Bulvár

Kamarád, který sbírá spadlé mince a sundavá ponožky..

Výcvikem signálních, asistenčních a terapeutických psů se zabývá občanské sdružení ELVA, sídlící v Lysé nad Labem nedaleko Prahy. O základní informace jsem požádala Andreu Tvrdou, jednatelku sdružení ELVA-HELP. Dodejme ještě, že činnost sdružení je nevýdělečná a dobrovolná a jejím cílem je specifická sociálně-rehabilitační pomoc potřebným.

Jaký je rozdíl mezi psy asistenčními, signálními a terapeutickými psy, pokud jde o využití?

Všichni psí pomocníci jsou v první řadě pro potřebnou osobu psychickou oporou. Asistenční pes například podává pánovi předměty do klína, otvírá dveře, sebere spadlé předměty, třeba mince, pomůže páníkovi sundat si ponožky. Signální pes zase upozorní pána na zvuky, které se ho týkají, může to být pláč dítěte, mobilní telefon či zvonek u dveří. Terapeutický pes působí pozitivně na psychiku, uvolní psychické bloky, ale i spastická místa na končetinách a těle (křeče). Vodicí pes bezpečně provází páníka, vyhýbá se bariérám, označí cíl cesty.
Na rozdíl od předchozích forem musí vodicí pes občas samostatně vyřešit složitou situaci bez pomoci povelů pána.

Komu tito psi vlastně pomáhají?

Asistenční psi pomáhají lidem na vozíku nebo lidem s postižením horních končetin.
Signální pes pomáhá neslyšícím nebo lidem s vadou sluchu. Terapeutický pes pomáhá jedinci nebo skupinám lidí postižených tělesně, mentálně, duševně nebo kombinovaně, ale i lidem, co leží po úraze v nemocnici, dětem v diagnostickém ústavu.
Vodicí pes pomáhá nevidomým lidem a lidem s vadami zraku.
ELVA-HELP cvičí i jiné psí pomocníky, například balanční psy pro lidi s poruchou centra rovnováhy a psy doprovodné, ti jsou vhodné pro lidi s psychologickými handicapy, jako jsou kupříkladu fobie.

Jakou povahu musí mít pes, který se hodí pro výcvik?

Například terapeutický pes musí být extrovert, dobrý vodicí pes pro nevidomé musí být poslušný a zároveň samostatný. Labrador je naší školou nejčastěji používané plemeno ke slepeckému výcviku. Jeho předností je klidná, vyrovnaná a neagresivní povaha, touha být stále v těsné blízkosti člověka, minimální sklon k toulavosti a odbíhání od pána.

Zaujalo mne, že pes by měl zvládnout padesát dovedností. Můžete říci jaké?

Kromě běžných povelů jsou to povely speciální, kupříkladu vodící pes ve vagonu metra na povel "HLEDEJ MÍSTO" najde a jasně pánovi označí volné místo k sezení.

Jak probíhá předávání psa?

Předávání psa nevidomému je nejnáročnější fází výcviku. Důvodů je několik: pes si musí rychle zvyknout na nového pána a musí se naučit reagovat na jinak znějící povely, neotáčet se za cvičitelem. Pro zrakově postiženého je moment předávání ještě náročnější. Na začátku stojí otázky: Budeme si vyhovovat? Říkám správně povely? Neruším psa holí? Existují velké rozdíly u jednotlivých plemen psů, jak rychle se dokáží přizpůsobit novým podmínkám.

Kolik lidí se v občanském sdružení ELVA-HELP výcviku psů věnuje?

Momentálně jsou to čtyři trenéři, nerada bych však vynechala desítky dobrovolníků, kteří se podílejí na pomoci při výchově štěňátek - budoucích psích pomocníků.

Za rozhovor poděkovala

       
   
05.10.2004 - Společnost - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [11] elfos [*]

  superkarma: 0 06.10.2004, 00:41:40
 2. avatar
  [10] Tanzi [*]

  Susina: s Péťou je to těžké..v srsti zvířat vidí hračku a podle toho má tendence s tím nebožátkem zacházet.
  A navíc..Badýsek /ten retrívr/ ho zajímal strašně moc, ale jenom do té doby než si ho pořádně prozkoumal a pak už byl pro něj vzduch. Já také vím, že tyto dětičky by měly mít nějaké zvířátko..i jsem svého času váhala, ale můj muž je tvrdě proti a já když sama nevím, to nakonec vždy vzdám.

