Domácnost

Kam zmizela slivovice?

 

Slivovice, kterou jsme si jako rodina zapřisáhlých abstinentů nechali jednoho roku z hojné švestičkové nadúrody naší zahrádky vypálit, opila smysly mých rodičů právě v předvánočním shonu. Podotýkám bez jediného štamprlete.

Hrnce naplněné po okraj vzácným mokem ve větratelné polici činžovní spíže měly ustoupit cukroví, které maminka začala týden před Vánocemi péct. Rodiče zůstali jako opařeni. Slivovičky, kterou chtěli před slitím do lahví zbavit větráním páleného smrádečku, bylo z plných hrnců na dně smaltovaných nádob. Tatínek se nemusel nijak dušovat. Jeho vztah k alkoholu byl čistě negativní. Přesto zůstával hlavním podezřelým, neboť mně bylo nevinných osm let.

Napjatá atmosféra stočena do třech litrových lahví slivovice visela ve vzduchu do konce adventu, i během Štědrého dne. Scifihlavolam o záhadném zmizení alkoholu vyřešila návštěva tety a strýce, kteří k nám každoročně na Ježíška jezdili, a jedna lahvinka slivky byla právě pro ně. Při ochutnávce cukroví a druhé pálence udělali mezi tichou nedůvěrou rodičů jasno. Slivovice se ve větratelném prostoru odpařovala, neboť nebyla zavčas slita do lahví a uzavřena.

Návštěvy o tehdejších vánočních svátcích byly už jenom veselé. Bylo co vyprávět pro zasmání, i když se nikdo neměl šanci opít.  Mezi rodiče se vrátila opět ztracená důvěra, což byl ten nejkrásnější vánoční dárek! Tatínkovi naskočil šibalský úsměv do tváře a mamince jsem četla z očí, že si tenkrát nemohla lepšího vybrat.

Nevím, zda jsem v tom roce přestala věřit na Ježíška... Rozhodně se na dno mé fantazie propadla nadějná existence opilých mimozemšťanů z vesmíru, kterým se zachtělo naší slivovice ze spíže.
Třetí láhev slivovičky, která měla být otevřena na moji svatbu, vzala o několik let později ve sklepě velká voda při povodních.

Ema K.

   
01.12.2006 - Dům a byt - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

  1. avatar
    [2] MEK [*]

    superkarma: 0 05.12.2007, 19:31:18
  2. [1] heledobr [*]

    Nikdy nezapomenu na svojí babičku, která sice vychodila ve škole jen asi 4 třídy a chemie jí byla zcela cizí ale co se týkalo pálení slivovičky - byla nepřekonatelná. A nejen slivovičky, ale hruškovice, jabkovice, meruňkovice a kdyby to šlo tak by snad pálila i žaludy nebo trávu. Z koupelny vždy vyrobila chemickou laboratoř a pak se domem nesla vůně nějakého nově vyrobeného moku. UMĚLA....

    superkarma: 0 29.12.2006, 10:55:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme