V dnešním cestovatelském díle si opět připomeneme putování po Kambodži, které nám prostřednictvím unikátních fotografií přiblíží vám už známá Petra Lamlová.

V minulém vydání jsem se s vámi rozloučila těsně před branami buddhistického chrámu. Kromě něj si prohlédneme také horu Kulen, místo, kde byla vyhlášena nezávislost Khmérského impéria a spousta dalších zajímavých míst.

 

Další den jsme se vydali na horu Kulen. Místo, kde byla vyhlášena nezávislost Khmérského impéria. Samozřejmě nás čekala opět cesta plná dobrodružství. Jak už jsem zmiňovala, nadbytek vody dělal potíže všem. Naše auto ztratilo kolo, do okolních lesů se nesmělo, protože ještě nebyly kompletně odminovány, apod.

Tímto jsme zakončili naše poznávání severní Kambodži a okolí Siem Reapu a vydali jsme se na jih do hlavního města: Phnom Penh. Jeli jsme místním autobusem, cesta trvala asi sedm hodin (místo standartních čtyř). Cestou jsme fotili povodně, které zasáhly celou Kambodžu.

V hlavním městě jsme navštívili Královský palác, který je hodně podobný thajskému.

Naše další cesty vedli do muzea genocidy Toul Sleng, které nás opravdu rozhodilo. Jedná se o budovu bývalé střední školy, která byla předělána na vězení (největší v zemi). Prohlídka byla dost depresivní, zvlášť proto, že všechno je tu přesně tak, jak to tu našli Vietnamci, když v roce 1979 Phnom Penh osvobodili od Rudých Khmérů. Uvnitř betonových budov jsou stále ty malé špinavé cely, v kterých bylo vězněno přes 20.000 lidí, na zdech zaschlé cákance krve a ve výslechové místnosti mučicí nástroje.

Rudí Khmérové byla organizace, která stála u moci v letech 1975–1979. Celé toto období bylo ve znamení teroru proti kambodžskému obyvatelstvu. Pod vedením Pol Pota bylo vyvražděno nejméně 1,7 milionů lidí, některé záznamy uvádějí až 3 miliony. Po sesazení vietnamskou armádou se stáhli do hor, odkud stále vedli válku proti vládním vojskům. Občanská válka a největší boje probíhaly v roce 1990–1995.
Rudí Khmérové položili více než 10 milionů min. Kambodža stále zůstává na špici seznamu zemí s největším počtem nezneškodněných min.

To byl závěr našeho výletu do Kambodži. Kambodža mě okouzlila (především severní část této země), nádherné památky, které dokazují, jakou říší musela ta Khmérská být…

Petra

petruskal

Příště zavítáme do Peru, centra dávné říše Inků

Související články

Reklama