  superkarma: 0 05.10.2004, 15:26:03
 3. avatar
  [9] kubikm [*]

  psi jsou bezvadní společníci pro někoho, kdo je uzavřený doma, jsou páníčkovi bezmezně oddáni...můj pudlík vycítí, kdy mi není dobře, hned je u mě, strká do mě čumákem, nebo jen tak si sedne k nohám nebo posteli...úžadsně to uklidňuje a mám pocit, že i zmírňuje bolesti....
  a to nemluvím o cvičených psech - ti i život zachraňují...viděla jsem v tv, jak psík umí otevřít i dveře lednice a skříně, kam by se vozíčkář nedostal, umí otevřít pračku....

  superkarma: 0 05.10.2004, 14:51:38
 4. avatar
  [7] Susina [*]

  sledovali jsme jednou s Rišákem pořad o výcviku psů, strašně se mu to líbilo a říkal, jak je bezvadný, že pejskové pomůžou lidem s věcma, který sami nezvládnou,vzal pár korunek ze svý peněženky a ptal se, komu ty penízky může dát, aby bylo na výcvik těch pejsků.. měla jsem strašnou radost..

  Tanzi, a co kočička, myslíš, že by si s číčou Péťa rozuměl???

  superkarma: 0 05.10.2004, 10:43:34
 5. avatar
  [6] emma [*]

  taky jsem chtěla se svým psem složit canisterapeutické zkoušky. bohužel se můj pes bojí lidí s berlemi, na vozíku, kulhajících, spastických

  superkarma: 0 05.10.2004, 09:11:10
 6. avatar
  [5] Atabe [*]

  My máme doma také labradora a musím se přidat k článku - klidné, vyrovnané plemeno, neutíká, hlídá si nás. Opravdu vycítí, když nějaké dítě není tak úplně v pořádku a dokáže je vzít po svém. Mnozí lidé by se mohli od psů přiučit, jak přistupovat k druhým lidem.

  superkarma: 0 05.10.2004, 08:31:17
 7. avatar
  [4] Aja [*]

  Moc obdivuju cvičitele těhle psů a psy, kteří umí pomáhat. Kousek odtud je škola pro nevidomé a tak je často potkávám

  superkarma: 0 05.10.2004, 08:19:55
 8. avatar
  [3] Tanzi [*]

  Exupery: VÍŠ, JÁ MÁM MENT.POSTIŽENÉHO SYNA - AUTISTU. a JE PRAVDA, ŽE TO ZVÍŘE TO VYCÍTÍ, ŽE TEN ČLOVÍČEK JE JINEJ. oPRAVDU. a TEĎ ZÁLEŽÍ UŽ NAPŘ. NA TOM KTERÉM PEJSKOVI. dÁM PŘÍKLAD..CHODÍ K NÁM HERMÍNA A TA MÁ DVA PEJSKY.
  zase to přepínadlo
  No a ten starší -vořech, se před Péťou vždy už dopředu klidí pod lavici..nevyhledává vůbec jeho společnost. Ale ten druhý -retrívr by si od kluka nechal počítat i zuby a neublížil by mu.

  superkarma: 0 05.10.2004, 06:48:38
 9. avatar
  [2] Exupery [*]

  Byl u nás tuhle zákazník na vozíčku se speciálním psem a já, jaelikož se nestydím s těma lidma normálně mluvit, jsem se ptala, na jakém základě ho dostal a k čemu ho potřebuje. A ten člověk mi řekl, že na něho tak nějak zbyl, že ho vlastně tak moc nepotřebuje, páč třeba ohnout pro věc na zem, se umí sám. Ale že umí toho hodně. jako přines.... cokoli si vymyslíte, třeba bačkory nebo hlavně prej telefon, umí hned. I jsem se ho ptala, co třeba lidi, co nevidí a nemají rádi psy, bylo mi těch psů líto. A on říkal, že ti, kteří je neradi, prostě toho psa nemají.
  Taky jsem slyšela, že třeba psi, kteří dělají canisterapii s duševně postiženejma, umírají třeba v šesti letech. Je otázka, jestli je o pravda, třeba ne. Ale tady u nás chodí jedni lidi se synem docela vážně poškozeným v tomhle smyslu a já vždycky mýho psa radši držím dál, protože jsem četla, že normální psi můžou bejt na tyhle lidi zlí, ale tenhle kluk a můj pes jsou zatím v pohodě, ještě mu maminka říká: " Hele pejsek, ten je hezkej, viď..." A já jsem ráda, že můj (novej) pes je na toho kluka hodnej.

  superkarma: 0 05.10.2004, 01:34:47
 10. avatar
  [1] trdlo [*]

  Prima clanek, poucila sem se

  superkarma: 0 05.10.2004, 00:14:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme