Jestli si vybíráme partnera podle vzoru otce? Jak kdy. Ale zářným příkladem naprostého opaku je moje kamarádka. Otec umělec. Extrovert. V šedesáti kamarádce pořídil macechu, no spíše macešku – dívence je 21 a rychle i bratříčka. Takže kamarádka ve svých třiatřiceti přišla k novému sourozenci. :-)
Tatínek jako by nechtěl zestárnout, aby na sebe upoutal pozornost, vymetá večírky, nosí paruky různých tvarů a barev, jeho manželka nosí modely, nad kterými zůstává rozum stát. Jen tak mimochodem, není to dáno jen jeho druhou mízou, takto se choval vždy. Když bylo kamarádce 30, koupil ji k narozeninám zájezd do Eurodisneylandu a samozřejmě jel s ní. Neúnavně procházeli všemi atrakcemi, pravda, na horské dráze se mu udělalo nevolno, ale přemohl se a poletoval mezi atrakcemi dál. Když s ním mluvíte, vlastně se to nedá ani nazvat rozhovorem, protože hlavní slovo má on a vy se zmůžete jen na občasné „hmm“, „noo“. Přistihnete se, že jen neuvěřitelně zíráte na ten exaltovaný zjev, který je v důchodovém věku, a jaksi vám nejde dohromady, že někdo takový je otcem příjemné, milé, introvertní kamarádky.

A kamarádka? Našla toho pravého. Pravý opak otce – kloudnou větu abyste z něj páčili. Typický „ajťák“. Počítače jsou jeho život. Nejšťastnější je doma, když se může dívat na jeden z „x“ televizních programů, a pak si o tom povídat se svou milou. Občas se dá přemluvit k výletu, na dovolené si celou dobu čte, jedinou výjimkou je láska k rokenrolu – na koncerty revivalových skupin chodí pravidelně. Ale pokud si myslíte, že se tam konečně odváže, jste na omylu. Stojí někde v koutku, popíjí kolu a poslouchá. Každý si řekne – s tím musí být nuda! Kupodivu není. Pokud se rozpovídá, není vůbec nudný (i když přinutit ho k hovoru dá práci, ale vždy se to nakonec podaří). Je nesmírně milý, s jemným smyslem pro humor. Naprostý opak svého tchána, nevykřikuje, nevede monolog, směje se nenuceně. Ano, je takový domácí brouk, který si občas někam zaleze a chce být sám se svým počítačem. Ale kamarádka je s ním šťastná. Má v něm oporu a ví, že by ji občas na rukou nosil, jen to nedává okatě najevo jako její otec.

Větší rozdíl mezi otcem a zetěm jsem nezažila. Kamarádce držím palce, ať jí manželství vydrží navěky. A pevně věřím, že jednou nepotkám jejího manžela v paruce, po boku s podivnou bytostí, která bude jeho novou partnerkou. I když bůh ví?

Alča


Milá Alčo,
díky za příklad toho, jak se naopak může stát životním partnerem naprostý protiklad.
Držíme kamarádce palce, ať jí to štěstí vydrží.
Reklama