, je do nich vryta spousta stovek let, během kterých vznikaly. Mají prostě svou historii.

To jste řekla moc hezky. Vidím, že k nim máte silný citový vztah, ale přeci jenom, máte nějakého favorita?
Můj nejoblíbenější kámen je obsidián (černý kámen) – shodou okolností je to kámen Vah a já jsem narozena ve znamení Vah. Také se mi moc líbí tygří, býčí a sokolí oko – mají zvláštní třpyt a překrásné barevné přechody jednoho barevného tónu.

Vaše šperky nejsou jen o vzácných kamenech, neméně důležitou roli hraje i kov. Můžete nám prozradit, jaký kovový materiál používáte a jakou má povrchovou úpravu?
Všechny šperky jsou vyhotoveny z ušlechtilých kovů, jako je např. měď či mosaz. Šperky jsou následně povrchově upraveny výhradně drahými kovy, jako je 22,5karátové zlato, rhodium, platina či ruthenium. Povrch je tak ochráněn proti nežádoucím změnám, je zaručena jeho stálost a zároveň je protialergický. K úpravě se používají pouze čisté vzácné kovy bez přísad, jako je např. nikl, to zaručuje protialergické vlastnosti šperku.

Prozraďte našim čtenářkám, s jakými návrháři spolupracujete a jakých úspěchů jste ve své šperkařské kariéře už dosáhla?
Spolupráce s návrháři vzniká postupem času a nabírá různé směry. První zkušenosti jsem získala při předvádění svých šperků na přehlídce kolekce slečny Sabáčkové. Přehlídka jejích modelů se konala v rámci charitativního večera pro Kapku naděje.

Další akci byla módní přehlídka Kateřiny Britaňákové a mých šperků ve stylu moderního baroka, a to jako součást show kadeřníka Petra Čížka na největší lifestylové party v ČR. Kromě přehlídek prezentuji své šperky v módním atelieru paní Heleny Fejkové a momentálně pracuji na kolekci šperků k modelům Moschino pro butik v Pařížské ulici v Praze.

Dalším úspěchem, kterého si moc považuji, je zařazení Julie Wimmer Design na světový módní internetový server FashionOffice.org. Jedná se o prestižní mezinárodní server zaměřující se na módu, styl a trendy, na kterém jsou zařazeni pouze čtyři zástupci České republiky.


Tvoříte šperk k šatům, nebo se naopak stal váš šperk impulzem pro návrh modelu?
Nejlepší varianta je tvorba šperku k hotovým modelům. Myslím si, že šperk je taková ta třešnička na dortu. Doplní a zvýrazní model, podtrhne jeho celkový vzhled, dodá mu ten správný punc. J


 


Je nějaký šperk, kterého si obzvlášť ceníte, něco jako vaše vlajková loď?
Víte, mám ten neskromný pocit, že se v průběhu času stále více zdokonaluji, proto jsem neustále hrdá na svůj poslední vytvořený šperk. Myslím tím ale šperk, který mám zařazený v kategorii exkluzivních šperků. Ty se liší od šperků trendových svou velikostí, pracností, složitostí a také extravagancí. Tyto šperky jsou mojí vlajkovou lodí – jsou určeny pro ženy, které na sebe rády upozorňují a jsou natolik sebevědomé, že takové šperky unosí.

Když tvoříte šperk na zakázku, hraje nějakou roli charakter, měsíční znamení, barevný typ zákaznice?
Šperky na zakázku jsou hlavně vytvářeny na přání zákaznice. Ty si většinou samy určí, o jaký druh polodrahokamu mají zájem. Je to různé, někdy hraje roli pouze barva kamene, jindy jde zákaznici o to, aby měla šperk s jejím měsíčním kamenem. Někdy nechají zákaznice vzhled šperku zcela na mně a určí si pouze kámen, jindy si vyberou z mého katalogu přímo typ šperku, který pak vyhotovím dle jejich specifikace na velikost, povrchovou úpravu či právě daný minerál.

Kdo je vaším prvním kritikem?
Jsem si sama sobě kritikem, a potom je to zákazník. Ale  zjišťuji, že lidská různorodost moji kritičnost zmírňuje. Každý má vlastní vkus a smysl pro estetické vnímání, a tak někdy i šperk, na který já nahlížím jako na ten slabší, si najde svou majitelku, která jej obdivuje a je s ním velmi spokojena.

Jako výtvarnici by mě pochopitelně zajímalo, jestli si kreslíte návrhy šperků předem, nebo vznikají spontánně pod rukama?
Návrhy šperků si většinou nekreslím. Činím tak pouze v případě, že se jedná o složitější šperky, kde je nutné vymyslet nějaké technické řešení, potom si jej musím nakreslit a konkrétně vidět, jak to bude fungovat. Dále si kreslím návrhy v případě, že múza přijde ve chvíli, kdy netvořím a tak si musím návrh nakreslit, abych na něj nezapomněla a mohla ho realizovat, až budu šperk vyrábět. V ostatních případech díla vznikají spontánně pod rukama. Prostě si jen usmyslím, jaký typ šperku chci vytvořit, a pak už to jde samo. Většinou jsem do práce tak ponořena, že skoro nevnímám okolí a nápady přicházejí a přicházejí… Doufám, že to vydrží!


To vám přeji také a dovolte ještě poslední otázku. Julie, byla byste tak laskavá a věnovala jeden šperk pro magazín Žena-in do soutěže. Co byste vzkázala čtenářce, která bude mít to štěstí a váš originální šperk získá?
Vítězné čtenářce bych moc přála, aby ji šperk pomohl zvýraznit a podtrhnout její ženskost, krásu a sebevědomí.


Děkuji moc za rozhovor a ujišťuji všechny čtenářky, že takovou moc šperky od Julie Wimmer mají, vždyť jsem to říkala hned na začátku, že jsou pohádkové.

Jestli vás Julie Wimmer a její tvorba zaujala, máte možnost nahlédnout do její galerie http://www.juliewimmer.com/

Reklama