Rodina

Kamarádi mojí dcery hulí trávu

smoke

Je asi málo dospívajících, kteří to nikdy nezkusili. Přiznám se, že kdybych byla kuřačka, určitě bych to zkusila taky. Bohužel neumím šlukovat.

„Když si chceš zahulit, jdi mezi technaře nebo třeba na rockovej koncert. Tam seženeš trávu na každym kroku. Gram za dvě stovky, z toho ubalíš tak tři čtyři brka,“ radila mi sedmnáctiletá Eva, kamarádka mojí dcery, když jsem se zeptala, kde bych mohla sehnat "trávu".

Výrostků se včera u nás sešla celá partička, jen tak, bez důvodu. Seděli, jedli popcorn, pili Sprite a pouštěli si zase tu nemožnou uřvanou muziku, která ve mě vyvolává agresivní pocity. Moje dcera se uculovala, bylo mi jasné, že i ona už má k drogové závislosti první krok za sebou. „A co s tou trávou pak mám dělat?“ Ptám se jako by nic a ona se ujímá slova.

Výpovědi

„Nejlepší je tu trávu smíchat s tabákem z krátkejch Startek. Stačí jen rozlepit papírek, kus tabáku usypat a přidat hulení. Tak si taky můžeš sílu jointu sama regulovat. To je nejlepší, když jsi někde mimo domov. Domácí hulení je zase lepší z bonga, to je něco podobnýho jako vodní dýmka. Kdo nekouří, ať si třeba upeče z trávy bábovku. Ten účinek je pak možná ještě silnější,“ proškolila mě bez uzardění a já jsem v duchu lapala po dechu. „Tak takhle to je, ty kouříš marihuanu! Já se z toho snad zblázním.“ Honilo se mi hlavou, ale mazaně jsem dělala, že se nic neděje. „A co vy, hulíte?“ Prohodila jsem jen tak mimochodem.

Zkusili to všichni

A oni do jednoho odpověděli, že to při nejmenším aspoň zkusili. „Já jsem to zkoušela tak ve čtrnácti, ale teď už bych se toho ani nedotkla. Stačí mi cítit někde na diskotéce ten smrad a dělá se mi špatně,“ tvrdila moje dcera a já bych jí tak ráda věřila! Ten ve mě ale ne, ten si nenechá nic nabulíkovat: „Ve čtrnácti!!! To víš, že jo, to ti tak věřím, žes toho nechala,“ rozčiloval se, že ho bylo skoro slyšet.

Martin a Michal

„Já si občas dám, ale jen tak o víkendu, je to příjemný uvolnění,“ kontroval Martin, letošní maturant z gymnázia, Michal na tom taky neviděl nic špatného. „Kluci, kteří se každý pátek a sobotu ožerou do němoty, jsou na tom přece daleko hůř! Po jointu ti to furt myslí, nejseš vyřazenej z provozu. Já bych to nedramatizoval,“ pronášel uklidňujícím hlasem, asi jsem měla svoje myšlenky napsané na čele.

Adéla

„U nás hulí půlka třídy, všichni se po vyučování shromažďují před školou, kde to pak smrdí jako v doupěti. Já to ale nesnáším, tak vždycky proběhnu, abych to cítila co nejmíň,“ přidává svůj názor slušná Adéla ze střední ekonomické školy. (Třeba tam k té škole chodí s nimi a tady teď kecá! )

Všichni pak vzpomínali na dva společné známé, kteří se dali na hulení opravdu poctivě a vykouřili tak osm jointů za den. Výpadky paměti, zmatenost, tupé zírání před sebe, nebo záchvaty veselí střídané zádumčivostí začaly být jejich normálním stavem. Eva dokonce přidala historku o tom, že se jí jeden z hochů ptal nejméně pětkrát za večer, na kterou chodí střední školu a nakonec si ani nemohl vzpomenout na její jméno, i když spolu chodili na ŽŠ několik let do stejné třídy.

Sodoma gomora. Čeho jsem se to dožila?

smoke

Ten rozhovor mě rozčílil a před očima jsem už viděla záběry různých televizních dokumentů o narkomanech žijících v kanálech a viděla tam pod poklopem krčit se svou dceru a v první moment jsem chtěla udělat scénu a udělovat tresty a brát kapesné, aby neměla na chlast, cigarety ani drogy. A pak začal zase mluvit ten ve mně.

„Ale vzpomeň si na sebe!“ Žádal si spravedlnost, i když před chvílí strašně panikařil. „Cos ty dělala v osmnácti dvaceti letech? Pamatuješ, jak si machrovala před jedním slušným studentem veteriny a tvrdila mu, že by sis chtěla zkusit heroin - jen vědět, kde ho sehnat? Ťukal si tenkrát na čelo, ale ty ses cítila za borce?“ A připomněl mi i jiné věci. Jak mi splašený otec kontroloval dobrý rok žíly na předloktí po té, co našel na pračce v koupelně zapomenutou náplast, kterou jsem si strhla po vpichu na odběru krve. Jak jsme s jistou partičkou rozechvěle žvýkali sušené nožičky lysohlávek, co nebyly lysohlávky, ale špičky, a „dodavatel“ se nám smál za rohem. Jak mi kamarád studující VŠ chemicko technologickou nabízel účast na chemických večírcích s různými těkavými látkami, čehož jsem se ale bála a o dobrodružství přišla. Jako srab jsem si ale nechávala do podrobna vyprávět zážitky druhých. A toho alkoholu a ty vylomeniny, kdy jsme v noci lezli po střechách pražských domů a kostelů, kam se tenkrát dalo docela jednoduše dostat... a vůbec. Jeden joint přece narkomana nedělá!

Co je dobré vědět

1. Závislost na marihuaně se vytváří, ale pomalu. Jedná se o závislost psychickou (ostatně jako například u pervitinu)

2. Nejohroženější jsou mladiství, kteří se ocitnou ve vztahových či duševních problémech.

3. Pravidelní kouření marihuany sice zvyšuje riziko ve vztahu k jiným návykovým látkám, horší je však alkohol.

4. Marihuana je daleko rakovinotvornější než kouření cigaret.

5. Děti matek kuřaček marihuany mají vyšší procento poruch chování, horší paměť a soustředění, nižší výkonnost, nižší IQ a poruchy spánku.

Už jste někdy hulili trávu? A jak jsou na tom vaše děti?

   
06.11.2009 - Děti - autor: Simona Škodáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [39] Martina59 [*]

  Zabina - co vodní dýmky ty chutnají?

  superkarma: 0 15.02.2013, 12:54:02
 2. [38] Terinka1984 [*]

  Ja jsem nekourila travu, ale zkusila jsem to v jidle. Nic moc.

  superkarma: 0 21.12.2009, 13:09:17
 3. avatar
  [37] átéčko [*]

  Anai — #28 Tys to kouřila na alkohol, že? podle těch příznaků. Takhle přesně to totiž působí. Buď, když u toho piješ, anebo při nějaké psychóze.Sml22

  superkarma: 0 09.11.2009, 13:49:58
 4. [36] jija [*]

  Já jsem nikdy trávu nehulila, obě moje dcery to zkusily, ale neoslovilo je to.

  superkarma: 0 08.11.2009, 14:40:38
 5. [35] Langerová Alena [*]

  Sml16V dnešní době si snad každý zkusí zahulit trávu. Měla jsem a mám s dětmi velmi pěkné vztahy, protože jsem se jim maximálně věnovala, svěřovali se mi se vším. Když přišla puberta, bylo to velmi těžké. Ale stavěli jsme na základech z raného dětství. Svěřovali se mi, vše jsem o nich věděla.1 x si trávu zkusili a protože jim bylo hrozně zle, už se toho ani nedotkli.

  superkarma: 0 08.11.2009, 12:38:17
 6. avatar
  [34] Suzanne [*]

  Teď mě tak napadá, jestli hulení prostě není stejný fenomén, jako za nás alkohol. Chodili jsme celý gympl popíjet. Před odpoledkou dvakrát týdně na malé pivo, v pátek na "třídní sraz" do hospody, v sobotu na zábavu, vypili jsme toho požehnaně, neplnoletí opilci, nikdo se na věk neptal, prostě studenti chodili do hospody vždycky a všude. Dnes není alkoholik nikdo z nás. A jelikož se každý mladistvý opilec hned řeší v tisku a na Nově, alkohol už je nežádoucí, tak se zase hulí. No a coSml80 Kdo má opravdu sklon k závislosti, najde si něco i bez trávy.

  superkarma: 0 08.11.2009, 11:18:47
 7. [33] FAXÍK [*]

  já jsem nehulila nikdy a děti to možná někdy zkusily, ale nezůstaly u toho Sml80

  superkarma: 0 08.11.2009, 08:26:42
 8. avatar
  [32] monca13 [*]

  Zkoušela jsem konopí jako lék (ne ve formě cigaret), ale nezapůsobilo to. Na proleženiny byla mnohem lepší šalvěj, na křeče meduňka.

  superkarma: 0 08.11.2009, 07:16:13
 9. [31] Rikina [*]

  Anžto jsem nekuřák, tak konopí pouze v různých jídlech - a nic moc, nijak zvlášť výrazně to neúčinkovalo. Synové i jejich kamarádi to pochopitelně zkoušeli, pokud vím, taky je to nijak neuchvátilo. Sml80 Jednu dobu jsme měli i pár rostlin na zahradě, maskovaných mezi tyčkovými rajčaty. Jediný, na koho hulení trávy mělo výrazný, leč negativní účinek, byl manžel, a ten s tím zatraceně rychle přestal. S dalšími experimenty se mi potomci svěřili též, ale s mírným zpožděním několika let, poté, co jim došlo, že jsem to beztak věděla. Sml57

  superkarma: 0 06.11.2009, 23:46:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] marcela-1 [*]

  naštěstí jsem nikdy s ničím takovým nepřišla do styku

  superkarma: 0 06.11.2009, 17:59:49
 2. avatar
  [29] ToraToraTora [*]

  Aco na to Jan Tleskač? A co na to J.X. D?Sml52

  superkarma: 0 06.11.2009, 16:18:57
 3. [28] Anai [*]

  Tak jsem asi nějaká divná, já mám totiž na marihuanu zřejmě alergii, nebo tak něco. Asi před 15 lety přišel kamarád s kamarádkou ke mně domů (byla jsem dost ztrápená z jakéhosi rozchodu a  trápení jsem zaháněla celý den lakováním nábytku, což mohlo mít i nějaký význam na pozdější události). Nezkušený kamarád dostal "dávku" na jointa od jiné naší "zkušenější" kamarádky a jeho přítelkyně se těšila, že si to konečně vyzkouší. Kamarád ubalil jointa (později jsem se právě dozvěděla od dodavatelky, že mu dala dávku na několik jointů, že to asi bylo dost silné). Já tušila, že mi to dělat dobře nebude a odmítla jsem to zkusit. Nicméně když jsem viděla, jak si jointa podávaj, přece jen jsem si řekla, že vyzkoušet jednou se má všechno a že třeba další šance nebude a opatrně si šlukla (jsem kuřačka)... no a pak ještě jednou, ale jen tak povrchně, ne hluboce. Co následovalo, bylo naprosto příšerné! Nejdříve se mi udělalo špatně od žaludku, potom se mi chtělo omdlít, tak jsem si lehla... kamarádi, na které to nemělo nejmenší účinek usoudili, že mě musí rozchodit, že to na mě působí nebezpečně a vysoukali mě z paneláku, měla jsem pocit, že dělám takové obrovské kroky, jako, že se nadnáším, ale bylo mi to strašně nepříjemné a hrozně jsem se bála. Když mě přivedli domů, nastalo poslední stádium: těžká depka, chtěla jsem skočit z okna... No a to už volali pohotovost. Paní doktorka přijela, řekla, že mi nic píchnout nemůže, když mám v sobě marjánu, chvíli se mnou popovídala (přátelé odešli domů, necítili prý absolutně vůbec nic a to těch šluků měli podstatně víc) a pak jsem šla spát. To vše se seběhlo v sobotu večer. Spala jsem bez probouzení až do pondělního rána, takže nějaká sugesce, nervy a tak, to zřejmě nebyly. Už nikdy bych žádné drogy nezkusila ani omylem, zůstanu u alkoholu, tam přesně vím, co mě čeká, když to přeženu Sml57

  1. na komentář reaguje átéčko — #37
  superkarma: 0 06.11.2009, 14:23:28
 4. avatar
  [27] átéčko [*]

  Žábina — #23 Mně také syn neustále připaloval zhasínající cígo. Přestala mě po tom bolet hlava, takže tohle já odsuzovat nikdy nebudu. Olgy Marie má pravdu. Je horší celý víkend prochlastat.

  superkarma: 0 06.11.2009, 13:53:17
 5. avatar
  [26] Žábina [*]

  wich — #24 přesně tak...jj, je fajn, je mu 19 let a je to v současné době moje velká opora Sml67

  superkarma: 0 06.11.2009, 13:11:33
 6. avatar
  [25] gwen [*]

  Mně tráva nedělá dobře. Mám po ní hnusné stavy. Co jsem vypěstovala, to jsem prodala. Ovšem jdenou jsem zkusila haš a ten mi navodil příjemný stav. Usmívala jsem se jak idiot Sml30

  superkarma: 0 06.11.2009, 12:47:27
 7. avatar
  [24] wich [*]

  Žábina — #23 Výchovný moment v opačné verzi Sml30 Máš fajn syna Sml67Sml30

  1. na komentář reaguje Žábina — #26
  superkarma: 0 06.11.2009, 12:02:21
 8. avatar
  [23] Žábina [*]

  wich — #22 jj, je to příjemné když se to nepřežene..nejlepší bylo jak mě syn vedl domů a po cestě mi dával kázání - no mami, já ti říkal, abys to nezkoušela, podívej se na sebe, jak je ti špatně

  a já se jen smála a vždy jsem zavolala - ZASTÁVKA -a to mě musel pustit a já si na chvilku sedla na bobek Sml30

  1. na komentář reaguje wich — #24
  2. na komentář reaguje átéčko — #27
  superkarma: 0 06.11.2009, 11:49:46
 9. avatar
  [22] wich [*]

  Já osobně bych si klidně občas zahulila, je to fajn relax, ale nepřenesu se přes to aroma.

  1. na komentář reaguje Žábina — #23
  superkarma: 0 06.11.2009, 11:43:47
 10. avatar
  [21] wich [*]

  sanvean — #17 Mě ta vůně trávy nakopává žaludek. Chce se mi blít už jen když si kamarát balí - má hodně kvalitní a tudíž i silně aromatické modely.

  SENSITIVESKIN — #15 Záleží na modelech. A také na lidech. Pubertální primitiv  bude primitivem i bez ganji.

  superkarma: 0 06.11.2009, 11:43:14
 11. avatar
  [20] malvina [*]

  Není  to nic   neobvyklého , že   mladí  kouří marjánku. Pokud  to někomu  chutná, tak proč  mu v  tom  bránit,? V NL  je  to legální, a jací jsou tam spokojení lidé.Sml16

  superkarma: 0 06.11.2009, 11:42:50
 12. [19] tvrdikova12 [*]

  nejlepší byla mrkev z holandska,co jsem zkoušela...pěstování mi moc nešlo...a stejně bych u toho nezůstala...Sml24

  superkarma: 0 06.11.2009, 11:29:23
 13. avatar
  [18] Žábina [*]

  tráva se nešlukuje, jen se podrží kouř v ústech a vyfoukne

  zkoušela jsem to dvakrát, poprvé jsem to asi přehnala a syn mě vedl domů Sml30, musela jsem si pořád sedat na bobek, nemohla jsem se udržet na nohou...podruhé už to bylo OK

  superkarma: 0 06.11.2009, 11:24:16
 14. avatar
  [17] sanvean [*]

  Já mám na THC snad alergii, opravdu mi nedělá dobře. O to víc mám ale ráda vůni trávy, z koncertu Massive Attack jsem přišla provoněná od hlavy až k patě Sml57Sml30

  1. na komentář reaguje wich — #21
  superkarma: 0 06.11.2009, 10:29:51
 15. avatar
  [16] heligona [*]

  Mě to osobně nic nedělalo a to jsem zkoušela několikrát. Akorát se mi po tom chtělo spat. U jiných mi to nevadí příležitostně, je to jejich věc. Ale chodila jsem s jedním, co hulil denně několik a musím říct, že byl celkem vygumovanej, nic si nepamatoval, spolehnout se na něj nedalo...Sml23 No a jeden od nás začal s trávou, no pokračoval s bůhvíčím, no s krásného vysokoškoláka, po kterém letěla každá holka se stala roztřepaná troska, skoro nevidí, rozumět mu nejde, údajně má alzheimera či co. Takže už zkoušet nikdy nehodlám. Děti nemám, ale nedělám si iluze, že by šlo nějak zabránit tomu, aby to zkoušeli, nebo provozovali.

  superkarma: 0 06.11.2009, 10:18:43
 16. avatar
  [15] SENSITIVESKIN [*]

  wich — #13 no, je to na lidech vidět!

  1. na komentář reaguje wich — #21
  superkarma: 0 06.11.2009, 10:06:53
 17. avatar
  [14] SENSITIVESKIN [*]

  naštěstí, tohle u nás nejede...

  superkarma: 0 06.11.2009, 10:06:32
 18. avatar
  [13] wich [*]

  Moji kamarádi také hulí trávu Sml24 Polovina Česka hulí trávu Sml34

  1. na komentář reaguje SENSITIVESKIN — #15
  superkarma: 0 06.11.2009, 09:59:43
 19. avatar
  [12] femme [*]

  jj, párkrát jsem to zkusila, pořád jsem čekala, co bude a ono nic Sml80 jedna moje dcera se mi jednou přiznala, že to taky zkusila, ale že ji to neoslovilo

  superkarma: 0 06.11.2009, 09:09:27
 20. avatar
  [11] vladka006 [*]

  Klára Křížová — #7 Sml30

  To s ním máš opravdu dobrý vztah a věří Ti. Ale je to i o povaze. Já mámě taky věřím, ale asi bych jí dost věcí neřekla ihned. Něco ze sebe vysypu, ale až po delší době.

  superkarma: 0 06.11.2009, 08:51:13
 21. avatar
  [10] vladka006 [*]

  Dimsy — #6 Taky mě to nezabilo. Ale si myslím, že je to časem přejde. Jsem se bála, že by mě mamka zmydlila i v 18, kdyby zjistila, že kouřím. Tak jsem po každém zahulení si dělala čistící procedury, oblečení větrala, voněla a domů chodila až po vystřízlivění. A stejně to bylo k prdu. Práskla mě mladší ségra, které mmch hulila se mnou takySml31. Jednou totiž nestihla do příchodu domů úplně vystřízlivět. Jsem myslela nejdřív, že jí zabiju. Dneska na to docela rády vzpomínáme a smějeme se tomu.

  Mě fascinoval manža. Když jsme spolu začínali, tak já už z trávového období byla venku a on si ještě tu a tam dal. Dost mi to vadilo. Protože to nebylo třeba na diskotéce, ale i když šli s kamarádama venčit psy. No a myslel si, že to nepoznám, když má v puse dvacet hašlerek.Sml30 Jj, typický zápach na oblečení.

  superkarma: 0 06.11.2009, 08:48:39
 22. avatar
  [9] ifulinkaa [*]

  Klára Křížová — #7 Sml30Sml52

  nikdy jsem to neukoušela,ani jsem neměla potřebu okusit normální cígo,ani vodní dýmku,nebo travku.je mi to volný,většina mých kamarádů je z řad nekuřáků,což mi vyhovuje. a moje děti? ty nemám,tak nevím:-)

  superkarma: 0 06.11.2009, 08:47:58
 23. avatar
  [8] Suzanne [*]

  vladka006 — #1 To není tím, že by jim to bylo buřt, to je ve vztahu. Se mnou se synovi kamarádi taky o hulení bavili. Syn totiž přišel, že by to rád zkusil, že bude mejdlo a tam že teda. Zakázat jsme mu to nemohli (já bych to ani nezkoušela, muž nad tím uvažovat, měl z toho strach), tak jsme to odkývali s podmínkou, že nám řekne, jaký to byloSml30 Nejen že řekl, ale pak jsme se na to téma bavili s ním a pár jeho kámoši. A nebylo jim buřt, jesti se to dozvědí rodiče. Oni se o tom prostě bavili s námi.

  superkarma: 0 06.11.2009, 08:47:51
 24. [7] Klára Křížová [*]

  vladka006 — #4 Já nevím, asi je to o povaze, mě se svěřuje se svými věcmi už od mala a nikdy nepřestal. Tedy asi mi úplně všechno neříká, to určitě. Nejvtipnější bylo, když mi jednou v létě poslal smsku, že už není panic a že to stálo za prd... To mi přišlo hodně vtipný.

  1. na komentář reaguje ifulinkaa — #9
  2. na komentář reaguje vladka006 — #11
  superkarma: 0 06.11.2009, 08:39:37
 25. avatar
  [6] Dimsy [*]

  vladka006 — #4 Možná jim to buřt není, stejně se to rodiče dozvědí, protože tráva má charakteristickou vůni, která je poznat na sto honů. Ale co chceš dělat? Zabít je nemůžeš, zakázat nepomůže. Nakonec můžeš být ráda, že nepřejdou na tvrdý.Sml16

  1. na komentář reaguje vladka006 — #10
  superkarma: 0 06.11.2009, 08:33:53
 26. avatar
  [5] Dimsy [*]

  Kamarádi hulí trávu, jenom dcera ne, ta je vzorná?Sml15

  superkarma: 0 06.11.2009, 08:29:20
 27. avatar
  [4] vladka006 [*]

  Klára Křížová — #3 Ve dvaceti už možná jo, ale v 17 se mi to moc nezdá... Nebo doba pokročila tak, že dnešním teenegerům je buřt, jestli se to rodiče dozví nebo ne.

  1. na komentář reaguje Dimsy — #6
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #7
  superkarma: 0 06.11.2009, 08:15:46
 28. [3] Klára Křížová [*]

  vladka006 — #1 Se mnou se kamarádi mýho syna (20) taky baví o hulení naprosto bez předsudků. Bohužel tráva je na všech školách a nehulí se jen na technopárty.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #4
  superkarma: 0 06.11.2009, 07:45:11
 29. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Kdo se v pátek a v sobotu ožere do němoty, je na tom daleko hůř.

  superkarma: 0 06.11.2009, 07:28:22
 30. avatar
  [1] vladka006 [*]

  Hm, už vidím, jak se kamarádi svěřují matce jejich kámošky, kde sehnat trávu. Hlavně za dvě stovky 3-4 brka, to těm děckám ani nemůže nic bejt, to jim tak za dvě kila dají místo paliček listí.

  Kde jí sehnat? U čongů, tam se dá dneska sehnat všechno Sml30. Popř. vypěstovat.

  Hulila jsem, závislá nejsem, kombinovala jsem to i s alkoholem. Mám spoustu kamarádů, co hulí a ani u jednoho se nedá mluvit o závislosti nebo o tom, že zkusí něco tvrdšího. To by asi 10 let nebyli jen u máni. Nehulíme denně, ale příležitostně. Není rozdíl jít na pivko do hospody nebo si čas od času dopřát brčko.

  Taky se z "trávy" dobře vaří Sml58. Není na škodu bramboráčky nabídnout tchýni, aspoň je s ní konečně sranda a o něčem řeč.

  Nejčastěji jsem si jointa dala, když jsem se potřebovala na něco soustředit. To pak mozek pracoval, panečku. Jednou jsem si jí dala i na VŠ před hodinou matiky a byla to jediná hodina, kterou jsem pochopila Sml67.

  Teď si pěstuji rostlinky bez obsahu THC, je to dobrý na pleť a na trávení. Suším a pražím semínka, mňamky, mňamky.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  2. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 06.11.2009, 06:40:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme