.

Kam za vínem? Přece do Mikulova!

Cestování

Kam za vínem? Přece do Mikulova!

Původně jsem si říkala, že rubrika Cestování pro mě moc nebude - nijak zvlášť necestuji, ale uznala jsem, že existuje místo, které mám ráda, i když jsem tam už pár let nebyla. A tak přemýšlím, co bych chtěla ukázat, abych vás přesvědčila, že město, kde jsem strávila část svého dětství, stojí za návštěvu - třeba spojenou i s výletem po Pálavských vrších.

Město samo se prezentuje už zdálky jako něco neobvyklého. Směrem od Brna je vidět panorama zámku a kousek od něj Svatý kopeček s kostelem sv. Šebestiána. Vypadá to moc pěkně, tím spíš, že Turold po levé straně silnice budí dojem divoké přírody.  

Původně vedly přes řeku Dyji dva přechody. Dva přechody - dvě cesty: Jedna po Pálavských vrších přes Klentnici do Mikulova a druhá, která spěchala do rakouského Laa a obcházela mikulovský zámek. Křižovatky cest byly vždycky místem, které se muselo hlídat - a tak byla na skále nad městem vybudováná dělostřelecká tvrz, ze které dneska můžete přehlédnout celý městský areál. Nazývá se Kozí horka a nelze ji přehlédnout - vypadá jako kamenný kvádr na skalnatém ostrohu.

Další dominantou je Svatý kopeček - turisté tam chodívají po celé křížové cestě a prohlížejí si nahoře umístěný kostel sv. Šebestiána, ale já osobně, pokud mohu, chodím z druhé strany,  kde je cesta mezi vinohrady. Pak ale musím některá z 16 pašijových zastavení oželet. Nahoře je zvonice a kostelík, ne ovšem původní, který se začal stavět v době moru v roce 1623, ale obnovený, z roku 1679. Klidně se vám ale přiznám, že teď v zimě budu raději obdivovat jiné věci a zůstanu dole v teple.

I tady je totiž co procházet a prohlížet. Pokud máte rádi procházky po dláždění, pak je pro vás jako stvořená Husova ulice. Táhne se kolem zámku a je z malinkých barevných domků, jakoby oddělených od okolního světa. Nepamatuji si, že by tomu někdy bylo jinak. Ovšem, je to přece jen židovská část města - a na horním konci ulice je synagoga, upravená jako muzeum. V dnešní době je tato část města upravená jako turistický okruh, a kdybyste jej prošli celý, skončíte na židovském hřbitově. Dodnes se na jeho rabínský vršek jezdí rabíni z celého světa poklonit svým přechůdcům. Židovské obyvatelstvo se ve větší míře připomíná od roku 1421 a ve městě vždycky tvořilo poměrně silnou část obyvatelstva, mezi níž nechyběly ani výrazné osobnosti, jako Jehuda ben Becalel (rabbi Löw) - tvůrce Golema.

Když si prohlédnete i synagogu, můžete vyjít na náměstí - a tady se rozhodnout: buď se dáte nahoru k zámku, který skrývá ve svých sklepech unikátní sud obřích rozměrů, vinařské lisy a nahoře v zámku výstavní expozice, nebo se dát dolů k Dietrichštejnské hrobce. Zámek má poměrně pohnutou historii. Na jeho místě stával od roku 1218 hrad, který postupně vystřídal majitele od králů přes Lichenštejny až po Ladislava Kereczenyiho, o němž pověst praví, že popudil Turky proti sobě tak, že i jeho syna pronásledovali po celých Uhrách. Poté byl hrad přestavěn na zámek - už rodem Dietrichštejnů. V roce 1945 fašisté zámek vypálili, a byl prakticky vybudován znovu.

Na nádvoří vejdete původní branou, vytesanou v kameni, a jestli se budete chtít projít zámkem, nebo vystačíte s podzemím, to už nechám na vás. 

Po cestě k hrobce jdeme po historickém náměstí okolo nádherně zdobeného domu U rytířů. Upoutá vás nádhernými renesančními sgrafity a také tím, že v tamější restauraci výborně vaří.

Ovšem i náměstí má cosi do sebe - je na něm nádherný morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice, pocházející z roku 1724. A jako všude po městě i na něm se dají najít znaky Dietrichštejnů. Ti si ve městě postavili krásnou honosnou hrobku, která byla postavena na ruinách mikulovské Lorety. Ta byla zničena rozsáhlým požárem a zachovala se jen plastika Černé madony a Náchodská kaple. 

Tak, z mého pohledu jste viděli všechno, co je v Mikulově k vidění běžně - po celý rok. Jsou samozřejmě i jiná místa, rodáci jistě doplní, kam se vyplatí zajít, ale osobně bych vám doporučovala jen takovou krátkou orientační procházku. Pěkně prohlédnout památky, zapamatovat si, co kde je ... a pak do podzimku nechat uležet. A proč do podzimku? V červenci se zde ozývají kytary, v létě patří nádvoří zámku výtvarným dílnám, ovšem na podzim se slaví významná historická událost: král Václav IV. byl roku 1403 vysvobozen ze zajetí ve Vídni rytířem Janem z Lichenštejnu a přivezen na zdejší hrad. To je ovšem důvod k velkolepým oslavám, i když dneska je maskujeme jako vinobraní. Slaví se od roku 1947 každý podzim a všem vám vřele doporučuji hlídat si jeho termín! 

          
   
16.01.2004 - Doma - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Dášule [*]

  Mikulov je krásný. A ještě bych vás chtěla upozornit na obec Drnholec. Je kousek ok Mikulova, sama o sobě není nic zvláštního, až na to, že z ní pocvházel manžel jedné z nemanželských dcer Přemysla Otakara II, ale je tam výborná restaurace s barem, jmenuje se Hotel Drnholec a mají tam výborná vína.

  superkarma: 0 26.01.2004, 10:22:54
 2. avatar
  [19] Olka [*]

  Lucylle: Do Rohatýho Krokodýla jsme chtěli jet už předloni, ale nemají tam čtyřlůžkové pokoje. Tak jsme nakonec byli v penzionu nedaleko - a do Krokodýla jsme zašli aspoň jednou na večeři

  superkarma: 0 20.01.2004, 15:14:21
 3. avatar
  [18] pajda [*]

  Saturninka: on to byl jeden z bytů u vlakového nádraží, tehdy to byla ulice Hraničářů - bylo to nové a proto drahé...

  superkarma: 0 18.01.2004, 19:36:22
 4. avatar
  [17] Saturninka [*]

  Lucylle: tak to jse nevěděla
  pajda: Já nevím - bydlím tady 26 let, ale je fakt, že sama bydlím teprve 8 let, takže jaký byl nájem dřív, netuším. A i mne napadlo, že jste oba už určitě měli práci a tady se hledá MOC těžko.

  superkarma: 0 18.01.2004, 15:39:03
 5. avatar
  [16] pajda [*]

  Saturninka: jenže já bych tehdy dostala místo nejblíž v Břeclavi a můj muž v Brně - ale my už byli v Brně zaměstnaní oba - a před těmi 14 lety bylo nájemné v Mikulově vyšší...prostě dvojí dojíždění a ještě bydlení a tak jsme neutáhli...bylo jednodušší zůstat v Brně.

  superkarma: 0 17.01.2004, 21:43:43
 6. avatar
  [15] Lucylle [*]

  Saturninka: Ja vim,on to mel Polivka spolecne s Brichtou
  Pod Krokodylem jsou zidovske lazne-zjistili to tak,ze se jim pri stavbe hotelu do nich propadl bagr,predtim nikdo netusil,ze tam lazne byly.

  superkarma: 0 17.01.2004, 21:38:54
 7. avatar
  [14] Saturninka [*]

  Lucylle: Jojo - kdysi kpatříval Bolkovi Polívkovi, pak Železným a dnes... kdoví .
  pajda: já nevím, myslím, že je tu levnější nájem, než-li v Brně. Ale jinak je tu draho kvlůlivá Rakousku .
  Olka: Nejní zač - už si to ani nepamatuju , nepamatuju si totiž nic, co je starší než 10 minut .

  superkarma: 0 17.01.2004, 20:56:04
 8. avatar
  [13] Lucylle [*]

  Mikulov miluju
  Na Husove je hezky hotylek Rohaty krokodyl Prijemna pivnice

  superkarma: 0 17.01.2004, 13:27:02
 9. avatar
  [11] pajda [*]

  Saturninka: to o tom kopečku platilo už za mojí mámy - a přesto jsme zam chodili...víš, jak se po bečce skvěle kutálí dolů?

  superkarma: 0 16.01.2004, 19:02:52
 10. avatar
  [10] Olka [*]

  Saturninka: Ostatně musím Saturnince ještě dodatečně poděkovat za nasměrování na web města Mikulova, odkud jsem získala kontakty na penziony, v jednom z nich jsme pak opravdu byli. Díky.

  superkarma: 0 16.01.2004, 15:42:28
 11. avatar
  [9] pajda [*]

  Saturninka: díky za info...já tam nechala kus svého srdce a dodnes mě mrzí, že jsem nesehnala práci v okolí...neměli jsme na to, abychom tam utáhli byt a já se musela vrátit do Brna. Vinobraní si píšu červeně do kalendáře...

  superkarma: 0 16.01.2004, 14:59:57
 12. avatar
  [8] Saturninka [*]

  Olka: Asi měli zrovna dovolenou .

  Jinak bývávalo pravidlem, že Vinobraní je vždy 2. neděli v září. 1. neděli bývá tradiční pouť k Černé loretánské madoně na Svatý kopeček a hned víkend po ní vinobraní. Jenže - loni se krylo s vinobraním ve Znojmě a tak měli u nás kulturní pracovníci strach z malé návštěvnosti a udělali jo o týden dříve . Letos je plánováno na 10. - 11. září.

  superkarma: 0 16.01.2004, 13:44:16
 13. avatar
  [7] Olka [*]

  V srpnu jsme v Mikulově a okolí strávili příjemný týden, mohu jen doporučit. Asi jsme měli štěstí, že feťáci i cikáni byli zrovna na prázdninách (Satu, opravdu tam byl klid), naopak jsme se setkali se spoustou příjemných a vstřícných lidí.
  Vřele doporučuju prohlídku města včetně židovského hřbitova a vinného sklepa organizovanou turistickým centrem. (O tom, jak mě posléze manžel dotáhl do penziónu zcela vláčnou - to je taky nápad pít víno v pět odpoledne nalačno - si nechte vyprávět od jiných, já si nic takového nepamatuju.)
  Celý týden byl úžasný, vlastně hned v den příjezdu jsme natrefili na náměstí "Slavnosti národů Podyjí" spojené s opékáním selete a ochutnávkami vína místních vinařů. Báječná dovolená na kolech v překrásném kraji.

  superkarma: 0 16.01.2004, 12:31:29
 14. avatar
  [6] Žábina [*]

  vládík: Tak kvůli tomu bych tam jela...obávám se však, že na další prohlídky by už nedošlo...

  superkarma: 0 16.01.2004, 10:32:55
 15. [5] Janík [*]

  superkarma: 0 16.01.2004, 08:27:04
 16. avatar
  [4] Saturninka [*]

  Myslím, že není co dodat - pajda to napsala pěkně a přesně ! Jen bych ráda upozornila, že Kozí hrádek se stal častým útočištěm mladých feťáků a na Sv. Kopečku už jsem s dětma nebyla ani nepamatuju, protože tam se prozměnu shromažďuje romská omladina, která přepadá a okrádá neromské děti a mládež a já při svém fyzickém vybavení si tam sama netroufnu .
  Nechci tím ale rozhodně nikoho odrazovat od návštěvy města, kdepááááááááák, Mikulov je moc hezký a takové věci se dějí určitě všude .

  superkarma: 0 16.01.2004, 08:21:44
 17. avatar
  [2] vládík [*]

  Pajda ještě zapomněla napsat, že při návštěvě Mikulova je skoro hřích nenavštívit sklípek pana Solaříka přímo pod Kozím vrchem (zde Kozí horka). Sklep je vystřílený ve skále, nádhera a za cenu asi 250,- máte 1 teplou večeři, spoustu uzeného, sýra a vína, kolik vypijete. Je to tam moc fajn

  superkarma: 0 16.01.2004, 06:21:48
 18. avatar
  [1] kubikm [*]

  pajdo, byli jsme vloni na jaře, bylo to tam super, určitě se tam vrátím...

  superkarma: 0 16.01.2004, 00:06:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme