Bulvár

Kamarádce mé kamarádky se stalo...

Bylo nebylo, začínaly dřív pohádky. Jenže to se už dneska nenosí. Hitem moderní doby je aktuálnost, s nějakým bylo nebylo u táborových ohňů... ehm, u kavárenských stolků, hospodských stolů či v internetových diskusích, neuspějete. A tak se začíná jinak. Kamarádce mé kamarádky se stalo... To jednou známý povídal, že jeho tchyně... Znáš Ferdu od vedle? Tak manželovi jeho dcery... A následuje příběh. Zaručeně pravý a pravdivý. Jinak řečeno, urban legend.

Lidová slovesnost
Není tomu zas tak dávno (ne, tohle není urban legend), kdy vyšla sbírka takovýchto příběhů (více o ní zde) – mýtů nové doby. V poslední době se však urban legends dostávají i pod drobnohled odborníků. Vždyť je to vlastně současný folklór a důkaz, že lidová slovesnost ještě zcela nevymřela. Ba naopak, pěkně se nám rozvíjí.

Hloupý Honza a Kostěj Nesmrtelný
Na těchto příbězích, vyprávěných z úst do ucha, posílaných na internetu, ale leckdy i převzatých novinami nebo dokonce televizním zpravodajstvím, lze nádherně demonstrovat, čeho se dnes bojíme, po čem toužíme, kdo jsou naši hrdinové, Hloupí Honzové a Bajajové a kdo naopak zlí čarodějové a Kostějové Nesmrtelní. Některé urban legends jsou, stejně jako některé pohádky, čistě lokální, jiné se v těch či oněch obměnách vypráví prakticky po celém světě. Ono už sám pojem urban legends je značně mezinárodní a odborníci ho do češtiny většinou nepřekládají.

Čeká nás seriál!
Jak vidno z předchozího, zkoumání urban legends spadá do oblasti folkloristiky a neméně do sféry sociologie. V následujících dílech našeho kratičkého seriálu tedy zabrousíme právě do těchto vod a podíváme se na urban legends okem trochu kritickým – některé z nich totiž mají reálné základy, u jiných je znám konkrétní autor a další... Inu, ty vychází z fantazie nás všech. A stačí ucho jen trochu cvičené a brzy se naučíte je poznávat ve vyprávěních vašich známých i v novinových titulcích.

A pokud znáte nějakou zajímavou urban legend a chtěla byste se o ni podělit s ostatními čtenářkami ženy-in, případně si ji nechat „vysvětlit“ od odborníka, z jehož práce budu čerpat, pošlete mi ji na e-mail ivana.kuglerova@zena-in.cz. Třeba pomůžete k zaznamenání dalšího mýtu :).

S využitím prací Martina Buchtíka.

Máte ráda pohádky? Patříte ve společnosti spíše k vypravěčům, nebo k posluchačům? Kolik si myslíte, že znáte urban legends?

 

   
04.07.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] IMI [*]

  nejznámější urban legend, se kterou se často potkávám já je ta jak v Ikee(OBI...) zmizela malá holčička, tak obchoĎák neprodyšně uzavřeli a našli ji na pánských záchodech ostříhanou a převléknutou za kluka ... v těch barvitějších podáních ještě ve společnosti lidí oblečených jako muslimové


  já teda radši polednici a spol

  superkarma: 0 08.07.2007, 14:43:16
 2. avatar
  [7] idiska [*]

  myslím, že to, co se stává mě...to by nevymyslel ani Homér ...takže pokud to někdo převypráví, muže to jedině zmírnit...domyslet se už dá malokdy co

  superkarma: 0 04.07.2007, 20:53:25
 3. avatar
  [6] Blues [*]

  Znám několik lidí, kterým skutečně "se dějou" věci, jaké jinak známe jen z historek - prostě to asi nějak přitahují. A samozřejmě se vždy poblíž najde někdo, kdo ochotně vypráví dál, takže kdoví, kolik z těch "urban legends" se kdysi kdesi někomu částečně opravdu stalo a převyprávěním nabobtnalo do současné podoby?

  superkarma: 0 04.07.2007, 12:26:17
 4. avatar
  [5] Amálie [*]

  * No ani moc ne. Tak leda o vánocích. Jako malá jsem milovala Staré řecké báje a pověsti.
  * Jak kdy.
  * To nevím. Ale šílených věcí jsem zažila už dost.

  superkarma: 0 04.07.2007, 12:08:07
 5. avatar
  [4] Meander [*]

  Miluju pohádky!
  Podle množství požitého alkoholu.
  Nepotřebuju urban legends, mně se šílené věci dějí doopravdy.

  superkarma: 0 04.07.2007, 11:09:47
 6. avatar
  [3] Kuře [*]

  Delenka: Jo, to je dobrá knížka. Zvlášť tak povídka, kde kape krev na auto z oběšence.....

  superkarma: 0 04.07.2007, 11:00:34
 7. [2] Delenka [*]

  doporučuji knihu Černá sanitka a jiné děsivé příběhy - velké množství urban legend rozdělených "podle žánru" a každá doplněna komentářem.

  superkarma: 0 04.07.2007, 07:52:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme